Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kochasz auta? Musisz tam być!

Będą stare samochody, nieznane prototypy i działający pojazd parowy zbudowany wg projektu Bożka z 1815 roku. Prócz tego do Cieszyna zjadą znani kierowcy rajdowi, jak Sobiesław Zasada, czy Kajetan Kajatenowicz. Miłośnicy motoryzacji spodziewać mogą się również wykładów, wystaw i spotkań. 25-27 września w Cieszynie odbędzie się I Międzynarodowy Kongres Automobilowy.

200 lat temu Józef Bożek, pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego konstruktor zwany „polskim Stephensonem” zbudował pierwszy samochód osobowy na świecie. Był napędzany parą. 24 września 1815 roku odbył się pierwszy publiczny pokaz pojazdu Bożka. Pokaz cieszył się ogromna popularnością, jednak konstruktorowi i wynalazcy nie udało się zainteresować dostatecznie inwestorów, którzy rozpoczęliby masową produkcję i pomysł wkrótce porzucił.

Choć wspomina się o nim w niemal każdej historii motoryzacji, jako o wynalazcy pierwszego „wczesnego” pojazdu mechanicznego, to w powszechnej świadomości został zapomniany: - Kongres ma przypomnieć i popularyzować postać Józefa Bożka, polskiego konstruktora, ma też integrować środowisko pasjonatów motoryzacji – mówi Piotr Pluskowski, organizator imprezy.

Z okazji 200 lat Polskiej Motoryzacji organizowany jest w Cieszynie 1 Międzynarodowy Kongres Automobilowy Cieszyn 2015.

Podczas trzech dni kongresu w Cieszynie odbędą się liczne otwarte wykłady, prezentacje pojazdów polskiej konstrukcji, spotkania z zasłużonymi dla motoryzacji polskiej osobami, rajd śladami Brożka i wiele innych.

Szczegółowy program i informacje: zabytki.cieszyn.pl

Zobacz jak wyglądał pojazd Brożka:

 

Portal OX.Pl jest patronem medialnym imprezy:

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: