Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus w Kościele - odwołane uroczystości, dyspensa od Mszy Św...

Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej zgodnie z zaleceniami Episkopatu Polski udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Hierarcha zachęca, by uczestniczyć we Mszy Świętej on-line. Wprowadza również szereg innych zaleceń w związku z wystąpieniem koronawirusa.

Odwołane rekolekcje wielkopostne, zlikwidowana instytucja stałego konfesjonału, dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej, przełożone uroczystości bierzmowania i rekolekcje za pośrednictwem mediów. To tylko niektóre z zaleceń ks. Bp. Romana Pindla zwierzchnika Diecezji Bielsko-Zywieckiej. - W tym trudnym czasie zagrożenia, kierujemy się wiarą, miłością bliźniego oraz roztropnością. Opierając się na wiedzy epidemiologicznej wiemy, że najgorsze jest tuż przed nami. Dlatego zobowiązujemy wszystkich wiernych naszej diecezji oraz księży do przestrzegania zaleceń – informuje biskup.

Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Bliskich osób starszych prosimy o przekonanie ich, aby pozostały w domach i skorzystały w tym czasie z uczestnictwa we Mszy świętej za pomocą mediów – wyjaśnia Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Prosi się również wiernych o korzystanie w okresie Wielkiego Postu ze spowiedzi. - Wiernych prosimy, aby korzystali ze spowiedzi w swojej parafii i czynili to w ramach codziennej możliwości spowiedzi przed Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu. Nie należy organizować osobnego dnia spowiedzi w parafii, aby poprzez duże zgromadzenie wiernych nie zwiększać ryzyka zarażenia. Jednocześnie od poniedziałku 16 marca br., zawieszamy działanie stałych konfesjonałów, aż do odwołania – dodaje ks. Bp. Roman Pindel.

Diecezja poinformowała również o zawieszeniu organizacji rekolekcji oraz spotkań formacyjnych, wierni diecezji nie będą również uczestniczyć ze spotkań o wymiarze międzyparafialnym i dekanalnym. - Odwołujemy wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym - plenerowe Drogi Krzyżowe, Pasje, spotkania, wykłady, dni skupienia, zaplanowane do świąt wielkanocnych. Rekolekcje wielkopostne w tym roku będą miały inny charakter. Nie będziemy gromadzić się w kościołach i szkołach. Rekolekcje, zaplanowane w parafiach należy odwołać. Wszystkich wiernych zachęcamy do uczestnictwa w rekolekcjach, które będą w naszych mediach diecezjalnych: Diecezjalnym Radiu Anioł Beskidów oraz stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Szczegółowe informacje podamy na stronie diecezjalnej. Rekolekcje będą dostępne od 4 niedzieli Wielkiego Postu – wyjaśnia biskup.

Specjalne zalecenia dotyczą również kapłanów wraz z nadzwyczajnymi szafarzami - Przed rozpoczęciem liturgii oraz przed i po udzielaniu Komunii Świętej, powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Stanowczo zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Osoby, które mimo wszystko decydują się przyjąć Komunię Świętą do ust prosimy o podchodzenie osobno do innego szafarza - specjalnie do tego wyznaczonego lub po osobach przyjmujących na rękę. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Ponadto rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą, można natomiast podejść do zakrystii i poprosić o wodę święconą – kwituje biskup.

Zaleca się również ograniczenie do minimum wizyt w Kurii Diecezjalnej, a wszelkie sprawy należy załatwiać telefonicznie. Do minimum  trzeba ograniczyć wizyty w kancelariach parafialnych. Numery kontaktowe do kancelarii parafialnych parafii naszej diecezji można znaleźć na stronach tych parafii oraz na stronie internetowej diecezji. Biblioteka Diecezjalna jest nieczynna do odwołania. Liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze.

Biskup apeluje również o rozwagę i postępowanie wiernych dla dobra społeczeństwa. - Wiernych, którzy przyjechali z zagranicy, proszę aby samodzielnie podjeli kwarantannę domową i uzyskali potrzebne informacje od Sanepidu. Jest to wyraz odpowiedzialności i miłości bliźniego, zwłaszcza najbliższych w rodzinie. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”- apeluje ks. Bp. Roman Pindel.

redka

źródło: ox.pl
dodał: redaktor

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-12 18:30:35
św. Patryk: o siebie to episkopat zadbał bardzo dobrze i w pierwszej kolejności - wstyd
2020-03-12 18:51:09
rainman: Ktos z publikujacycych obrazliwe posty pod poprzednim artykulem przeprosi teraz?
2020-03-12 19:06:08
pogromca ciemnoty: Co tam dyspensa, lepsza jest ekskomunika i spokój z szamanami.
2020-03-12 19:33:19
donekT: Bardzo słusznie, ze strony konkretnej instytucji.
2020-03-12 19:34:43
donekT: In abstracto, zważywszy na wypowiedzi co poniektórych pod określonego rodzaju artykułami, którzy próbują się przedstawiać jako ponoć rozsądni. Zastanawiające jest, jak bardzo te poniektóre ich wypowiedzi wynikają z rozsądku, w jakim stopniu z pospolitej, wulgarnej NIENAWIŚCI?
2020-03-12 19:41:29
św. Patryk: biskupi powinni przeprosić, błagać Polaków o wybaczenie i zbiorowo się podać do dymisji
2020-03-12 19:58:58
rainman: Widze, ze co poniektórzy anonimowi przedstawiciele mowy nienawisci maja oprocz tego problemy z powiedzeniem zwyklego slowa przepraszam. Nawet w obliczu takiej katastrofy jak obecna epidemia nie potraficie sobie odmowic dodatkowego podzegania jednych na drugich.
2020-03-12 20:12:31
donekT: A N T Y K U L T U R A uznaje istnienie słowa /przepraszam/? Właśnie...
2020-03-12 21:22:09
artur864: Dyspenza od obowiązku... Co ? ? ?
2020-03-13 06:17:00
Andrzej Dupa: są już pierwsze ofiary chciwości i głupoty biskupów, nawoływania do zwalczania wirusa modlitwą i koniecznie w kościele, Gowin i inne pachołki episkopatu też takie pierdoły publicznie popychały, niech teraz spojrzą ludziom w oczy - hańba i kompromitacja dla tego rządu
2020-03-13 06:23:19
jasper: Zawsze uwazam, ze nalezy sluchac glosu rozsadku a nie biskupow. Mazna wierzyc ale najgorszym wirusem jest fanatyzm religijny.
2020-03-13 06:38:46
św. Patryk: rainman - a ty zamiast wypisywać tu te swoje głupoty idź do kościoła leczyć duszę modlitwą
2020-03-13 08:21:18
koszor: Obyśmy z takim zapałem z jakim biegamy po sklepach, dbali o swoje dusze. Mamy wolny czas, więc warto myślami zwrócić się do Boga. "Duch daje życie, ciało na nic się przyda"
2020-03-13 08:55:40
Władek na skuterze: Jestem wladek i jeżdżę na skuterze i jestem taki włado--- najbardziej beda plakac bo im na tacke nie wpadnie
2020-03-13 11:17:56
św. Patryk: w szpitalach nie mają fartuchów i masek, a 2 miliardy poszło się paść na propagandę jednej partii - super władza, biskupi tyle samo warci
2020-03-13 11:26:49
pogromca ciemnoty: Koszor równie dobrze możesz bawić się w telepate z Zeusem i wyjdzie na to samo, czyli na nic.
2020-03-13 11:49:32
jasper: koszor- ksieza jako lekarze ducha? Raczej lekkoduchy !!
2020-03-13 12:19:31
john: Sukienkowi będą narażać na utratę zdrowia lub życia kosztem pełnej tacy.Zamiast pisać głupoty zamknijcie biznesy z krzyżami na dachu.Ponoć wasz buk jest wszędzie.
2020-03-13 13:05:08
lukasz84: Teraz jestem ciekaw czy to samo zrobią księża w innych miejscowościach... Na miesiąc brak mszy i tyle w temacie!!!
2020-03-13 13:49:24
donekT: Do odprawienia Mszy Św., czy nabożeństwa wierni nie są konieczni, ich uczestnictwo w obrzędzie nie jest obligatoryjne, jeżeli co do zasady chodzi o wyznania Chrześcijańskie. Inaczej jest w Judaizmie, gdzie brak zebrania odpowiedniego kworum, często uwarunkowanego przez wzgląd na płeć, czy wiek, uniemożliwia zrealizowanie obrzędu. Poniektórym wypowiadającym się w komentarzach na tym portalu pragnę "przypomnieć", iż w Polsce funkcjonują różnego rodzaju obiekty użyteczności wyznaniowej, nie tylko kościoły i zbory, również cerkwie, synagogi, meczety, czy ŚWIETLICE, etc. Co więcej, należy zwrócić uwagę, jak w odpowiednich aktach prawnych definiowane są publiczne wydarzenia o charakterze masowym i czy na pewno ustawodawca zachowuje w tym konsekwencje.
2020-03-13 13:56:16
donekT: Niektórym ograniczającym się do przysłowiowej "tacy", pragnę przypomnieć, iż stosowne wsparcie można od dawna realizować na różnie sposoby, również elektronicznie. Tę formę wybiera coraz więcej osób.
2020-03-13 14:41:41
pogromca ciemnoty: Masz rację, John. Tylko problem jest w tym, że oni wiedzą że Boga nie ma, a ciemnota nie.
2020-03-13 15:51:07
swarga: Sojusz tronu z ołtarzem trzeszczy w posadach. Zwykły patogen rozwala system, to świadczy o jego rychłej agonii.
2020-03-13 16:24:28
DAAB: Upadł, upadł Babilon, Stolica śmierci i siedlisko demonów, Kryjówka wszelkiego ducha nieczystego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: