Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs ''Lady D'' - Regina Zachurzok kolejną laureatką z powiatu cieszyńskiego

15 lat temu Marek Plura wspólnie z Krystyną Bochenek wpadli na pomysł zorganizowania na terenie Śląska konkursu ''Lady D'' skierowanego do kobiet niepełnosprawnych działających na rzecz pomocy niepełnosprawnym. Konkurs ten obecnie ma zasięg ogólnopolski, a końcem zeszłego roku rozszerzył się na Unię Europejską.

Pięć laureatek z zeszłorocznej edycji gościło w Brukselii w Europarlamencie, aby przybliżyć ideę konkursu i zaprezentować się przed członkami europarlamentu.

Do marca 2010 roku przewodniczącą Kapituły przyznającej nagrody była redaktorka Radia Katowice, senatorka oraz Wice-marszałek Senatu i inicjatorka wielu akcji, tragicznie zmarła w katastrofie w kwietniu 2010 r. Krystyna Bochenek. To właśnie od roku następnego konkurs nosi nazwę „Lady D” im. Krystyny Bochenek.

Ale nie byłoby tego konkursu, gdyby nie osoba Marka Plury – posła do Sejmu w latach 2007-2014, a od 2014 roku europosła do Parlamentu Unii Europejskiej. Marek Plura jest od urodzenia osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim.

Konkurs ma wyróżniać panie, które pomimo tego, iż na co dzień zmagają się z własną niepełnosprawnością, to w życie społeczne kraju wnoszą istotny wkład w różnych dziedzinach.

W piątek 5 maja w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyła się w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – Jubileuszowa gala konkursu Lady D 2017.

Jedną z pięciu zeszłorocznych laureatek była w kategorii „Dobry start” pochodząca z Górek Wielkich Pani Marta Zając (Pisalismy: Marta Zając – Lady D). W roku bieżącym do konkursu zgłoszono rekordową ilość kandydatek. Kapituła przyznała 12 nagród „Lady D im. Krystyny Bochenek” w pięciu kategoriach. Z naszego powiatu zgłoszona była jedna niepełnosprawna, która była chyba najbardziej zaskoczona telefonem dzień przed Galą, że będzie odbierała nagrodę w kategorii „Lady D – kultura i sztuka”. Jest nią Pani Regina Zachurzok z Drogomyśla, która od 20 lat choruje na stwardnienie rozsiane. O jej zasługach i osiągnięciach również już pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Po części oficjalnej odbywały się rozmowy bardziej prywatne, w mniejszym gronie. Pani Regina nawiązała bliższe znajomości z osobami walczącymi z różnymi dysfunkcjami, ale jak przyznała w drodze powrotnej, przyznała, że tydzień wcześniej nawet jej się nie śnił udział w takiej Galii i poznanie tylu ciekawych ludzi.

Andrzej Koenig

 

Zobacz również:

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: