Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kontynuacja leczenia uzdrowiskowego przedłużona

Leczenie uzdrowiskowe polega na usystematyzowanym i zorganizowanym postępowaniu, w którym wykorzystuje się bodźcowe oddziaływania na ustrój naturalnych tworzyw leczniczych, takich jak: klimat, piękno przyrody oraz fizykalne metody lecznicze. Leczenie takie prowadzi się w uzdrowiskach. Stanowi one kontynuację leczenia ambulatoryjnego czy też szpitalnego – tak mówi medyczna definicja.

Na terenie całego kraju znajdują się zarówno miejscowości uzdrowiskowe jak również tylko sanatoria uzdrowiskowe położone w ciekawych miejscach. Na naszym terenie największym ośrodkiem uzdrowiskowym jest Ustroń i jego dzielnica Zawodzie. Praktycznie przez cały rok możemy spotkać tutaj rzeszę kuracjuszy. W tym roku na pewno byłoby podobnie gdyby nie pandemia koronawirusa.

W okresie od 14 marca do 14 czerwca było z uwagi na pandemię wstrzymane leczenie uzdrowiskowe na terenie całego kraju. Wszyscy kuracjusze, którzy właśnie z tej racji przerwali leczenie i wrócili do swoich domów według przepisów mogli powrócić ponownie do tego leczenia do 30 września 2020 r.

W znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, oprócz wprowadzenia specjalnych stref w związku z epidemią, wydłużono też termin, w którym należy podjąć kontynuację leczenia uzdrowiskowego. Termin ten został wydłużony do 31 grudnia 2020 r.

Leczenie uzdrowiskowe przysługuje pacjentom na podstawie skierowania wystawionego pacjentom po 15 czerwca, czyli dniu, gdy wznowiono po trzymiesięcznej przerwie wyjazdy do sanatoriów. Na takie leczenie mogą udać się też osoby, które miały rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca, czyli wtedy, gdy wstrzymano pracę sanatoriów oraz te, które musiały przerwać w połowie marca swój pobyt z powodu pandemii, ale nie trwał on dłużej niż 15 dni.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-13 16:07:20
krzysztof .mm: na zdrowie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: