Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejki w punktach paszportowych, również w tym cieszyńskim

“Tak na wszelki wypadek”, “Może się przydać”... - przyznają osoby, które w ostatnim czasie zdecydowały się na wyrobienie paszportu. Miejsca składania wniosków i odbierania tych dokumentów przeżywają prawdziwe oblężenie. Podobnie jest w Cieszynie.

Punkt paszportowy w Cieszynie został uruchomiony 2 listopada 2021 r. Cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy regionu nie muszą już w celu złożenia wniosku, czy odebrania paszportu jechać m.in. do Bielska-Białej, czy Katowic.  

W ostatnim czasie jednostki paszportowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie, ale także ze zbliżającym się sezonem urlopowym. Wszystkie jednostki paszportowe w województwie śląskim pracują w maksymalnej obsadzie, liczba stanowisk obsługi jest zależna od możliwości lokalowych, sprzętowych i kadrowych. Niestety wzmożone zainteresowanie uzyskaniem paszportu skutkuje tworzeniem się kolejek osób oczekujących na załatwienie sprawy – informuje Alina Kucharzewska zastępca dyrektora Biura Wojewody/rzecznik prasowy, po czym dodaje. W punkcie paszportowym w Cieszynie dzienna liczba wydanych dokumentów w ostatnim czasie to 30-40, przyjmowanych wniosków - ok.70. Tak jak dotychczas, czas oczekiwania na paszport wynosi 30 dni od daty złożenia niezbędnych dokumentów. 

Zapewniamy, że nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić w miarę możliwości sprawną i szybką obsługę. Podejmujemy także dodatkowe działania mające ułatwić załatwienie spraw paszportowych - np. w sobotę 5 marca br. w Oddziale Paszportowym w Katowicach oraz Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej i Częstochowie odbyła się tak zwana „sobota paszportowa”. Ponadto, oprócz tradycyjnie wydłużonych godzin pracy we wtorki (do godz. 17:30) obsługa paszportowa w tych jednostkach (w Oddziale Paszportowym w Katowicach oraz Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej i Częstochowie) prowadzona była również w czwartki (także w wydłużonych godzinach tj. od 7.30 do 18.00). W ramach działań uruchomiliśmy też specjalną infolinię paszportową:  32 20 77 099.  Pod ten numer mogą dzwonić osoby, które chciałyby dowiedzieć się, jak i gdzie można złożyć wniosek oraz odebrać paszport. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 - informuje Kucharzewska.  

Według danych udostępnionych przez Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców liczba przyjętych wniosków paszportowych dla porównania w 2020 roku w styczniu w województwie śląskim wyniosła 22 458, w 2021 - 6 133, a w tym roku 13 867. W lutym 2020 złożono 19 521 wniosków, w 2021 roku 6 533, zaś w tym roku 20 816.  Porównując liczbę złożonych wniosków paszportowych w województwie śląskim od 24 lutego do 10 marca w 2020 roku złożono 10 449, w 2021 roku 4 025, w 2022 roku 23 352.  

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-18 21:14:40
tom lem: ... szczury poczuły pod pokładem wodę ;-) będą uciekać z UE
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: