Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fotowoltaika – hit czy kit?

Energia elektryczna od dostawcy jest coraz droższa, a instalacje fotowoltaiczne „wyrastają” na dachach sąsiadów szybciej niż grzyby po deszczu – również na Śląsku Cieszyńskim. Czy fotowoltaika jest warta swojej ceny i na jakie oszczędności można liczyć po jej zamontowaniu?

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala całkowicie uniezależnić się od rosnących cen prądu, przez cały rok wytwarza energię elektryczną ze słońca. Wyprodukowany w ten sposób prąd może być zużywany w gospodarstwie domowym lub wysyłamy do Dystrybutora Energii Elektrycznej (u nas TAURON), a tam przechowywany przez kolejnych 12 miesięcy. Prawnie reguluje to Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 2016 roku. Na mocy tej ustawy możemy stać się prosumentami, czyli producentami, a zarazem konsumentami, energii elektrycznej.

Nocą oraz w pochmurne dni energia jest pobierana z sieci – odbywa się to za darmo w granicach zapasu zgromadzonego wcześniej, a po jego przekroczeniu za energię elektryczną trzeba płacić zgodnie z taryfą.

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, bezawaryjna, objęta gwarancją producenta nawet na 25 lat i mniej więcej na tyle szacuje się jej żywotność.

Wyliczając zalety fotowoltaiki, nie można pominąć możliwości wykorzystania energii ze słońca do ogrzewania domu. Żyjemy w czasach, w których stare piece-kopciuchy generujące znaczne zanieczyszczenie środowiska zastępowane są mniej emisyjnymi źródłami ciepła. Zamiast pieca na gaz czy ekogroszek można zainwestować w instalację fotowoltaiczną i ogrzewanie elektryczne. Takie ogrzewanie nie będzie wymagało naszej ingerencji (miła odmiana dla tych, którzy w sezonie grzewczym wiele czasu spędzają w kotłowni), w dodatku będzie niemal bezkosztowe a my będziemy spać z czystym sumieniem, wiedząc, że ciepło w naszym domu pochodzi z „czystego prądu”.

Z czego składa się kompletna instalacja fotowoltaiczna On Grid?

Najpopularniejszym rodzajem instalacji fotowoltaicznej jest instalacja typu On Grid, która połączona jest z siecią energetyczną i umożliwia przekazywanie nadwyżek wyprodukowanej energii do tej sieci. W przypadku instalacji Off Grid nie ma połączenia z siecią, więc energię wyprodukowaną ze słońca możemy wykorzystać tylko w danej chwili lub możemy ją zmagazynować w specjalnych akumulatorach.

W skład kompletnego zestawu fotowoltaicznego wchodzą moduły fotowoltaiczne, czyli panele zbudowane z kilkudziesięciu ogniw słonecznych złączonych ze sobą. To one odpowiadają za pobór i zamianę promieniowania słonecznego w energię, a dokładnie w prąd stały. Wytworzony w ten sposób prąd płynie przewodami elektrycznymi do inwertera (falownika), który przetwarza napięcie stałe na przemienne, czyli takie, jakie potrzebne jest do zasilania urządzeń elektrycznych w naszych domach. Falownik ponadto umożliwia wprowadzenie wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Energia wyprodukowana w instalacji i ta pobrana z sieci jest zliczana przez licznik dwukierunkowy. Cała instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do zewnętrznej sieci elektrycznej, do której przekazujemy nadwyżki wyprodukowanej energii i z której pobieramy energię, kiedy nie ma słońca.

Koszty inwestycji

Koszt instalacji fotowoltaicznej w ostatnich latach zmalał, ale wciąż dla przeciętnego gospodarstwa domowego stanowi poważny wydatek. Liczących grosz do grosza pocieszamy –  w tym przypadku można oczekiwać wsparcia finansowego z zewnątrz.

Do zrealizowania inwestycji bez wątpienia zachęca:

  • możliwość uzyskania aż 5000 zł dofinansowania z rządowego programu dla mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój prąd” (nabór wniosków prowadzony jest do 18 grudnia br. lub do wyczerpania alokacji środków, szczegóły na oficjalnej stronie programu: https://mojprad.gov.pl/),
  • możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej (19% odliczenia od dochodu).

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od tendencji zużycia prądu w danym gospodarstwie w skali roku. Potrafiąc określić zużycie energii elektrycznej w kilowatogodzinach (kWh), możemy oszacować koszt instalacji, korzystając ze specjalnego kalkulatora, takiego jak ten: https://sundea.pl/strona/kalkulator-fotowoltaiczny.

Podsumowując, fotowoltaika bez wątpienia jest alternatywą, którą warto rozważyć z uwagi na rosnące ceny prądu, ochronę środowiska, a także pełną sterowalność energii elektrycznej, którą możemy wykorzystywać dokładnie wtedy, kiedy chcemy i dokładnie w takiej ilości, jakiej potrzebujemy. 

Kompletną instalację fotowoltaiczną wraz z montażem, możemy zamówić w firmie Sundea ze Skoczowa, która wykonuje gotowe instalacje „pod klucz”, a ponadto pomaga dopełnić wszelkich formalności związanych z dotacją. Więcej na: www.sundea.pl i pod numerem telefonu: +48 730 654 011.

Artykuł sponsorowany

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: