Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dyskusje wokół sztandaru Powiatu Cieszyńskiego

Decyzja o ustanowieniu sztandaru Powiatu Cieszyńskiego zapadła już w zeszłym roku. Sprawa utknęła jednak w martwym punkcie. Sztandaru jak nie było, tak nie ma a pieniądze zebrane na ten cel wróciły do darczyńców z powrotem. Interpelację w tej sprawie złożył radny Stanisław Kubicius.

Sztandar ma kształt kwadratowego, dwustronnego płata, o wymiarach 100 cm x 100 cm, o bokach wykończonych frędzlami koloru złotego, przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą w kształcie godła Powiatu Cieszyńskiego (…) – między innymi taki zapis widnieje pod uchwałą Rady Powiatu Cieszyńskiego z dnia 24 czerwca 2014 roku w sprawie ustanowienia sztandaru Powiatu Cieszyńskiego.

Mimo, iż uchwała ta, po wielu burzliwych dyskusjach, wreszcie została podjęta przez Radę zeszłej kadencji to do dnia dzisiejszego nie doczekała się realizacji. Temat sztandaru, składając jednocześnie w tej sprawie odpowiednią interpelację, podjął na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius. Po trwającej wiele miesięcy dyskusji wśród radnych, zapoznaniu się ze stanowiskiem profesorów wyższych uczelni, autorytetów, znawców (…), przeprowadzeniu konsultacji, sporządzeniu wielu projektów oraz wykonaniu znaczącej pracy przez osoby zatrudnione w Wydziale Kultury, Rada Powiatu Cieszyńskiego ustanowiła sztandar powiatu podejmując w tej sprawie 24 czerwca 2014 roku uchwałę, której wykonanie powierzono Zarządowi Powiatu. Od podjęcia uchwały minęły kolejne miesiące a Zarząd uchwały nie wykonał i nie ma zamiaru jej wykonać. Świadczy o tym informacja przedłożona radnym na sierpniowej sesji. Cytuję – Zarząd postanowił odłożyć wykonanie w domyśle sztandaru, na późniejszy okres np. obchody 20-lecia powstania Powiatu Cieszyńskiego, które przypadają przypominam 1 stycznia 2019 roku – podkreślał radny.

Kubicius dodał, iż oczekiwał w tej sprawie jakiegoś komentarza, uzasadnienia, bądź wyjaśnienia ze strony Zarządu, którego mu zabrakło. Zwrócił się tym samym do Starosty Janusza Króla. Czy Zarząd którym Pan kieruje, nie pytając o zgodę Rady na odłożenie wykonania uchwały albo nie proponując Radzie zmiany uchwały w sprawie ustanowienia sztandaru, nie postawił się ponad Radą? Czy powinniśmy się godzić na takie zachowanie Zarządu, który odłożył wykonanie uchwały na bliżej nieokreśloną przyszłość? – pytał radny.

Kubicius wskazał również na inny aspekt tej sprawy, a mianowicie finansowy. Jak tłumaczy radny, po podjęciu wspomnianej uchwały w zeszłym roku otwarto rachunek pomocniczy, gdzie radni wszystkich kadencji mogli wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie. Wpłacane środki jako darowizna  w myśl ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego były dochodem własnym powiatu. Przelana przeze mnie kwota na dany rachunek stanowiła darowiznę na rzecz powiatu w celu wykonania sztandaru. Podobnie myśleli i inni radni. 29 lipca tego roku saldo mojego rachunku bankowego powiększyło się niespodziewanie a w tytule przelewu otrzymanego ze starostwa wpisano - zwrot kwoty wpłaconej na sztandar. Z informacji prac Zarządu przedłożonej Radzie na sierpniowej sesji dowiedziałem się, że środki zwrócono wszystkim radnym, którzy wnieśli darowiznę. W związku z powyższym proszę o wyjaśnienia. Czy zwrot darczyńcom wpłaconych kwot nie stanowi nieuzasadnionego uszczuplenia dochodu budżetu powiatu? Na jakiej podstawie dokonano zwrotu? Jaki rodzaj rozstrzygnięcia przyjął Zarząd, czy była to uchwała, czy tylko zapis w protokole? – pytał Kubicius, po czym dodał.  Proszę zastanowić się jak może czuć się darczyńca, który coś ofiarował a po pewnym czasie obdarowany odesłał mu podarunek, który otrzymał. Tak właśnie się czułem, kiedy na moim koncie znalazła się kwota podarowana na sztandar.

Starosta Janusz Król udzieli pisemnej odpowiedzi na tę interpelację. Krótko skomentował jednak na sesji (29.09) wypowiedź Kubiciusa. Jakimi złymi intencjami musi kierować się ktoś kto składa taką interpelację. To jest problem niezamknięty i nierozliczony z poprzedniej kadencji. Zapomniał Pan dodać, że uzbierał Pan około 1500 zł na wspomniany sztandar. Zaś jego zrobienie wyniosłoby około 10 tys. zł.  Przewodniczący Rady konsultował to wówczas z klubami i z tego co wiem nie było woli by ten sztandar wykonać. Jestem zaskoczony, że składa Pan taką interpelację.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-30 19:37:47
dyżurny: Zamiast zająć się sprawami wcześniejszymi dla powiatu to ciągle zastanawiają nad glupotami
2015-09-30 19:38:23
dyżurny: Wazniejszymi
2015-09-30 20:09:04
kokoteczek: No dokladnie normalnie ci radni teraz to chyba nic ostatnie miesiace nie robia tylko pierdoly i nic pozq tym tu bo baczq napisal cos na fejsie to od razu zadyma kurde jak by sie palilo kaj tu zas sztandaru nie umia zrobic choc kase ludzie dali no jakas paranoja co to ma byc banda nieudacznikow jakas mowia ze we wladzach elita zasiada no smiech na sali poprostu...polowa pisiorow polowa peowcow a glupota podzieleni po rowno na tylu ilu ich tam siedzi!!!paranoja jpozq!!!
2015-09-30 20:47:08
kokoteczek: No niestety przyszly takie czasy ze polityk jest nie od tego zeby slurzyc obywatelowi ani pracowac dla jego dobra tylko na odwrot ustawy przrciwko emerytury renty groszowe najnizsza krajowa tak samo byle oni sie nachapac diety se jeden drugiemu a wy zryjcie ziemnioki z kicha i jakos obdychacie...ludzi ktorzy naprawde sa z powolania jest moze garstka z reszta kiedy spolecznicy i wielcy dzialacze to juz daleka przeszlosc ksierza to swamo brzychy ogromne garaze pelne. Najnowszego dobra starym gratem tak samo moze garstka jezdzi na caly kraj a niby tez sa z powolania...dzisiaj z powolania to jedynie straz ochotnicza oni to z powolania sa w stu procentach!!!
2015-09-30 22:12:04
janusz s: Przy kryzysie trzeba oszczędzać. PROPONUJĘ kupić chodnik na allegro ( już od 1,49zł. za 10 cm. duży wybór) , sztyl z łopaty (bez berliczki ok.10zł ) + 10 trytytek a resztę z tej kwoty 10 tysięcy przeznaczyć na parkingi w Cieszynie.
2015-10-01 09:08:19
koszor: Kubicius, ty się chłopie bierz do roboty, a nie głupotami zajmuj! Przez takich maruderów Cieszyn i cały powiat schodzi na poziom zaścianka, dechami zabitego!
2015-10-01 11:53:11
beata1: Panie Stanisławie współczujemy szczerze z powodu tak nadszarpniętego budżetu domowego na jaki naraził Pan swoich bliskich........................
2015-10-01 14:34:35
dyżurny: Kubicius to najchętniej wprowadził by sztandar Ale PZPRu pod którym kiedyś pierwszy stal
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: