Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kopciuchy pora wymienić

Nie trzeba nikogo chyba przekonywać, że rozpoczął się okres zimowy i co za tym idzie sezon grzewczy. Wystarczy spojrzeć na dymiące kominy lub zaciągnąć się „świeżym” powietrzem. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza w województwie śląskim pochodzi z gospodarstw domowych. Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego, która dotyczy również naszego powiatu ma doprowadzić do znacznego obniżenia tych statystyk. Aby odniosła sukces, potrzebne jest zaangażowanie każdego z nas.

Zgodnie z zapisami Uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego w zależności od daty produkcji naszego obecnego pieca powinniśmy go wymienić do końca wyznaczonego roku:

• kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
• kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do końca 2025 r.
• kotły klasy 3 lub 4 – do końca 2027 r.
Dotyczy to kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.:

Uchwała zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. Zamiast nich możemy wybrać: ekogroszek, pellet, węgiel kamienny gruboziarnisty, suche drewno takie jak dąb, grab, jesion, buk lub wymienić PIEC WĘGLOWY NA BARDZIEJ EKOLOGICZNE ŹRÓDŁO OGRZEWANIA.

Do takich ekologicznych źródeł należą: system ciepłowniczy, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, odnawialne źródła energii

Zapisy uchwały dotyczą wszystkich użytkowników i właścicieli urządzeń o mocy do 1 MW w województwie śląskim, w których następuje spalanie paliw stałych. Czyli użytkowników i właścicieli kotłów oraz pieców i kominków na paliwo stałe. Tak więc Uchwała antysmogowa nie dotyczy wyłącznie kotłów – obejmuje również posiadaczy kominków i innych miejscowych ogrzewaczy powietrza. Dopuszcza korzystanie z nich tylko wtedy, gdy osiągają sprawność cieplną minimum 80% lub są wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu. Właściciele kominków, które nie spełniają tych kryteriów, mieli obowiązek ich wymiany do końca 2022 roku.

Wymiana urządzenia grzewczego w domu nie jest łatwym przedsięwzięciem. Dlatego aby wspierać mieszkańców w realizacji poprawy efektywności energetycznej budynków, powstało wiele programów dofinansowań do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-12 15:36:14
krzysztof  mm: wczoraj został wyzłomowany najbardziej toksyczny w kraju kopciuch, stara pierda szary kurdupel - niestety za utylizacje gnoju po nim będzie kosztowna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: