Konferencja dot. aktywizacji grup i jednostek
W trakcie trwania wydarzenia głos zabierali zarówno naukowcy, jak i osoby prowadzące jednostki, których celem jest aktywizacja danych grup społecznych. Głównym organizatorem był Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej WEiNoE. W tym roku współorganizatorami wydarzenia byli: cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, który już od kilkunastu lat działa na rzecz aktywizacji seniorów, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Stowarzyszenie Wspieranie Edukacji Międzykulturowej, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Polskie Towarzystwo Pedagogiczne Oddział Cieszyn i Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Cieszynie.
Podczas konferencji głos zabierali nie tylko specjaliści z Polski, prelegentami byli również przedstawicieli Uniwersytetu z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Tematy dotyczyły aktywizacji dzieci, młodzieży, seniorów, ale także szczególnych grup społecznych, jakimi są np. osoby niepełnosprawne. - „Ślubuję uroczyście przestrzegać Statutu Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku, być aktywnym słuchaczem i godnie reprezentować środowisko seniorskie”. Taką przysięgę składają co roku nowoprzyjęci studenci Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. A jest ich co roku dużo. W tym roku akademickim 2018/2019 przysięgę złożyło 44 osoby (…) Aby podkreślić rolę ruchu społecznego, jaki stanowią UTW, Senat ogłosił rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W roku tym miało miejsce wiele niezwykle ważnych wydarzeń, a niektóre z nich zorganizowano po raz pierwszy, tworząc nowy rozdział w historii ruchu UTW. W całym kraju, w środowiskach lokalnych, regionalnych i na szczeblu centralnym odbyło się kilkadziesiąt dużych, świetnie przygotowanych przez UTW imprez, na których środowisko zaprezentowało swój ogromny potencjał, dokonania, twórczość, sprawność fizyczną, inwencję w tworzeniu przestrzeni publicznej, współpracę międzypokoleniową, działania wolontariackie itp. – tłumaczyła Lucyna Bałandziuk, prezes cUTW.
Konferencji towarzyszy wystawa prac wykonanych przez pacjentów Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Cieszynie. Prace zostały wykonane w ramach zajęć z terapii zajęciowej, prowadzonej pod kierunkiem dr Katarzyny Jas oraz mgr Elżbiety Dobkowskiej.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.