Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kolejny sukces Chóru Echo

 W dniach 21-22 listopada 2009 roku odbył się w Łodzi XII Ogólnopolski Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis. Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja wykonawstwa chóralnego, literatury chóralnej polskiej i zagranicznej, a także promocja muzyki chóralnej współczesnych kompozytorów łódzkich. Festiwal ma formułę konkursu.  
W kontekście ogólnopolskim, festiwal w Łodzi posiada wysoką rangę i zaliczany jest do najbardziej prestiżowych konkursowych imprez chóralnych w Polsce. - W Festiwalu wzięło udział 28 chórów z Polski, zakwalifikowanych przez Radę Artystyczną Festiwalu na podstawie zgłoszeń i nagrań płytowych. Występy chórów oceniało pięcioosobowe profesjonalne jury pod przewodnictwem prof. Józefa Świdra. Chór Mieszany ,,Echo” z Zebrzydowic wyśpiewał  w kategorii  ,, Stowarzyszenia i Towarzystwa Śpiewacze” drugie miejsce. Dodać należy że pierwszego miejsca nie przyznano, a w kategorii startowało dziesięć chórów. Jest to wielkie osiągnięcie artystyczne dla amatorskiego zespołu – mówi Jadwiga Sikora dyrygent chóru

O chórze:
Chór ,,Echo” to zespół amatorski skupiający w swoich szeregach ludzi w różnym wieku i różnej profesji, których łączy wspólna pasja- umiłowanie śpiewu chóralnego.
Chór Mieszany ,,Echo” został założony w Zebrzydowicach przez grupę miłośników śpiewu w roku 1937 i działał do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie odrodził się początkowo jako chór przykościelny. W latach 1957- 1967 Chór prowadził działalność przy Świetlicy Gromadzkiej w Zebrzydowicach. W roku 1967 Chór przeszedł pod patronat Związku Zawodowego Kolejarzy, a jego siedzibą do 1995 roku był Klub Kultury Kolejarza w Zebrzydowicach. Od marca 1995 roku do chwili obecnej Chór kontynuuje swoją działalność jako Chór Mieszany ,,Echo” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach. Zespół śpiewa muzykę dawną i współczesną, religijną i świecką kompozytorów polskich i obcych oraz muzykę ludową w opracowaniu artystycznym. Chór uczestniczy aktywnie w życiu kulturalnym gminy, uświetniając swoim śpiewem uroczystości kościelne, państwowe i okolicznościowe. Koncertuje w kraju i za granicą. Chór,, Echo” jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr- Oddział Bielsko- Biała.

Więcej na stronie internetowej chóru – chorecho.prv.pl

[PL]
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: