Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kopeć: miliard złotych wsparcia dla gmin górskich

Jak informuje senator Tadeusz Kopeć, ponad 200 gmin położonych na terenach górskich (w tym Ustroń, Wisła, Istebna, Brenna czy Goleszów) zostanie objętych specjalnym wsparciem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przygotowywany przez Radę Ministrów program ma ruszyć w pierwszym kwartale tego roku.

Jak twierdzi senator, wprowadzenie obostrzeń ograniczających działalność branży turystycznej spowodowane było "dynamiczną sytuacją epidemiczną". - Aktywność turystyczna może sprzyjać rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, jako wynik zwiększonej mobilności społeczeństwa i liczby kontaktów społecznych w okresie świątecznym, noworocznym i ferii zimowych - przekonuje Kopeć.

Rządowy program zaoferuje dwa instrumenty wsparcia samorządów. - Pierwsze rozwiązanie oparte zostało o kwotę środków jaką poszczególne samorządy ponosiły w lata 2016-2020 na inwestycje.  Drugi instrument odnosi się do utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, będących wynikiem epidemii, w wybranych miesiącach pierwszego kwartału 2021 -  wyjaśnia senator Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodaje, pozyskane przez samorządy pieniądze będą mogły zostać wydane na budowę, rozbudowę czy modernizację infrastruktury turystycznej. - Oba instrumenty są istotnym wsparciem dla gmin, przyczyniając się m.in. do powstania nowoczesnej infrastruktury na potrzeby rozwoju lokalnej turystyki - uważa cieszyński polityk.

Łączna maksymalna kwota wsparcia dla wszystkich gmin z terenów górskich wynosi 1 mld zł. - W przypadku, gdy z wniosków jednostek samorządu terytorialnego wyniknęłoby przekroczenie kwoty 1 mld zł, to wsparcie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu, tak aby zapewnić nieprzekroczenie wskazanej kwoty. Wnioski będą mogły być składane w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały do wojewodów, a następnie Prezes Rady Ministrów będzie miał czas na wypłatę środków w ciągu jednego miesiąca - twierdzi senator.

KR/na podst. mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-12 15:32:41
Tustela: to se nie pojeździmy Senatorze,....mam nadzieję, że podział środków będzie w miarę sprawiedliwy....bo Wisła i Istebna dość blisko są a się bardzo różnią.....
2021-01-12 15:41:29
: Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Miliard - jak to dumnie brzmi, miliard tu, dwa miliardy na TVP i kiełbaska się kręci. A teraz przejdźmy do matematyki. Miliard na 200 gmin. Czyli średnio 5 mln zł na "łebka" i to z zastrzeżeniem, że jeżeli wniosków będzie na ponad miliard, to ograniczone będą poziomy rekompensat. Tymczasem włodarze Szczyrku wyliczyli, że straty związane z bezprawnym ograniczaniem swobód obywatelskich przez rząd sięgają kilkuset milionów tylko w ich Gminie.
2021-01-12 16:22:14
krzysztof mm: partyjna propaganda w TVPiS - dwa miliardy co roku; koszt idiotycznej i porzuconej inwestycji w elektrownie węglową w Ostrołęce - 1,3 miliarda; rozkopana dla Narodowego Picu Mierzeja Wiślana to póki co 2 miliardy - i to tylko parę p i k u s i ó w, w skali porównywalnej do rzekomej "pomocy dla gmin górskich", bo kiedy się popatrzeć na kupowanie głosów wyborczych przy pomocy akcji typu 500+ itepe, to koszty tej klasycznej korupcji politycznej pokrywane z kieszeni podatników są naprawdę gigantyczne, sięgają 50 miliardów złotych rocznie - panie Kopeć, kończ pan, wstydu sobie oszczędź
2021-01-12 16:29:35
krzysztof mm: ewakuację z tonącej PO w 2015 r. tłumaczył pan "nakazem sumienia" - coś rzeczywiście z tym sumieniem nie tak, skoro od tylu lat swoim nazwiskiem na wygodnym fotelu firmuje bezprawie rządów PiS w RP
2021-01-12 17:25:26
altacet: Kopeć,jakoś ci nie wierzę.
2021-01-12 18:26:41
Gigi13: Wsparcie z naszych pieniędzy.... Pracować normalnie pandemii nie ma to czysta paranoja ***** ***
2021-01-12 20:38:59
edward pilich : Dostaną pisowskie gminy a co z resztą np Cieszyn
2021-01-12 21:20:42
krzysztof mm: samo życie pisze komentarz do propagandowego gulgotania tow. Kopcia: "Tacy sami ludzie jesteśmy jak ci w PO czy SLD, niczym się nie różnimy i każdy jest pazerny, każdy by coś chciał, tylko różnimy się szefami - to fragment rozmowy działaczy dolnośląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, która została potajemnie nagrana przez ich partyjnego kolegę." - mała korekta, 'ci w PO czy SLD' różnili się od tych z PiS tym, że swego 'chciał' nie zaspokajali kosztem demontażu państwa i jego demokratycznych struktur, bezczelnego i nagminnego łamania prawa, w szczególności Konstytucji RP, degradowania międzynarodowej pozycji Polski, wyprowadzania naszego kraju ze struktur UE - no i ich szefowie z całą pewnością nie byli zakompleksionymi, sfrustrowanymi psychopatami
2021-01-12 21:21:08
krzysztof mm: onet.pl/informacje/onetwroclaw/nie-prowokuj-bo-cie-zniszcza-nagrano-rozmowe-dolnoslaskich-dzialaczy-pis/5ketb9s,79cfc278
2021-01-12 21:32:48
krzysztof mm: "Czego ty człowieku, k…, prowokujesz – mówi Czyż. – Ja doceniam, że jesteś odważny chłop i nie spier… jak reszta, ale nie prowokuj, bo, k…, człowieku, zniszczą cię. Nie działaj przeciwko, stań sobie, k…, grzecznie z boku. Podpisałeś petycję, k…, a po co, do czego, 10 osób was podpisze na 100? (…) i później do kogo się będą przypie…... - ostrzega. – Jeden dał ci pracę, drugi może ci ją odebrać - dodaje Grzegorczyk. Obaj politycy w rozmowie podkreślają, że nominacja Kamila Zielińskiego odbyła się za zgodą najważniejszych polityków PiS w Warszawie. – Powiem ci, k…, to było rozpatrywane od samej góry, k…, od samej góry. I powiedziane jest tak: masz robić tak, by było dobrze. I tyle. I nikt nam tu nie wejdzie – ani pani marszałek (Elżbieta Witek - red.), a panią europoseł (Annę Zalewską - red.) to będziemy tylko zapraszać. I też nie będzie mogła mieszać ani coś. Przez tyle lat to się już miele i zawsze wewnętrznie się napier....... Przez tyle lat. Rozumiesz, że to starczy? - tłumaczy Czyż." - panie Kopeć, tu na Śląsku Cieszyńskim jest identycznie, a skoro PiS już zaczął tonąć to może pan podrzuci parę szczegółów, jakieś nagranie, łatwiej się będzie zgodnie z nakazem sumienia kolejny raz ewakuować ?
2021-01-13 07:59:28
jasper: Sami prawi i sprawiedliwi w tym PiSie - wezykiem panie majster, wezykiem ! Co narod wywalczy wolnosc to banda kretynow odda ja za 5 srebrnikow - cwaniakom i oszustom ! Przeciez ta obecna rzadowa klika wlasnie tak sie ustawila. Wszyscy znajomi i rodzinka na rzadowych etatach! Jak w rodzinie Don Corleone. Ojciec chrzestny tez nie widzial w tym nic zlego !
2021-01-14 17:31:23
dystans: Oni tak poważnie ,ludzie nie wiedziałem, że 500 + to z prywatnego konta prezesa , 13 i 14 emerytura z premiera a teraz senator daje 2 miliardy - dobre pany no nie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: