Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kontrole na granicy wracają

4 kwietnia szykujcie się na powrót celników na granicę. Jednak spokojnie to tylko ćwiczenia przed Euro 2012r.

 

4 kwietnia w rejonie dawnych przejść granicznych z Republiką Czeską w: Cieszynie-Boguszowicach, Chałupkach i Trzebini, na drogach DK S1, DK 78 i DK 41, Śląski Oddział Straży Granicznej planuje przeprowadzenie działań kontrolnych, które stanowić będą element przygotowań do ewentualnego tymczasowego przywrócenia kontroli na polsko-czeskiej granicy państwowej. Chodzi między innymi o turniej Euro 21.12r.   –  Przedsięwzięcie będzie realizowane we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Policją, Żandarmerią Wojskową, Inspekcją Transportu Drogowego, organami samorządu terytorialnego oraz służbami czeskimi – mówi ppłk SG Cezary Zaborski, Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

 

Działania prowadzone będą w formie kontroli drogowej i nie będą miały skutku równoważnego z kontrolą graniczną, ale miejsce kontroli, sposób jej organizacji oraz wyposażenie grup kontrolnych będą takie same, jak w sytuacji tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej.   – Dzięki temu, w warunkach normalnego ruchu pojazdów, możliwe będzie praktyczne sprawdzenie skuteczności procedur kontrolnych przygotowanych na wypadek tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej, przetestowanie działania urządzeń i łączności bezprzewodowej oraz sprawdzenie funkcjonalności rozwiązań w zakresie zmiany organizacji ruchu w miejscu przywrócenia kontroli, za którą odpowiedzialny jest zarządca danej drogi. Zaplanowane działania umożliwią również sprawdzenie współdziałania Straży Granicznej z innymi służbami krajowymi, a także z czeską Policją w zakresie organizacji wspólnych patroli oraz przekazywania informacji z wykorzystaniem polsko-czeskiej placówki w Chotebuzie (RC), pełniącej rolę punktu kontaktowego – dodaje rzecznik straży granicznej. 

 

Działania będą prowadzone przy wjeździe do Polski. W czasie możliwie najmniejszego natężenia ruchu drogowego, w godzinach 04.00 – 06.30 oraz 10.00 - 12.00.   – Zaplanowanie kontroli na godziny nocne i dzienne pozwoli na sprawdzenie realizacji czynności kontrolnych w różnych warunkach.  Kontrolą objęci zostaną wytypowani uczestnicy ruchu drogowego, tak, jak miałoby to miejsce w przypadku tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej. Czynności kontrolne prowadzić będą funkcjonariusze placówek Straży Granicznej odpowiedzialnych terytorialnie za dokonywanie kontroli granicznej na wypadek jej tymczasowego przywrócenia. W Cieszynie będą to funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Cieszynie – dodaje Cezary Zaborski. 

 

W działaniach kontrolnych w Cieszynie przewidywany jest udział obserwatorów. Organizujący działania Śląski Oddział Straży Granicznej zaprosił w tym celu przedstawicieli: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Komendy Głównej Straży Granicznej, Karpackiego i Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej, ośrodków szkolenia Straży Granicznej, Komend Wojewódzkich Policji w Katowicach i Opolu, Wojewódzkich Inspektorów Transportu Drogowego w Katowicach i Opolu, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, Policji Republiki Czeskiej, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Urzędu Miasta w Cieszynie, Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie i Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. Obecni również będą funkcjonariusze komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nadzorujący oraz koordynujący przebieg działań sprawdzających gotowość do realizacji zadań w przypadku tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Republiką Czeską.

 

Mimo otwarcia granic – Schengen w Polsce cały czas możliwe jest tymczasowe przywrócenie. W sytuacji poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego, Polska - po uprzednim powiadomieniu pozostałych Państw Członkowskich i Komisji UE, może taką kontrolę przywrócić na całości lub części odcinka polskiej granicy państwowej z Republiką Czeską, Republiką Słowacką, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec. Kontrola graniczna może też być przywrócona w portach lotniczych i morskich. Samo przywrócenie kontroli, a także jej charakter i zakres będzie uzależniony od skali przewidywanego ryzyka oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa. Kontrolę graniczną przywraca się na podstawie stosownego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych.

KOD

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: