Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kocia Szajka i... Reksio?

Kocia Szajka, której domem jest Cieszyn, znów na tropie. Tym razem na gościnnych występach w Bielsku-Białej. W książce pojawi się także… Reksio!

„Kocia Szajka i zaginione bajki” przedstawia kolejne już – i jak zawsze ekscytujące – losy siedmiu czworonożnych postaci. Tym razem Kocia Szajka trafi do Bielska-Białej, a dokładnie do Studia Filmów Rysunkowych, gdzie będzie musiała odnaleźć zaginione taśmy pewnej bajki, na której wspomnienie z całą pewnością uśmiechną się rodzice i dziadkowie małych czytelników. Losy Poziomki, Komandosa, dwóch Pikseli, Bronki, Loli, Morfeusza i Precelka  w ósmym tomie przygód pióra Agaty Romaniuk będą bowiem ściśle związane z Reksiem, czyli jednym z najsłynniejszych psów polskiej telewizji. Oficjalna premiera książki połączona ze spotkaniem autorskim odbędzie się już 25 maja podczas inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej.    

„Kocia Szajka” to tytuł detektywistycznej serii książek dla dzieci autorstwa Agaty Romaniuk. Bohaterowie cyklu, Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka to grupa zwariowanych czworonogów z Cieszyna pomagających miejscowej policji w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek kryminalnych. I chociaż każdy z kotów to indywidualna osobowość o szczególnie wyrazistym charakterze, wszystkie zwierzaki łączy pasja do łapania przestępców i detektywistyczne zacięcie.

Akcja książek rozgrywa się w Cieszynie, jednak z czasem, w poszukiwaniu kolejnych wyzwań Kocia Szajka rusza do innych ciekawych miast na mapie nie tylko Polski, ale także Europy! Wśród nich znajdziemy Toruń, pełną tajemnic Wenecję, a w najnowszym tomie przygód, podążając śladem futrzastych detektywów przeniesiemy się do świata bajek i animacji w Bielsku- Białej.

Akcja ósmego tomu przygód autorstwa Agaty Romaniuk, chociaż zaczyna się całkiem spokojnie, od wspólnego oglądania przez koty „Wieczorynki” – starego dobrego Reksia, już po kilku stronach nabierze charakterystycznego dla całej serii tempa i przeniesie młodych czytelników do śląskiego Studia Filmów Rysunkowych. Tam nasi bohaterowie staną przed wyzwaniem odnalezienia nie tylko dawno niewidzianego taty Morfeusza, ale także zaginionych taśmy z odcinkami kultowej bajki, którą pamiętamy nie tylko my, ale także pokolenia naszych rodziców, a być może i dziadków, czyli nieśmiertelnego „Reksia”

- Chciałam, aby w najnowszym tomie o kocich przygodach, najmłodsi  wyruszyli w kolejną podróż po Polsce. Wspólnie zwiedzimy zakamarki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej, czyli miejsce narodzin wspomnianego już  Reksia, ale również takich produkcji, jak: „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Kuba i Śruba”, a także „Pampalini łowca zwierząt”.  Ale to nie wszystko. Ruszymy także ulicami miasta u stóp Beskidu Śląskiego odwiedzając także miejski rynek kultowy bar mleczny Pierożek, lodziarnię Jednorożek, cukiernię Delicję i oczywiście pomnik Reksia zlokalizowanego na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Bardzo bym chciała, aby wspomnienie Reksia i tym samym powrót do czasów dzieciństwa wywołało u rodziców, czy dziadków małych czytelników, jeśli nie wzruszenie to chociaż nutę nostalgii  – mówi Agata Romaniuk, autorka serii książek o „Kociej Szajce”.

Co istotne, w książce będzie można zobaczyć Reksia, dokładnie takiego jak w telewizji. Wszystko dzięki Halinie Filek – Marszałek, reżyserce i scenarzystce niektórych odcinków tego animowanego serialu, a prywatnie, żonie Lechosława Zygmunta Marszałka – twórcy słynnego czworonoga. Wyraziła bowiem zgodę na gościnne występy Reksia w najnowszym tomie przygód „Kociej Szajki”, którą jak wcześniejsze części zilustrowała Malwina Hajduk.

Oficjalna premiera „Kociej Szajki i zaginionych bajek” odbędzie się już 25 maja w Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk będzie nie tylko okazją do poznania twórczyni siedmiu zwariowanych kocich detektywów, ale także odwiedzenia Centrum OKO, które w dn. 25-26 maja będzie miało swoje wielkie otwarcie. Oprócz poznania nowej przygody ulubionych przez dzieci czworonogów, zarówno na małych, jak i dużych gości czekać będzie premiera pilotażowego odcinka bajkowej produkcji „Bystre Oczka”, seanse filmowe, kino plenerowe, warsztaty filmowe, muzyka na żywo i bajkowe gry terenowe.

Centrum Bajki i Animacji OKO należące do Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych to miejsce otwarte przez cały rok, w którym każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie: od wystaw, przez kino po zajęcia edukacyjne i wydarzenia artystyczne. Jedną z głównych atrakcji OKA jest multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach, poświęcona historii Studia oraz procesowi tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą jak powstaje film rysunkowy: pierwsza postawiona kreska, stworzenie postaci, tła, a także ożywienie i udźwiękowienie obrazu.

 

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: