Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Komputer dzięki Polakowi

W kraju praktycznie nieznany, natomiast jego odkrycia były przełomowe i miały wielki znaczenie dla techniki. Rok 2013 sejm RP ustanowił rokiem profesora Jana Czochralskiego- chemika i metalurga.
Wybitną postać profesora Jana Czochralskiego przypomniana będzie w Cieszynie podczas piątkowej (08.11.2013) gali chemicznej. Organizuje ją Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Cieszynie. - Stowarzyszenie to inżynierowie i technicy chemicy pracujący w różnych zakładach, jednak na naszym terenie głównie są to przedstawiciele PPG, czyli byłego Polifarbu. – mówi Teresa Wałga z cieszyńskiego oddziału stowarzyszenia.
 
Dwa lata temu stowarzyszenie zorganizowało konferencję poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie, teraz będzie to Jan Czochralski. - Zapewne wiele osób nie wie, kim była ta postać. W Polsce ta osoba jest bardzo mało znana, znana natomiast jest w świecie. To twórca tzw. Metody Czochralskiego, jest ona wykorzystywana do otrzymywania monokryształów krzemu, to podstawa procesu produkcji mikroprocesorów. Wykorzystywanych praktycznie we wszystkich urządzeniach, które używamy na co dzień. – tłumaczy Teresa Wałga.
 
Podczas piątkowej konferencji będzie możliwość poznania technik wymyślonych przez profesora, będzie można też bliżej poznać jego osobę. Wykład wygłosi Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Będzie również projekcja filmu o Czochralskim, a techniczne aspekty metody profesora wyjaśniać będzie dr Paweł Tomaszewski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.
 
Gala Chemiczna odbędzie się jutro (08.11.2013) na Zamku Cieszyn, w sali konferencyjnej. Początek o godzinie 15.30. Natomiast w bastei Zamku już można oglądać wystawę poświęconą Czochralskiemu.
 
 
Jan Bacza
 
 

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: