Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolej ze Skoczowa do Bielska?

W poniedziałek (13.01) w Bielsku-Białej odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego stowarzyszenia "Aglomeracja Beskidzka", które zrzesza gminy z terenów powiatu cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego. Jednym z poruszanych tematów był rozwój transportu, głównie kolejowego. Przy tej okazji pojawiła się także kwestia rewitalizacji linii kolejowej Skoczów - Bielsko.

Przypomnijmy, że stowarzyszenie "Aglomeracja Beskidzka" zostało powołane pod koniec października 2019 roku. Jego głównym celem jest pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, które wspólnota będzie dystrybuować w ramach perspektywy finansowej 2021-2027. W jego władzach zasiada kilku przedstawicieli naszego regionu. Więcej pisaliśmy tu: Cieszyńskie gminy w Aglomeracji Beskidzkiej.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego podjęto uchwałę, która określa priorytetowe projekty transportowe. Wśród nich znalazły się następujące linie kolejowe:

  • Żywiec - Sucha Beskidzka
  • Bielsko-Biała - Kęty
  • Węgierska Górka - Zwardoń
  • Bielsko-Biała - Skoczów

Uchwała ma zostać przekazany zarządowi województwa śląskiego oraz właściwemu ministerstwu.

Warto dodać, że radny wojewódzki Andrzej Molin skierował do marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego interpelację, która także dotyczy rewitalizacji linii Bielsko-Skoczów. Powołuje się w niej na powołany 9 stycznia br. rządowy Program Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus. - Jest to nadarzająca się okazja, by zrewitalizować bardzo ważny dla rozwoju transportu w południowej części naszego województwa odcinek linii kolejowej nr 190 od Skoczowa do Bielska, który idealnie wpisuje się w założenia tego programu - przekonuje samorządowiec.

Odpowiedź marszałka powinniśmy otrzymać najpóźniej 27 stycznia.

KR/UG Goleszów

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-15 16:12:10
krzysztofmn: autem 20 minut, busem ciut dłużej - pomysł wożenia paru pasażerów ekstra dla nich pociągiem dosyć ekscentryczny - zwłaszcza w sytuacji, kiedy szpitale zamykają oddziały z powodu braku pieniędzy, a tym bardziej każda złotówka potrzebna jest na wsparcie Partii i Kościoła
2020-01-15 16:21:02
donekT: ...ŚWIETLICY oraz BYCIE wszystkich wyznawców RAZEM. Polecam // https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ostre-ciecie-jak-niszczono-polska-kolej-karol-trammer-762 // -pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu niektóre zawarte tam tezy traktowano przez pryzmat teorii spiskowych. Infrastruktura kolejowa na potrzeby lat ????......... (właśnie) plus marketing, plus zachowania konsumentów, plus położenie dworców i kto docelowo, jaka grupa ludzi miałaby korzystać etc.- miejmy nadzieję, że samorządowcy wszystko dobrze obmyślili.
2020-01-15 17:06:25
ciotka matylda: Zbliżają się wybory prezydenckie więc wraca jak bumerang temat rewitalizacji linii kolejowych. Wszyscy święci chwalą się swoimi walkami o to aby nam wyborcom zrobić dobrze. Najlepiej wychodzi im pisanie petycji. Co wynika z tych petycji to wszyscy widzimy. Tyle co pisz na Berdyczów. Niektórym to nawet udaje się przekonać paru naiwnyych i wybierają takiego wesołka na stolec radnego czy nawet posła. Potem okazuje się, że niezależnie od preferencji politycznych, taki wybraniec narodu ma nas w głębokim poważaniu. Jedyne co mu jako tako wychodzi to pisanie petycji i tym się chwali na lewo i prawo jaki to on bojownik. Panowie i panie pokażcie nam ile to metrów tych torów przybyło w wyniku tego pisania! Oprócz petycji, najlepiej wychodziło tym hochsztaplerom, likwidowanie połączeń. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości i w dalszym ciągu wierzy w sprawczą moc pilitykierów to proponuję zapoznać się jak to ówcześni decydenci zlikwidowali połączenia na linii nr 190. Link http://silesiainfotransport.pl/?p=40114 Kiełbasa wyborcza ma wielką moc. Suweren zaś wierzy w cuda i dziwy opowiadane przez naszych przedstawicieli i tych z lewej i prawej strony sceny politycznej.
2020-01-15 19:22:04
krzysztofmn: ostatni taki jarmarczny numer PiS-owskich łgarzy to był przedwyborczy program "rodbudowy połączeń autobusowych" - ciemny lud kupił, a zaraz po wyborach propagandowe hasło poszło się j***ć razem z milionem elektrycznych aut i mieszkań kłamczuszka-Mateuszka
2020-01-15 21:00:15
donekT: ... Sorry, taki mamy klimat- pytanie- kto to powiedział i w odniesieniu do jakiej sytuacji? // https://www.youtube.com/watch?v=dNk_CDwTOVQ //
2020-01-16 01:17:54
lukasz84: Jeśli taki pociąg będzie względnie tani i będzie zapierxxalał to ok :)
2020-01-16 10:41:30
Zdzisław63: Kochani malkontenci, a może byście się tak przejechali do Cieszyna /czeskiego/ na dworzec kolejowy? Myślę, że warto... No cóż ta rewitalizacja powinna być połączona z rozbudową parkingu przydworcowego. I tak można by było sobie pociągiem pojechać do Budapesztu i wrócić ... Najtańszy bilet z Czeskiego Cieszyna kosztuje 650 Kc...
2020-01-16 14:17:30
donekT: ... Czesi nie mają w swej narodowej tradycji kupczyć interesami państwa i swoich rodaków. Jak można zauważyć, niektórzy z polityków uważają, że wystarczy puścić kurs i tyle wystarczy.
2020-01-16 21:31:49
krzysztofmn: zdzisław - marzy ci się w Cieszynie drugi dworzec z drugim pociągiem do Budapesztu czy jak?
2020-01-16 22:39:26
donekT: Nie trzeba jechać na Węgry. Wystarczy BUDAPESZT przenieść do Cieszyna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: