Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (18.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie podał dane dotyczące ilości osób wobec których podejmowane są działania na terenie Powiatu Cieszyńskiego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan na dzień 18.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie, które przekazała nam pełniąca funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie Sylwia Pieczonka, wynika, że na dzień 18.03 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 367 osób w nadzorze sanitarnym
  • 358 osób w domowej kwarantannie
  • 16 osób w kwarantannie w Wojewódzkim Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej
  • 5 osób zakażonych (w tym kolejna osoba z dzisiaj - Piąta osoba zarażona koronawirusem w powiecie)

Przypomnijmy. NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

Sylwia Pieczonka ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie wskazuje na istotny problem - "Personel medyczny zauważył, że część z nas boi się przyznać do tego, że mogła mieć styczność z wirusem z WUHAN. Ten istotny fakt niektórzy z nas całkiem świadomie zatajają przed ratownikami. Nie jest to odpowiedzialne zachowanie! Proszę Mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego - jeżeli tylko podejrzewacie u siebie prawdopodobne zakażenie SARS-COV2, nie bójcie się o tym powiedzieć badającemy Was personelowi medycznemu. Bądźmy z nimi szczerzy!"

"Nie zapominajmy o tym, że lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny, który będzie musiał przejść przymusową izolację domową nie pomoże nikomu w trakcie odbywania dwutygodniowej kwarantanny" - apeluje Sylwia Pieczonka.

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki:

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, szczegóły podaje Ministerstwo Zdrowia:

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-19 08:03:43
św. Patryk: sytuacja na wtorek tak wyglądała: "Osób na kwarantannach i pod nadzorem epidemiologicznym jest już ponad 50 tys. (nie licząc 22 tys. wracających z zagranicy). Testów zrobiono 7899 czyli ledwie 16 proc. liczby osób zagrożonych. Ogromna większość czeka na test, za to rząd i kancelaria prezydenta już się przebadali. Piąta ofiara śmiertelna dowodzi, że skala zakażenia musi być znacznie większa - to 5 ofiar spośród zaledwie kilku rozpoznanych wówczas przypadków, zatem nierozpoznanych musiało być kilkadziesiąt razy więcej" - dziś na pewno nie jest lepiej
2020-03-19 09:34:31
Wassyl: Patryk ile ty masz lat? Jesteś jasnowidzem? podajesz bzdurne dane nie mając pojęcia co piszesz. Jak Ci się nudzi ściągnij ubranie i go pilnuj aby Ci gacie nie uciekły
2020-03-19 12:10:09
donekT: To portalowy KORYFEUSZ chóru nienawistników, naczelny portalowy ignorant, nazywany LEGION przez wzgląd na ilość nicków i nawiązanie do tego/tych z kraju Gadareńczyków. Facet to sympatyk pewnego środowiska dał nagadać sobie głupot, a starcze zdziecinnienie dołożyło swoje- z tym przypadkiem może być już tylko gorzej... Tak to jest, że jak Pan Bóg chce kogo ukarać, to mu najpierw rozum odbiera.
2020-03-19 12:47:11
czesiohill: donekT: a Ty ciągle swoje. Twoi przywódcy już się przebadali. Dla nich testów wystarczy, bo dla zwykłego śmiertelnika nie ma. Czesi już rządowym samolotem przywieźli z Chin 150 000 szybkich testów. Nasz przywódca (tfu) rządowym samolotem przywozi skoczków. Czesi nakazali nosić WSZYSTKIM obywatelom maseczki. U nas maseczek nie potrzeba zakładać, bo wg WHO są nieskuteczne. Ale WHO każe robić testy, to w tym temacie się milczy. No bo maseczek nie ma, to nam pasowało. A testów nie ma i nie będzie, to przemilczymy. Czesi sklepy od godz. 10.00 do 12.00 zarezerwowali dla osób powyżej 65 roku życia, żeby nie musieli się stykać z osobami czynnymi zawodowo, a popołudnie jest dla tych drugich. Można? Można, tylko trzeba mieć we łbie trochę oleju, a potem brać się za rządzenie 38 milionowym państwem, gdzie najwyższym dobrem jest dobro partii i jej kasa.
2020-03-19 13:06:46
św. Patryk: Wasyl nie irytuj się bo odporność ci spada - cały tekst znajdziesz na oko.press , spróbuj przeczytać , może coś zrozumiesz
2020-03-19 13:08:45
donekT: Pierwszy Zapiewajło już się zameldował... czesiohill-Q nie mam żadnych przywódców, jestem WOLNYM CZŁOWIEKIEM. Lepiej pilnuj swego interesu, wylewanie Twoich frustracji w komentarzach na OX, nic Ci czesiohill-Q nie pomoże...
2020-03-19 13:48:32
tom lem: czesiohill: ty już sobie zostań w tych Czechach, chyba że się wybierasz do Anglii, to szerokiej drogi;-)
2020-03-19 13:48:33
tom lem: czesiohill: ty już sobie zostań w tych Czechach, chyba że się wybierasz do Anglii, to szerokiej drogi;-)
2020-03-19 14:11:22
czesiohill: Widzę, że nauczanie początkowe Was tom lem i donekT ominęło. Jak wynika z mojego wpisu, nie tęsknię ani za Czechami, ani za Anglią. Nie wiem dlaczego te dwa kraje postanowiłeś zestawić obok siebie. Na dzisiaj wychodzi na to, że to Wam bliżej do Anglii i nią zarządzającego niż mnie. Ja tylko piszę o tym, że są sprawniejsi w dbałości o swoich obywateli (podobno Naród) niż zarządzający Rzecząpospolitą. Myślę, że za tydzień, dwa Polacy obudzą się z ręką w nocniku. I nie będzie już mowy, jak to w decyzjach wyprzedziliśmy zachód. Są na dzisiaj mądrzejsi od nas, o czym napisałem, a Wy jak zwykle swoje trolowanie. Byle napisać. Macie płacone?
2020-03-19 15:27:06
tom lem: czesiohill: mierz waść proporcje - w Czechach 500 zarażonych w Polsce 300 , w Czechach 9 mln w Polsce 38 - o czym bredzisz Czecho?
2020-03-19 16:15:19
św. Patryk: z oszołomami nie ma co dyskutować
2020-03-19 16:15:45
św. Patryk: Zestawienie liczby testów (na milion mieszkańców) z innymi krajami jest utrudnione, bo nie ma dobrze zagregowanych danych. Wykres portalu Our World in Data uwzględnia dane, które różnią się o kilka dni momentem pomiaru, a liczby testów wszędzie szybko rosną. Dla Polski podano 2020 testów z 12 marca (wieczorem było 2234). W tym samym momencie Korea miała 82 razy więcej testów (na milion). Słowenia 25 razy, a Czechy – blisko 4 razy. 17 marca Polska ma wskaźnik 206 testów na milion, ale inne kraje też poszły do przodu (np. Czechy z 222 na 476 testów na milion).
2020-03-19 16:17:12
św. Patryk: 17 marca Big Data Wyborczej opublikował dane kilku krajów z 15-16 marca. Polskie testowanie jest 13 razy bardziej dziurawe niż na Malcie, 5 razy bardziej niż w Danii, 2,3 raza bardziej – niż w Czechach. Lepsi jesteśmy za to niż USA i Węgry.
2020-03-19 16:18:29
św. Patryk: Dodatkowych dowodów, że skala zarażeń w Polsce jest niedoszacowana dostarcza tragiczna statystyka ofiar śmiertelnych. Laikowi mogłoby się wydawać, że wskaźniki śmiertelności koronawirusa w Polsce (na niewielkiej wciąż próbce) wynosi obecnie 2,2 proc., bo zmarło 5 osób a zakażonych jest 221. Jak jednak zwracają uwagę naukowcy, takie liczenie jest z gruntu fałszywe. Odsetek zgonów należy liczyć nie wśród chorujących obecnie lecz tych, którzy zachorowali razem z osobami zmarłymi (np. jeśli w dniu x zachorowało 100 osób, a umrze z nich 8, to wskaźnik śmiertelności wynosi 8 proc.). Prawidłowa formuła wskaźnika śmiertelności epidemii wygląda tak: liczba zgonów w dniu x / liczba przypadków choroby w dniu (x – T), gdzie T jest średnim czasem od potwierdzenia choroby aż do śmierci. Polskie ofiary umierały w dniach 12, 13, 14, 16 i 17 marca. Trudno o precyzyjne dane o tym, jaki czas mija zazwyczaj od wykrycia zarażenia koronawirusem do śmierci (jeśli ktoś umrze), szacunki są różne od 10 do 18 dni. Przyjmijmy najostrożniej, że to co najmniej 10 dni. To by znaczyło, że pięcioro ofiar epidemii statystycznie rzecz biorąc zaczęło chorować ok. 2-7 marca. Nie byli przecież sami, razem z nimi zaraziła się jakaś liczba innych osób. Jak liczna musiała być ta grupa skoro zmarło z niej 5 osób? Najostrożniej szacując – musiała liczyć 100-200 osób, czyli tyle ile obecnie rozpoznanych przypadków. Tymczasem 7 marca rozpoznanych przypadków było sześć. Oznacza to, że liczba zakażonych mogła już w pierwszym tygodniu marca być nawet kilkadziesiąt razy zaniżona.
2020-03-19 16:29:53
św. Patryk: nie ma testów - nie ma chorych, niektórzy się z tego cieszą jak karpie z Wigilii
2020-03-19 17:00:54
tom lem: ... jest Wybiórcza , jest tragedia - niektórzy nie mogą się obejść, bez tego dramatu;-) św. Patryk: ty będziesz żył wiecznie, dwa razy nic się nie zdarza, już raz zostałeś świętym.
2020-03-19 17:31:18
czesiohill: A tu tom lem: masz dbałość o obywateli (jeśli znasz ten "śmieszny" język. Jan Hamáček V Šanghaji už se nakládá 1,1 milionu respirátorů. Pokud chcete sledovat, jak letí, číslo letu je MU707... Zítra v Praze! #spolutozvladneme
2020-03-19 17:48:34
tom lem: ....to jesteś zabezpieczony czesiohill: jak będą respiratory w Pradze to i ty dostaniesz własny za dwa dni. tylko się zdecyduj, jednocześnie maski i respiratora się nie używa;-)
2020-03-19 17:55:08
tom lem: A propos czesiohill: kdy přijde Jan Hamáček do Polska, aby získal brambory, protože jsou pro vás drahé?
2020-03-19 18:44:28
czesiohill: Widzisz, tom lem, ja na prawdę mieszkam w Polsce, tak że Pana Hamaczka możesz Ty zaprosić, jak masz znajomości z rolnikami (nawet masz czeską czcionkę pod palcami). A respiratory po czesku to maseczki z atestem - takie z wentylem. Tak, że może się udać jednoczesne stosowanie maseczki i "respiratora". Pod tym linkiem masz obraz z "respiratorem" https://pbs.twimg.com/media/ETd7wbOXQAE-vX6?format=jpg&name=small
2020-03-19 20:49:38
Wassyl: Patryk wrzuć na luz bo Ci zwiera że popuszczaja, czapa Ci dymi od tej propagandy feyku.
2020-03-19 20:49:39
Wassyl: Patryk wrzuć na luz bo Ci zwiera że popuszczaja, czapa Ci dymi od tej propagandy feyku.
2020-03-19 21:16:20
tom lem: @czesiohill: Pan Hamaczka zamiast wentyli do masek i atestu kupił czerwone polary //https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/89947703_10158140527221703_1378678574961131520_n.jpg?_nc_cat=1&_nc_sid=85a577&_nc_ohc=oCh_clUcRVEAX_94Kqx&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=4edaf898e833b2ebcba14b072fbdc376&oe=5E98C91D// mam nadzieję, że ta zamian i tobie pomoże ;-)
2020-03-20 08:40:28
czesiohill: No to informacji o walce z koronawirusem w Czechach ciąg dalszy. Ale to już z polskich stron https://sport.onet.pl/pilka-nozna/inne-ligi/koronawirus-czesi-kupili-sprzet-ochronny-od-chin/e5l090w
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: