Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uczniowie o energii odnawialnej w teorii i praktyce

XIII Międzynarodowa Konferencja Uczniowska pod hasłem ''Energia odnawialna w teorii i praktyce'' tradycyjnie już cieszyła się sporym zainteresowaniem. W tym roku padł jednak rekord pod względem ilości nadesłanych prac.

Już od 13 lat Zespół Szkół Technicznych im. płk. G. Langera w Cieszynie bierze udział w organizacji konferencji uczniowskiej na temat energii odnawialnej. Celem tego wydarzenia jest zachęcenie młodzieży do twórczej pracy oraz zainteresowanie ich energią odnawialną. Bardzo się cieszę, że już od 13 lat mamy możliwość spotykania się i pogłębiania wiedzy na tematy związane z odnawialnymi źródłami energii. Tym bardziej, że tematy zawsze opracowują i prezentują uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – przyznała Bożena Cholewa Dyrektor ZST w Cieszynie.

W tym roku wpłynęła rekordowa ilość prac. Zarówno jeżeli chodzi o modele jak i prezentacje. Cieszymy się, że zgłaszają się nowi przedstawiciele szkół zarówno z naszego regionu, jak i z zagranicy – dodała Cholewa.

W konferencji wzięli udział goście z Czech i Słowacji. Nie zabrakło także przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Prezesa Energetyki Cieszyńskiej Damiana Hernika, uczniów oraz opiekunów. Głos zabrała m.in. Lilla Salachna-Brzoza członek Zarządu Powiatu oraz Prezes Energetyki Cieszyńskiej, który opowiedział o zielonej energii w Energetyce. Prezes pochwali się, iż pod koniec 2015 roku Energetyka Cieszyńska uruchomiła pierwszą mikroinstalację fotowoltaiczną.

Spotkanie podzielono na dwie części. Najpierw uczniowie prezentowali modele. W tym roku pojawiło się ich 10. Po przerwie przyszedł  czas na 17 prezentacji. Jako pierwsi przed publicznością wystąpili: Wojciech Hankus i Radosław Hojczyk z Bielskiego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Wojtka i Radka zainteresował temat ogniwa wodorowego. Ogniwo wodorowe to urządzenie do rozkładu wody na jej podstawowe pierwiastki czyli wodór i tlen – tłumaczyli.

Zainteresowanie różnymi nowinkami technicznymi było jednym z powodów dla którego postanowili wziąć udział w konferencji i zbudować generator. Gdy dowiedzieliśmy się o takim urządzeniu, postanowiliśmy je zbudować. Kierowaliśmy się myślą, że możemy wpłynąć na środowisko w pozytywny sposób i pokazać, że można współpracować z naturą – podkreślali. Kolejni uczestnicy zaprezentowali m.in. model elektrowni wiatrowej, geotermalnej, słoneczny straszak na ptaki, czy telefon na ogniwo PV.

Oto wyniki konkursu:

Kategoria modele:
1. Ogniwo wodorowe - Wojciech Hankus i Radosław Hojczyk - Bielskie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego
2. Słoneczny straszak na ptaki - Kamil Balcarek i Antoni Urbaś - ZST Cieszyn
3. Śledzenie drogi słońca w cyklu dobowym - Michał Firszt - ZSME Żywiec
 
Kategoria prezentacje :
1. Perowskity - Paweł Orszulik - ZST Cieszyn
2. Energia słoneczna od zawsze na zawsze - Samuel Gaszczyk ZST Cieszyn
3. Nowoczesne elektrownie wiatrowe - Rafał Legierski i Michał Dziadek - ZST Cieszyn
 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: