Koniec laby, początek szkoły
Wszyscy dobrze wiemy, że nie taka szkoła straszna. W końcu spotkacie w niej swoich niewidzianych od czerwca znajomych. Ponadto, będzie to dla niektórych pierwszy dzień w nowym miejscu – edukację rozpoczynają pierwszoroczniacy, wśród nich także sześciolatki, których rodzice zdecydowali się skorzystać z szansy, jaką dało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od przyszłego roku sześcioletni uczniowie będą obowiązkowo rozpoczynali swoją przygodę w szkole podstawowej.
Tych, których powyższym akapitem nie przekonałem do choćby odrobiny radości z rozpoczęcia nowego roku szkolnego mam dobrą wiadomość – nie musicie się martwić. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała jego szczegółowy harmonogram, z którego wynika, że nie zabraknie w tegorocznym sezonie dni wolnych od nauki.
Jak już wspomniałem, Rok szkolny 2013/2014 rozpocznie się w poniedziałek, 2 września. 14 października tradycyjnie czeka nas Dzień Nauczyciela, w którym uczniowie będą mogli podziękować nauczycielom za trud, który wkładają w ich nauczanie. A wiemy dobrze, że obu stronom nie zawsze łatwo wytrzymać ze sobą, jednak podsumowując plusy i minusy - ostatecznie żyć bez siebie nie potrafią.
W listopadzie czekają nas długie weekendy związane ze świętami Wszystkich Świętych (1 listopada wypada w piątek) oraz Święta Niepodległości (11 listopada – poniedziałek). Tegoroczna przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 1 stycznia. Niedługo (choć to zależy od podejścia) będzie trzeba czekać na ferie zimowe, dla dzieci z województwa śląskiego zaczną się 20 stycznia i potrwają do 2 lutego.
Kiedy już nadejdzie długo oczekiwany (albo bardzo niechciany) powrót do szkoły, szare dni osłodzić mogą dwa święta: Walentynki (14 lutego) oraz Dzień Kobiet (8 marca). Wszystkich chłopców i mężczyzn zachęcamy, aby w te dni zaskoczyli swoje koleżanki przyjemnymi prezentami.
Szóstoklasiści w Prima Aprilis przystąpią do napisania sprawdzianu końcowego. I to nie jest żart. Wiosenna przerwa spowodowana świętami wielkanocnymi będzie trwała od 17 do 22 kwietnia. Tuż po niej, czeka egzamin gimnazjalny trzecioklasistów (23-25 kwietnia): część humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza oraz z języka obcego.
Podobna sytuacja jak gimnazjalistów czeka absolwentów szkół średnich – tegoroczna matura rozpocznie się zaraz po weekendzie majowym, w poniedziałek 5 maja. Już teraz cała redakcja życzy powodzenia wszystkim zdającym. Pierwszy dzień czerwca to dzień, w którym nawet ci, którzy „nie są już dziećmi”, dziećmi się stają. 19 czerwca czeka nas wolne z okazji Bożego Ciała.
Koniec Roku szkolnego 2013/2014 zaplanowano na 27 czerwca, co oznacza, że trwać będzie 299 dni, co daje 7176 godzin, z czego nie odliczyłem dni wolnych. Nie jest więc tak źle. I pamiętajcie, a wiem to z własnego doświadczenia, w przyszłości zatęsknicie za murami Waszej obecnej szkoły, cokolwiek byście o niej teraz nie myśleli. W imieniu redakcji OX.PL, uczniom i nauczycielom - wielu radości, wspaniałych ocen i 100% na wszystkich egzaminach życzy:
Piotr Dobrowolski
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.