Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (20.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie podał dane dotyczące ilości osób wobec których podejmowane są działania na terenie Powiatu Cieszyńskiego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan na dzień 20.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie, które przekazała nam pełniąca funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie Sylwia Pieczonka, wynika, że na dzień 20.03 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 394 osoby w nadzorze sanitarnym
  • 264 osoby w domowej kwarantannie
  • 26 osób w kwarantannie w Wojewódzkim Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej
  • 6 osób zakażonych
    • 4 osoby hospitalizowane
    • 2 osoby w izolacji objęte leczeniem domowym

Przypomnijmy. NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

 

Kochane Dzieciaki oraz Droga, Szanowna Młodzieży!

Wiem, że słońce oraz piękna pogoda zachęca Was do wyjścia z domu. Tym bardziej, że jutro Wasze Święto - Dzień Wagarowicza! Zawsze namawiałem do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale niestety z uwagi na obecną sytuację muszę Was prosić, abyście jutro zostali w swoich domach. Ci zaś z Was, którzy nie wiedzą co robić z nadmiarem wolnego czasu, mogą skorzystać z poniższego adresu - apeluje Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

www.grarantanna.pl

Może dzięki Ministerstwu Cyfryzacji nieplanowany pobyt w domu nie będzie nudny!

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki:

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, szczegóły podaje Ministerstwo Zdrowia:

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-20 22:41:26
Ebenezer: Jednak 4 w szpitalu i 2 w domu czyli pani Pieczonka sie myliła w poprzedniej informacji mówiąc ze 6 jest hospitalizowanych..
2020-03-20 23:25:50
Sylwia Pieczonka: W szpitalu jest hospitalizowanych 6 osób, w tym 4 osoby z pozytywnym wynikiem, co do pozostałych osób wynik nie został jeszcze określony, czyli nie można powiedzieć, że są zakażeni koronawirusem. Czekamy na wyniki badań z wymazu!
2020-03-21 01:01:28
malio: dodatkowo powinni zamknąć wszystkie sklepy inne niż spożywcze bez względu na typ oferowanych usług i wielkość... a spożywki maksymalnie chronić odgórnymi "ostrymi" zasadami bezpieczeństwa...
2020-03-21 10:32:59
św. Patryk: Podsumowanie dnia jest takie: Norwegów jest tylko 5 mln, a przypadków zakażeń stwierdzono już ponad 1800. Wykonuje się tam bardzo dużo testów - najwięcej w przeliczeniu na milion mieszkańców po Korei Południowej. Gdyby w Polsce robiono tyle testów co w Norwegii, to uznanych za zakażonych byłoby wielokrotnie więcej niż władze oficjalnie podają
2020-03-21 10:46:19
tom lem: ..."Gdyby w Polsce robiono tyle testów co w Norwegii, to"- do Polski nie musiano by importować gazu i ropy naftowej;-)
2020-03-21 12:41:04
bogumilabw: WITAM .ZAMIAST SIĘ WSPIERAĆ TO SZUKACIE DZIURY W CAŁYM ? MOŻE TO NUDA ,MOŻE TO DORABIANIE ? OGARNIJCIE SIĘ LUDZIE . MAŁO I MAŁO . JAK MNIE ZNISZCZY KORONO WIRUS TO NA PEWNO ZAŁAMANIE NERWOWE JAK TO CZYTAM . POZDRAWIAM
2020-03-22 12:30:17
czesiohill: tom lem: I telewizja państwowa nie musiała by być dotowana, i pan Rydzyk byłby samowystarczalny, i Kk nie musiał by brać 6 mld rocznie za frajer itd itp. Może by tak od czasu do czasu coś merytorycznie z Twojej strony ??? Na przykład skomentowanie zaopatrzenia w testy Czechów i nas. No ... Albo na temat noszenia zasłoniętych ust i nosa, żeby nie pluć jadem na bliźnich. No ...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: