Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (25.03)

Ze względu na wczorajsze zamknięcie powiatowej stacji sanepidu dziś podajemy tylko raporty wojewódzkie i krajowe. Stan na dzień 25.03.2020.

Ze względu na wczorajsze czasowe zamknięcie Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie nie został dziś podany raport dla powiatu cieszyńskiego. Przypomnijmy zatem podstawowe pojęcia.

NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

Apel cieszyńskich ratowników

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, szczegóły podaje Ministerstwo Zdrowia

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-26 06:23:24
koszor: Czyli SOR zamknięty, SANEPiD zamknięty, kościoły zamknięte (prawie), lekarze pochowani udzielają porad przez telefon, gospodarka leży, społeczeństwo zastraszone siedzi z makaronem i kaszą w salonie. Ale jak długo można tak żyć? Tydzień, miesiąc, rok? A jak mniej zamożnym za tydzień zabraknie pieniędzy na zakupy?
2020-03-26 06:28:52
koszor: A jak zacznie boleć cię ząb albo złamiesz nogę? Tak jest pandemia- tą pandemią jest reakcja na wirusa. Jesteśmy jako społeczeństwo sparaliżowani strachem, bombardowani apokaliptycznymi artykułami. Przeczekać można tydzień, dwa. Ale nie może cały świat ukrywać się w domach prze kilka lat! Bo to będzie prawdziwa apokalipsa i walka o żywność.
2020-03-26 06:54:41
św. Patryk: tak, koszor, masz rację - rząd potrafi jedynie zakazywać i zamykać, grozić i karać - a testów na koronawirusa jak nie było tak nie ma nie ma, Agencja Rezerw Materiałowych zamiast sprzętu medycznego i lekarstw skupowała miał węglowy, wpompowano ciężkie miliardy w węglową elektrownie w Ostrołęce i nierentowne kopalnie zamiast w szpitale, całkiem niedawno dwa miliardy na propagandę PiS zamiast na służbę zdrowia, lekarze i pielęgniarki od kilku lat są przez władze poniżani, opluwani i pomiatani - do tego kasa państwa pusta bo PiS postanowił kupować wyborców 500+ i dokładkami do emerytur, więc zacznie się drukowanie pieniędzy jak za Gierka
2020-03-26 06:56:41
św. Patryk: myśmy się dali pozamykać, ale to nic nie da bo rząd swojego zadania domowego nie odrabia, władza zajmuje się politycznymi grami wokół wyborów, dla Kaczyńskiego i spółki najważniejsze dzisiaj to ile można zyskać głosów na epidemii - oni mają swoje rządowe kliniki, lekarzy, respiratory - a nas przez cały czas mają głęboko w d..pie
2020-03-26 09:12:45
tom lem: ...."myśmy się dali pozamykać" DOBRE!!!, Świętego zamknęli, tylko dostęp do wybiórczej zapomnieli zabrać. XD
2020-03-26 09:21:38
tom lem: ...nie tak szybko z tymi kciukami, bo wam jeszcze inne będą potrzebne;-))
2020-03-26 10:17:14
tom lem: @koszor: głowa do góry.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: