Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: informacje dla chorych na cukrzyce

Koronawirus wzbudza duże zamieszanie wśród wszystkich, zwłaszcza wśród osób przewlekle chorych. W tej grupie chorób przewlekłych jest choroba, która nie boli ale niszczy organizm - cukrzyca. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD).

PTD informuje, że osoby chore na cukrzycę nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 niż osoby w populacji ogólnej. Problemem jest jednak fakt, że u pacjentów z cukrzycą, u których rozwinęła się choroba COVID-19, zaobserwowano wyższe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i zgonów, niż u osób zdrowych. Ważne jest u takich osób stałe monitorowanie poziomu stężenia cukru we krwi. Jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkich objawów zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej.

WAŻNE! u osób z nieleczoną i niekontrolowaną cukrzycą, u której występują duże wahania poziomu cukru we krwi, istnieje większe ryzyko rozwoju powikłań w przypadku zakażenia.

Na swojej stronie internetowej Towarzystwo informuje i uspakaja osoby chorujące na cukrzyce, że producenci leków nie zgłaszają problemów z dostępem do preparatów insuliny oraz innych środków, wynikających z pandemii COVID-19. Według producentów pandemia w żaden sposób nie wpływa na produkcję i dystrybucję leków potrzebnych diabetykom do codziennego ich zażywania.

W obliczu koronawirusu PTD przygotowało wytyczne dla diabetyków z planem, jak się zabezpieczyć w razie ewentualnego zachorowania. Oto najważniejsze z nich:
- przygotowanie listy numerów telefonów do lekarzy, poradni diabetologicznej, apteki i ubezpieczyciela,
- przygotowanie listy wszystkich leków (w tym witamin i suplementów), które osoba chora na cukrzycę przyjmuje,
- warto przygotować zestaw produktów zawierających cukry proste (galaretka, landrynki, napoje gazowane) na wypadek hipoglikemii lub dużego osłabienia chorobą,
- przygotowanie zapasu insuliny na dwa tygodnie do przodu na wypadek niemożności wykupienia recepty,

Aby nie dopuścić do zachorowania należy stosować wszelkie środki ostrożności: często i odpowiednio długo myć ręce, nie dotykać rękami okolic twarzy, dezynfekować dłonie. Ponadto należy unikać dotykania powierzchni w miejscach publicznych i zatłoczonych, słabo wentylowanych pomieszczeń. Dotyczy to nie tylko osób chorujących na cukrzycę ale całego społeczeństwa. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej PTD.

AK/mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: