Koncert Papieski w Istebnej
Artystów na scenie powitała i przedstawiła publiczności reprezentująca nasz Ośrodek Kultury Roksana Klamka, po czym głos zabrał Jerzy Skoczylas witając przybyłych gości w imieniu pomysłodawczyni wydarzenia – Wójta Gminy Istebna – Łucji Michałek-Chudeckiej. Monika Gruszczyńska podzieliła się z nami osobistym i bardzo poruszającym wspomnieniem swej prywatnej audiencji u Ojca Świętego w Castel Gandolfo oraz krótkiego recitalu, podczas którego zaśpiewała dla niego utwór „Abba Ojcze”. Artystka opowiedziała jak to krótkie spotkanie zmieniło jej spojrzenie na Papieża Polaka, wywierając niezatarte wrażenie. Przyznała, że wcześnie nie rozumiała czci, jaką go otaczano, a wtedy wskutek wielkich emocji nie potrafiła nawet dokończyć pieśni. Przywołała ona także wstrząsający moment, kiedy 2 kwietnia 2005 roku ówczesny arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił światu, że Ojciec Święty odszedł do Pana.
Jako pierwszą z pieśni wysłuchaliśmy ukochaną przez św. Jana Pawła II „Barkę”, a po niej „Góralu, czy Ci nie żal”, następnie Jerzy Skoczylas przytoczył anegdotę z czasów, kiedy kardynał Karol Wojtyła wizytował podległe sobie parafie i został przez uczestników Mszy Świętej wzięty za komunistycznego agenta, a wszystko z powodu sporządzanych podczas homilii notatek Jerzy Skoczylas przeczytał także wiersz swego autorstwa upamiętniający dzień beatyfikacji Papieża Polaka i mówiący o pięknie powołania i przesłaniu, jakie niósł jego pontyfikat.
Kolejną porcję muzycznych doznań stanowiły utwory „Janie Pawle teraz przyjdź” w wykonaniu Moniki Gruszczyńskiej oraz „Błogosław Boże Papieża”, który zaśpiewał Maciej Madaliński. Jerzy Skoczylas podkreślił także, że Ojciec Święty, był nie tylko nauczycielem wiary, ale i patriotyzmu i właśnie tej tak zagrożonej we współczesnym świecie wartości poświęcił on niedawno napisany wiersz, którym podzielił się ze słuchaczami koncertu. Przypomniał on także żartobliwą anegdotę o twórczości Jana Pawła II – niezwykle wartościowej, ale i bardzo wymagającej.
Dalej słowa przeplatały się z dźwiękami i tak powiodły nas przez monumentalny utwór „Ave Maria” Schuberta do kolejnych wspomnień i anegdot pochodzących z książki „Kwiatki Jana Pawła II”, które przeczytała dla nas sopranistka. Jerzy Skoczylas natomiast zaprezentował jeden ze swoich utworów lirycznych, tym razem zainspirowany kanonizacją Papieża Polaka i emocjami, jakie towarzyszyły jego ceremonii pogrzebowej. Niejako w nawiązaniu do wiersza wybrzmiała pieśń „Moje Miasto Wadowice”. Z podniosłej atmosfery ponownie wprowadzeni zostaliśmy w żartobliwy ton uroczych historyjek z życia Karola Wojtyły. Jedna z nich dotyczyła czasów, kiedy został on już papieżem, a co za tym idzie nowym mieszkańcem rezydencji w Castel Gandolfo, inna zaś obrazowała to, jak małą wagę przywiązywał zawsze do pieniędzy.
Piękną niespodziankę dla Pani Wójt przygotowała Monika Gruszczyńska, która nie tylko w serdecznych słowach podziękowała za zaproszenie i wyraziła swoje uznanie dla jej pracy na rzecz mieszkańców gminy Istebna, ale także zadedykowała jej wspaniały utwór „Ave Maria” (Bach/Gounod). Następnie Jerzy Skoczylas przeczytał wiersz swego autorstwa pt. „Przekażmy sobie”. Sopranistka jeszcze raz podziękowała Pani Wójt, wszystkim przybyłym na koncert oraz zaangażowanym w jego organizację i cała sala wraz z artystami zaśpiewała „Abba Ojcze”.
Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek- Chudecka w imieniu własnym oraz uczestników koncertu wyraziła artystom swą wdzięczność za poruszającą muzykę i narrację oraz jak to ujęła piękną modlitwę. Podkreśliła ona, że ten wieczór to hołd złożony św. Janowi Pawłowi II, który kochał góry i rodziny, stanowiące wielką wartość naszej społeczności.
Koncert nie obył się oczywiście bez bisu – tym razem już cała sala wspólnie zaśpiewała „Barkę”, której tekst przywodzi na myśl niezwykłość, radość, ale i trud kapłańskiego powołania.
Po koncercie artyści obdarowani zostali kwiatami i upominkami ufundowanymi przez firmę Mokate.
Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej składa najserdeczniejsze wyrazy uznania dla artystów oraz podziękowania Dyrektorowi ZSP w Istebnej – Danucie Haratyk-Woźniczce, a także pracownikom szkoły za udostępnienie hali na potrzeby organizacji koncertu.
mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.