Konsultacje społeczne podsumowane
W ramach realizacji programu pn. „Program Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego/Plan Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych celem współpracy między JST koniecznej do realizacji wspólnych działań na obszarze funkcjonalnym” konsultacjom społecznym zostały poddane takie dokumenty jak: Strategia Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego wraz ze Strategią Regionalnych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014-2020, Analiza wykonalności w zakresie zintegrowanego przedsięwzięcia ograniczenia niskiej emisji na terenie Subregionu Południowego, Analiza wykonalności przedsięwzięć w zakresie zintegrowania transportu publicznego na terenie Subregionu Południowego, Analiza wykonalności zintegrowanego projektu pn.: „Rewitalizacja przestrzeni nadbrzeżnych rzek, potoków i zbiorników wodnych Subregionu Południowego”. Uwagi, które zgłoszono do ww. dokumentów za pośrednictwem formularza on-line zostały omówione na wczorajszym (15.01) spotkaniu przez Pawła Gałeckiego, przedstawiciela firmy Creative Tower.
Jak poinformował uczestników spotkania Paweł Gałecki w konsultacjach wzięły udział 34 osoby. Łącznie zgłoszono 461 uwag. Z powiatu cieszyńskiego tych uwag było 301. Swoje zastrzeżenia mogły zgłaszać również jednostki samorządu terytorialnego, tutaj uwag pojawiło się ponad 400 – mówił Gałecki.
Wiele uwag dotyczyło m.in. wzmocnienia roli transportu kolejowego w subregionie, jako podstawowego spoiwa transportu publicznego. Wskazywano na konieczność rewitalizacji linii kolejowej relacji Bielsko-Biała – Cieszyn, uwzględnienie planów budowy parkingów wielokondygnacyjnych w działaniach z zakresu rewitalizacji, poprawa wartości wskaźników efektywności energetycznej zgodnie z opracowanymi audytami energetycznymi itd. Sporo emocji wzbudziła również rewitalizacja nadbrzeży. Rewitalizacja nadbrzeży to najtrudniejsze ze wszystkich obszarów projekty. Ponieważ najbardziej są zagrożone częściową bądź całościową niekwalifikalnością, czy brakiem możliwości dofinansowania. W te projekty trzeba włożyć jeszcze bardzo dużo pracy – zaznaczył Gałecki, po czym dodał. Dopiero na podstawie tych uwag, które wpłynęły powinny być opracowywane koncepcje i dalsze elementy realizacji projektu. Niektóre przedsięwzięcia wymagają radykalnego przeprojektowania, szczególnie mam tutaj na myśli rewitalizację nadbrzeży, gdzie pojawiło się sporo rekomendacji społecznych i środowiskowych, które trzeba będzie uwzględnić na etapie przygotowania dokumentacji.
Po zakończeniu konsultacji społecznych, do 30 dni, zgodnie z zapisami w każdym z powiatów biorących udział w projekcie, zostanie przedstawiony raport z wyszczególnieniem wszystkich projektów. Pojawią się tam również informacje o uwagach, kto uwagę zgłosił, czego dotyczyła oraz odniesienie eksperta. Jeżeli uwaga została uwzględniona, w całości pojawi się zapis, uwaga uwzględniona. Jeżeli z jakąś uwagą się nie zgodziliśmy to znajdzie się tam pełne uzasadnienie dlaczego jest taka, a nie inna decyzja. Jednak zdecydowana większość uwag została wprowadzona do analiz. Pełne zestawienie analiz będzie gotowe pod koniec miesiąca, około 29 stycznia br. w wersji elektronicznej na stronie powiatu cieszyńskiego. Takie zestawienia wyślemy również do innych gmin – tłumaczył Gałecki
Więcej informacji na temat projektu na stronie: http://cyfrowademokracja.pl/konsultacje-spoleczne/powiat-cieszynski
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.