Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: dużo zakażeń, jeden zgon

Z najnowszych danych opublikowanych przez cieszyński Sanepid wynika, że ciągle lawinowo przybywa zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby, pozytywny wynik otrzymało aż 60 osób. Jedna osoba przegrała walkę z wirusem.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia to: Gmina Brenna (6), Gmina Chybie (2), Gmina Dębowiec (2), Miasto i Gmina Cieszyn (5), Gmina Goleszów (9), Gmina Hażlach (5), Gmina Istebna (1), Gmina Skoczów (10), Gmina Strumień (2), Gmina Ustroń (13), Gmina Wisła (2), Gmina Zebrzydowice (3).

Zmarła jedna osoba zakażona COID-19, to mieszkaniec Wisły.

Rekordowa liczba osób trafiła na kwarantannę - 299 osób. Najwięcej w Gminie Zebrzydowice - 164

Szczegółowe dane w tabeli poniżej: 

red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-22 10:23:21
św. Patryk: Koronawirus: dużo zakażeń, jeszcze więcej możliwości - dla wybranych, rzecz jasna: "Zorganizowana z pompą pół roku temu akcja sprowadzenia przez KGHM kilku milionów bezużytecznych maseczek dla personelu medycznego w rzeczywistości była operacją funkcjonariuszy Agencji Wywiadu, którym pomogły firmy stworzone przez byłych oficerów służb amerykańskich i chińskich. Cała akcja od początku do końca była prowadzona i chroniona przez polski wywiad. zysk pochodzący ze sprzedaży maseczek – identyczne kosztowały w Polsce po 2 zł za sztukę, kontrolowany przez państwo KGHM kupował je w Chinach cztery razy drożej, bo po 2 dolary – zasilił fundusz operacyjny Agencji Wywiadu. To takie dorzucenie pieniędzy spoza oficjalnego budżetu, który aprobuje Sejm."
2020-10-22 10:51:40
krzysztof.mm: Pana burmistrz Sitko na sąsiedniej stronie chwalą "dopłacaMY z budżetu do odpadów mieszkańców" - nie bardzo jasne skąd formuły "dopłacaMY", bo przecież wszyscy mieszkańcy gminy zasilają ten budżet, a nie wyłącznie pracownicy ratusza, rodzina czy znajomi p. Sitko, i wszyscy zaciągnięte przez ratusz długi będą musieli spłacać - burmistrz Sitko chwali się wyłączając jednocześnie możliwości złożenia mu pod rozmową z nim gratulacji i podziękowań, taki skromny i nieśmiały ten PiS-owski nominat - więc w tym miejscu, przy okazji tematu p r z e k r ę t u z maseczkami o którym powyżej, gdzie faktycznie MY dopłacamy do PiS-owskich m a c h l o j e k i ciemnych interesów, chciałbym s e r d e c z n i e podziękować nie tylko Panu Sitko, ale całej jego partyjnej formacji PiS, za wszystko co do tej pory udało się im ukraść i zepsuć, szczególnie za lipne maseczki, trefne respiratory, umowy z handlarzem bronia i instruktorem narciarstwa, za chaos i bałagan w państwie, za zmarnowane na politykierstwo pół roku epidemii i zapaść w służbie zdrowia, za NASZE miliardy przekazane na WASZĄ propagandę w TVPiS - mamy was już s e r d e c z n i e dość i waszej oszustwami zdobytej, złodziejskiej nad nami opieki, tak jak WASZEGO załganego "dopłacaMY", "wypłacaMY" i "rozdajeMY" - s e r d e c z n i e dość, panie f a ł s z y w y 'święty Mikołaju
2020-10-22 11:20:15
nowa84: "Rekordowa liczba osób trafiła na kwarantannę - 299 osób" - nieprawda, przecież w dniu wczorajszym w samej gminie Chybie były to 294 osoby....... plus reszta miejscowości
2020-10-22 11:31:04
Vito: Nowa, pismaki w temacie covid uwielbiają slowa: rekordowy, tragiczny, niewyobrażalne itp. Ox jeszcze w miarę się hamuje, ale te ogolnokrajowe portale lecą po całości.
2020-10-22 12:37:45
jasper: A gdzie jest prezydent Polski pan Duda, bo ani slychu ani dychu ( przed wyborami tak bardzo PiS go lansowal i obwozil po kraju). ? Schowal sie gdzies czy juz pojechal na narty ? Dobrze byloby , zeby wreszcie sciagnal krotkie spodenki, wyszedl z piaskownicy i zaczal sie zachowywac, jak na prawie prezydenta przystalo. Szczeniackie i niedojrzale przepychanki i lansy na fejsbuczkach i twitterach, tik-tokach niech dzieciom zostawi !
2020-10-22 12:40:35
miriam11: Co jest z tym portalem? Komentarze tylko do wybranych artykułów?!!! DAWAĆ MI TU jaśnie pana SITKO!!!!
2020-10-22 15:53:31
pawel27: Nie damy się wirusowi. Mamy nasze cieszyńskie sposoby. Kiszona kapusta po naszymu, zupa cebulowa, zupa czosnkowa, 0 cukru i różnych słodkości. Każdy ma jakieś hobby np. czytanie fajnych książek, różne gry rodzinne itp. Pogonimy wirusa. Niech idzie skąd przyszedł. Cieszyńskie górą !
2020-10-22 17:33:17
krzysztof.mm: gdzie Duda? - bardzo dobrze, że go nie widać i nie słychać, bo póki co kiedy tylko się pokazywał i zaczynał krzyczeć nigdy nic dobrego z tego nie wynikało - niech idzie do diabła i tam zostanie
2020-10-22 17:37:15
krzysztof.mm: wystarczającym nieszczęściem w czasach pandemii dla Plaków jest władza PiS - ta na wirusa ma wyłącznie lekarstwa z SB-ckiej apteczki - szczucie na LGBT, aresztowania opozycji, aborcję, propagandowe łgarstwa w żywe oczy
2020-10-22 17:48:08
koszor: Aborcja to morderstwo, krzysztofie, bez względu na to kto aktualnie pisze prawo. I chociaż jesteś postępowy, to do końca tego świata homoseksualizm i całe lgbt będzie zgodnie z Biblią grzechem.
2020-10-22 17:59:57
Jarek.K: A Franek z Watykanu mówi wręcz coś przeciwnego i to wam nie pasuje faryzeusze, co?
2020-10-22 18:04:27
Jarek.K: A propos kapciowego Wojtyły i jego łgarstw, to nawet taki Terlikowski zaczyna mówić ludzkim głosem.
2020-10-22 18:04:30
jasper: koszor, grzechem i szalenstwem jest niepohamowana nienawisc, a nie to, ze facet lub kobieta kocha ta sama plec. Grzechem sa klamstwa i obluda biskupow czy kard. Dziwisza, ale to wam nie przeszkadza ! Krzywdy bolesnie okaleczonych dzieci wam nie przeszkadzaja ale milosc juz tak. To juz chyba zwierzeta maja wiecej empatii niz polscy katolicy.
2020-10-22 18:09:01
Jarek.K: A ile kościół katolicki wyrżnął narodów swoimi krzyżowymi wyprawami, to już nawet taki donuś wie, więc proszę mi tu wyjeżdżać bzdetami o aborcji.
2020-10-22 19:32:44
donekT: Na Twoje życzenie krzy-sio+
2020-10-22 19:33:01
donekT: Zakon jezuitów powstał w 1540 r. z inspiracji Ignacego Layoli. Głównym zadaniem zgromadzenia było wsparcie w dziele kontrreformacji. Już w 1549 pierwsi jezuici dotarli do portugalskich kolonii, zwłaszcza w celach misyjnych. W przeciwieństwie do znanych wówczas metod prowadzenia chrystianizacji zakon postanowił swoją misję realizować przy zastosowaniu zasady AKOMODACJI, zwanej również INKULTURACJĄ. Nowatorstwo tej idei polegało na dopasowaniu nowej religii (chrześcijaństwa) do zastanych wierzeń i stosunków społecznych. Działanie jezuitów odnosiło się do założenia, iż do chrystianizowanej, zastanej kultury należy stopniowo wprowadzać nowe treści i etosową moralność, przy zachowaniu i poszanowaniu jej dotychczasowego charakteru i dorobku. Wpływ chrześcijaństwa miał stopniowo, poprzez etosową moralność, oddziaływać na zmianę nawyków, zachowań i przyzwyczajeń rodzimej ludności. Metody działania jezuitów budziły sprzeciw, zastrzeżenia i kontrowersje ze strony starszych zgromadzeń zakonnych (np. augustianów, dominikanów, czy franciszkanów).
2020-10-22 19:33:28
donekT: Podstawą powodzenia metody inkulturacji było opanowanie miejscowego języka i prowadzenie w nim ewangelizacji. Jezuici jako pierwsi opracowali słowniki i gramatykę rodzimych plemion. Zakonnicy zapoznawali się z zastaną kulturą, gromadzili artefakty i materialne wytwory kulturowe, dostosowali alfabet do miejscowego słownictwa, przez co w redukcjach niemal wyeliminowano analfabetyzm. Do dziś, język Indian Guarani na terenie byłych jezuickich redukcji przetrwał jako urzędowy po hiszpańskim. Jezuici zasłużyli się jako dokumentujący rodzimą kulturę, nawet wpłynęli na jej dalsze kierunki rozwoju np. Domenico Zipoli.
2020-10-22 19:33:48
donekT: Działania jezuitów, zwłaszcza w Ameryce Południowej, okazały się na tyle skuteczne i konsekwentne, iż już w 1606 r. uzyskały aprobatę i wsparcie ze strony hiszpańskiej administracji, król Filip III wydał wówczas w Valladolid rozporządzenie Cedula Real, ZAKAZUJĄCE gubernatorom STOSOWANIA SIŁY wobec rodzimej ludności i dopuszczające tylko pokojowe metody chrystianizacji, poprzez kazania i przykład misjonarzy, stosowane już wcześniej przez jezuitów. Wydanie dokumentu rangi prawnej jest o tyle doniosłe, iż wcześniej zdarzało się, że koloniści pod pozorem rzekomo prowadzonej chrystianizacji, dopuszczali się niewolenia i wyzysku ludności miejscowej, wedle wczesno-kapitalistycznych standardów. Rozporządzenie Filipa III z 1606 r. skutecznie ograniczyło samowolę europejskich kolonistów w Nowym Świecie. Od tej chwili chrystianizacją zajmowali się wyłącznie jezuici. W konsekwencji, dzięki efektywnemu zaangażowaniu jezuitów, w 1607 r. Filip III wydał kolejny ordonans, który zabraniał niewolenia ochrzczonych spośród ludności miejscowej, nawróconych zwalniał od podatków na okres dekady i nakazywał traktować jako poddanych królewskich. W 1609 r. wydana została Cedula Magna i od tego czasu Indianie w świetle prawa stali się równi Hiszpanom.
2020-10-22 19:34:13
donekT: Pierwsza zorganizowana wedle jezuickich założeń redukcja, Loreto Reduction, powstała w 1609 r., kolejna już w roku 1611, S. Ignacio Miri. W 1630 r. funkcjonowało już 19 redukcji, gdzie mieszkało 30 tys. Indian. Jezuicki projekt rozwijał się takim powodzeniem, iż w roku 1717 w 31 redukcjach żyło już 120 tys. miejscowych, a do 1732 r. ich liczba wzrosła do ponad 140 tys. Śmiało możemy określać ten projekt, jako coś na kształt jezuickiego państwa w Ameryce Południowej, tym bardziej, iż na potrzeby ochrony przed handlarzami żywym towarem, jezuici zorganizowali miejscowe oddziały zbrojne. Główny trzon tego chrześcijańskiego państwa stanowiło 30 redukcji zamieszkałych głównie przez Indian Guarani. Funkcjonowanie w ramach redukcji było dobrowolne, a rodzima ludność chętnie dołączała do projektu. Redukcje chroniły miejscowych, przynajmniej teoretycznie, przed grasującymi na pograniczu paragwajsko-argentyńsko-brazylijskim szajkami łowców niewolników, zwanych bandeirantes/paulistami działających głównie na potrzeby rozwijających się w portugalskiej Brazylii plantacji. Powodzenie i rozwój jezuickiego projektu skutecznie ograniczało nielegalny handel siłą żywą w regionie i godziło w interesy plantatorów, stąd nienawiść względem jezuitów i ich redukcji narastała. Redukcje były celem ataków handlarzy niewolników niemal od chwili swego powstania, szczególnie dotkliwy był atak bandytów w 1630 r. Ataki paulistów były skutecznie odpierane już od 1641 r., siły zbrojne redukcji z powodzeniem odpierały także ataki regularnych oddziałów portugalskich i angielskich.
2020-10-22 19:34:40
donekT: Jezuici dbali o rozwój gospodarczy i ekonomiczny redukcji, przy równoległym, stopniowym cywilizowaniu rodzimej ludności. Budowano szkoły, gimnazja, kolegia, szpitale, sierocińce, kościoły i niezbędną infrastrukturę (młyny, tkalnie, kuźnie). Zakonnicy starali się, aby projekt był samowystarczalny pod względem gospodarczo- ekonomicznym, opartym na ETOSOWEJ MORALNOŚCI PRACY ludności rodzimej, poza jezuitami, przybysze z Europy nie mieli wstępu na teren redukcji. Pod względem administracyjnym, rodzima ludność była zorganizowana wedle zastanych struktur plemiennych, na których czele stali ich kacykowie. W redukcjach nie było własności prywatnej ani nie wprowadzono pieniędzy. Jezuici założyli, iż przyzwyczajeni do koczowniczego życia miejscowi najpierw muszą sami poczuć potrzebę posiadania i wymiany. Zdaniem zakonników, miejscowi nowe zasady funkcjonowania zaakceptują dopiero wówczas, kiedy Indianie wykształcą ETOS i MORALNOŚĆ TWÓRCZEJ PRACY, kiedy pożyteczna praca będzie przynosić im satysfakcję i korzyści. Ziemia podzielona wedle przeznaczenia pod uprawy wspólne i indywidualne, których miejscowi nie mogli sprzedać, ale dopuszczano możliwość wymiany. Każdy mężczyzna zobowiązany był do pracy na gruncie wspólnym, przez dwa dni w ciągu tygodnia. Resztę czasu, pozostałe mieć dni miał do własnej dyspozycji. Własne uprawy stanowiły podstawę wyżywienia, uzupełnianą przez plony z pól wspólnych. Indianie mogli się wymieniać nadwyżkami żywności. Jako wspólne traktowano zakłady rzemieślnicze i narzędzia pracy. Redukcje były samowystarczalne pod względem ekonomicznym i przygotowywały uprzednio żyjącą koczowniczo ludność do stopniowej zmiany stylu życia. Zakonnicy przekazywali miejscowym niezbędne umiejętności i kwalifikacje, przygotowali ich do funkcjonowania w rozwiniętym i cywilizowanym społeczeństwie. Indianie przygotowywani byli do MORALNEJ ETOSOWEJ PRACY umożliwiającej uzyskanie samodzielności ekonomicznej.
2020-10-22 19:34:59
donekT: Poszczególne redukcje specjalizowały się w produkcji różnych dóbr, takich jak np. maniok, mięso, skóry, trzcinę cukrową, tytoń, indygo, bawełnę, czy yerba mate. Hodowano bydło, owce, czy konie, także na potrzeby miejscowych oddziałów zbrojnych. W redukcjach powstał cały system szkolenia rzemieślników, w takich dziedzinach jak ciesielstwo, stolarstwo, murarstwo, malarstwo, ceglarstwo, kamieniarstwo, ludwisarstwo, garbarstwo, odlewnictwo, czy złotnictwo. Jako, iż nie wprowadzono pieniędzy, podstawą obrotu była wymiana barterowa. Od zysków przekraczających potrzeby utrzymania redukcji, jezuici płacili koronie hiszpańskiej podatki. Siły zbrojnie redukcji uczestniczyły również w obronie hiszpańskiego stanu posiadania.
2020-10-22 19:35:24
donekT: Redukcje zostały uznane za przykład udanego eksperymentu społecznego, ich sukces był doceniony nawet przez wrogów instytucjonalnego Kościoła (Monteskiusza, Rousseau, czy Woltera). Jezuicki projekt w Ameryce Południowej dowiódł, iż możliwa jest chrystianizacja i kolonizacja odnosząca się do cywilizacyjnego AWANSU LUDNOŚCI RODZIMEJ I JEJ EKONOMICZNY SUKCES, bez stosowania NIEWOLNICTWA, WYZYSKU, EKSTERMINACJI, LIKWIDACJI ZASTANYCH KULTUR. Myśliciele europejskiego oświecenia (także ci niechętni instytucjonalnemu Kościołowi) działalność jezuitów w redukcjach określili mianem „świętego eksperymentu”. Powodzenia jezuitów w redukcjach godziło w interesy plantatorów i liberałów, którzy dążyli do likwidacji redukcji w imię maksymalizacji zysków i demobilizacji sił zbrojnych redukcji. Dodatkowo samodzielność ekonomiczna miejscowych ograniczała pozycję i zyski kapitalistów, którzy coraz bardziej czuli się zagrożeni. Ze względu na wpływy lobby liberalnego i plantatorskiego, przeciw redukcjom wspólnie wystąpiła Portugalia, Hiszpania i Francja, a wykreowane na poczet antyjezuickiej polityki w Europie skandali skłoniły papieża do wydania decyzji o kasacie zakonu.
2020-10-22 20:33:30
św. Patryk: koszorku - tylko dla fanatyków religijnych lub kompletnych głupców moment zapłodnienia jajeczka przez plemnik jest pilnie obserwowany przez "ducha świętego" i efekt zapłodnienia naznaczony jakoby "świętością", cokolwiek pod tym bałamutnym określeniem rozumieć - swoją faryzejską interpretację Biblii, co sobie nią gębę na okrągło wycierasz, możesz zachować na własny faryzejski użytek i grzeszyć albo nie po uważaniu, póki co powtarzasz bezmyślnie pseudoreligijne frazesy tyle warte, co twoje poglądy typowego płaskoziemca na wirusa covid-19
2020-10-22 20:41:14
jasper: Aborcja zawsze rozpala emocje. Tym razem ma za zadanie odwrocic uwage od tragicznej sytuacji w szkolach i szpitalach zwiazanej z rosnaca fala pandemii i bezradnosci PiS w tej mierze. Protestuja nie tylko kobiety ale i lekarze, bo to oni beda musieli zadawac cierpienie lub je przedluzac wbrew woli - „Wykreślenie przesłanki o przerywaniu ciąży z powodu wad płodu będzie stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Jako lekarze musimy zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko powikłań związanych z ciążą z wielowadziem, m.in. obumarciem wewnątrzmacicznym płodu, zakażeniami wewnątrzmacicznymi, krwawieniami i krwotokami, powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi w połogu. Powołaniem lekarskim jest niesienie ulgi w cierpieniu, a najwyższym nakazem moralnym – dobro chorego i zdrowie publiczne. Uchylenie dopuszczalności przerywania ciąży postawi lekarzy w sytuacji, kiedy to cierpienie będą musieli zadawać lub przedłużać wbrew woli pacjentki i ze świadomością możliwych powikłań. To działanie stoi w sprzeczności z zapisami Kodeksu Etyki Lekarskiej. Zdecydowanie sprzeciwiamy się wymuszaniu na lekarzach i lekarkach takiego Oszolomom zycze, aby ich rodziny - zony, corki takie cierpienie spotkalo, skoro zycza tego innym.
2020-10-22 20:46:02
Antykler Forte: nie tylko w Polsce, ale tu wyjątkowo intensywnie uprawiany jest przez kler - i jak widać przez niektórych mniej rozgarniętych łykany - charakterystyczny typ "katolstwa", co innym pragnie narzucać religijne rygory, nakazy i zakazy - o swoje własne dupska się troszczcie by w kotle z wrzącą smołą nie wylądowały, i o los waszych zakłamanych duszyczek, rozmodleni faryzeusze
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: