Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koniec pijanych kierowców

Dożywotnia utrata prawa jazdy za spowodowanie wypadku z choćby „kroplą” alkoholu we krwi. Takie znowelizowane przepisy Kodeksu Karnego weszły w życie wraz z początkiem miesiąca.
 
Statystyki przerażają. W ubiegłym roku w województwie śląskim pijani kierowcy zabili 42 osoby, a 574 zostały ranne. W tym roku w 116 wypadkach zginęły już 4 osoby, a 149 zostało rannych. Nie pomagają kolejne kampanie społeczne, bo wielu kierowców nadal jazdę po jednym piwie uznaje za dopuszczalną.
 
Według nowych przepisów w przypadku, gdy kierowca ma powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie lub pozostaje pod wpływem środków odurzających i w tym stanie spowoduje wypadek, w którym ktoś zginie albo zostanie ciężko ranny – automatycznie zostanie pozbawiony prawa jazdy. To samo dotyczy tych, którzy po spowodowaniu wypadku uciekną z miejsca zdarzenia. Poza utratą prawa jazdy nadal grożą im „stare” sankcje, czyli od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.
 
Strzec na drogach powinni się również recydywiści, którzy siadają za kółkiem mimo sądowego zakazu prowadzenia. Do tej pory groziło im od 2,5 miesięcy do 4,5 roku więzienia. Teraz kary wydłużono od 3 miesięcy do 5 lat.
 
HBB
źródło: ox.pl
dodał: HBB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: