Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kolejny koncert na ratunek cieszyńskim organom

Ponownie w akcję ratowania zabytkowych organów w kościele Jezusowym włączają się artyści związani z ziemią cieszyńską. W niedzielę, 18 sierpnia o godz. 17:00 w kościele Jezusowym w Cieszynie wystąpią: Chór Mieszany i Orkiestra Kameralna Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie pod dyr. Jean-Claude Hauptmanna oraz Adam Pilch (organy) i Joanna Czerwińska (flet).

Chór mieszany przy parafii ewangelickiej w Goleszowie założony został w 1920 roku. Jego repertuar obejmuje około 450 utworów zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim. Obok dzieł wielkich kompozytorów europejskich, zespół propaguje muzykę twórców związanych z ziemią cieszyńską: Jana Gawlasa, Józefa Świdra, Jana Sztwiertni, Stanisława Hadyny.  W ciągu ponad 90 lat swojej działalności koncertował niemal w całej Polsce, wielokrotnie wyjeżdżał również za granicę. Chór cieszy się uznaniem słuchaczy, a organizowane cyklicznie koncerty w goleszowskim kościele gromadzą setki melomanów. W 2010 roku chór nagrodzony został Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego. Dyrygentem zespołu jest znana działaczka ruchu muzycznego na Śląsku Cieszyńskim, Anna Stanieczek.

Z chórem współpracuje orkiestra kameralna złożona z mieszkających w Goleszowie i okolicznych miejscowościach muzyków. Z jej towarzyszeniem chór wykonuje  większe formy muzyczne, opracowania znanych pieśni religijnych oraz coraz częściej nowe kompozycje i aranżacje swojego dyrygenta, pochodzącego z Francji Jean-Claude Hauptmanna. Maestro Hauptmann jest też jednym z dyrygentów Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny.

Podczas sierpniowego koncertu nie zabraknie tradycyjnie potężnego dźwięku organów Sauera. Ich wspaniałe brzmienie zaprezentuje młody artysta z Wisły,  absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów dr hab. Marcina Szelesta, Adam Pilch. Na flecie towarzyszyć mu będzie pochodząca z Cieszyna Joanna Czerwińska, studentka Akademii Muzycznej w Katowicach. W programie m.in.: S. Moniuszko, J.S. Bach, S. Hadyna,  P. Mascagni, J. Brahms, J. Podola. Zapraszamy!

Więcej szczegółów na www.ratujmyorgany.pl

Portal OX.PL jest patronem medialnym akcji.

(mat.pras.)

źródło: mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: