Kolejna edycja cieszyńskiej Wampiriady

9 stycznia 2018 roku na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie po raz 11. odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa ''Wampiriada'' - zorganizowana przez studentów III roku Pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z asystentem rodziny pod kierunkiem mgr Sylwii Ryszawy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Wampiriady to cykliczne wydarzenia, które mają na celu propagowanie honorowego krwiodawstwa oraz zachęcanie osób do oddawania krwi (a także do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego). Wydarzenie jest największymi w Polsce wydarzeniami tego typu, organizowanymi w środowisku akademickim. W Cieszynie Wampiriady odbywają się regularnie od kwietnia 2012 roku, aktualnie odbyła się 11. edycja.

- Ideę Wampiriady w Cieszynie zapoczątkowała Iwona Stroka, studentka Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej. Iwona studia skończyła, a Jej dzieło co roku znajduje kontynuatorów. Szczególnie cieszy mnie chęć studentów do dzielenia się cząstką siebie, tym co mamy najcenniejsze, tym co może uratować komuś życie – mówiła na początku dr hab. Barbara Grabowska, która wraz z dr hab. Bogusławem dziadzą dokonywała ceremonii otwarcia wydarzenia.

W czasie trwania wydarzenia studenci (i nie tylko) mieli okazję oddać krew a dla osób zgromadzonych w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaplanowano wiele atrakcji, między innymi zajęcia ZUMBY, pokaz sekcji Akademickiego Związku Sportowego UŚ Cieszyn – capoeira, pokaz pierwszej pomocy prezentowany przez strażaków oraz konsultacje dietetyczne i kosmetyczne.

Tak, jak każdego roku, akcja spotkała się dużym zainteresowaniem. Chęć oddania krwi zdeklarowało aż 40 osób, jednak nie wszyscy chętni spełnili wymogi, dzięki którym dawca krwi jest bezpieczny (pobranie krwi wyklucza między innymi zbyt niska waga, czy też niedawno przebyty okres w przypadku kobiet. Osoby, które w ostatnim czasie wykonywały tatuaż, bądź piercing również są dyskwalifikowane na okres kilku miesięcy od wykonania zabiegu). Po dokładnych badaniach, krew została pobrana od 27 osób. Ogółem oddano 11,630ml krwi.

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją