Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chybie musi posprzątać

We wrześniu 2019 głośno było o pożarze, który strawił znaczną część budynków byłej cukrowni w Chybiu. Chociaż ogień został opanowany, problem pozostał - jutro (16.01) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy, podczas której samorządowcy będą próbowali znaleźć rozwiązanie wciąż, nomen omen, palącej kwestii.

- Najistotniejszą sprawą jest utylizacja odpadów w cukrowni po pożarze. Mamy decyzję, zgodnie z którą trzeba wykonać to zadanie do 30 czerwca i musimy do niego przystąpić jak najszybciej. Skierowaliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ szacunkowy koszt to około 2,5 mln zł, a nasza gmina nie jest w stanie ponieść takiego ciężaru - mówi nam Aleksandra Biała, skarbnik gminy Chybie.

Uchwalony w grudniu budżet nie był przyjęty jednomyślnie przez radnych i spotkał się ze sporą krytyką (pisaliśmy o tym tutaj - LINK). Czy usunięcie odpadów z terenu byłej cukrowni może mocno uszczuplić finanse gminy? Jak się okazuje, niekoniecznie. - Są możliwości, dzieki którym przedsięwzięcie może być finansowane w 95% z funduszy zewnętrznych, a tylko 5%, czyli około 130 tys. zł, musielibyśmy pokryć własnymi środkami. W budżecie mamy 140 tys. zł rezerwy na zarządzanie kryzysowe i te środki moglibyśmy uwolnić na to zadanie. Kluczową jednak kwestią jest decyzja w sprawie pozyskania dofinansowania, czekamy na informację z Warszawy - dodaje skarbnik Chybia.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-15 18:07:11
tom lem: Że "Chybie musi posprzątać" to jest oczywiste, tylko że za ten bałagan zapłaci Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nie jego sprawcy, to jest przynajmniej zastanawiające;-)
2020-01-15 20:45:30
donekT: A tymczasem zakład mógł funkcjonować dalej. Niestety padł ofiarą NEOLIBERALNEJ ideologii i chciwości konkurencji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: