Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kłopotliwy popiół

Choć jest poza sezonem grzewczym, w wielu gospodarstwach domowych pali się w piecu, choćby po to, by zagrzać wodę. Popiół pozostający z ogrzewania domów, jest gdzieniegdzie problemem, głównie w gminach wiejskich, gdzie większość mieszkańców ogrzewa samodzielnie swoje domy.

W niektórych gminach popiół odbierany jest poza sezonem grzewczym raz, w innych dwa razy, a niektóre nie odbierają go przez lato wcale. Różnie też gminy podchodzą do segregacji tego odpadu - obecnie nie ma obowiązku selektywnego zbierania popiołu, więc nie wszędzie jest to stosowane. Na razie nie wiadomo, czy od nowego roku nie wejdą jakieś zmiany prawne, które nakładałyby obowiązek selektywnej zbiórki popiołu. Jeśli tak, niekoniecznie będzie to zmiana na gorsze, gdyż na selektywnej zbiórce popiołu można oszczędzić aż 25 krotnie. - Podczas kiedy do instalacji zagospodarowania odpadami, np. w Bielsku Białej dostarczymy tonę popiołu, zapłacimy 10 zł, a kiedy jest on zmieszany - za tonę takich śmieci zapłacimy około 250 złotych - mówi Maciej Sordyl z Firmy P.H.U. Operatus, zjmującej się wywozem odpadów m.in. z Gminy Brenna. A że często popiół stanowi nawet około 70-80 procent śmieci zmieszanych i dużo waży, kalkulacja jest prosta - segregować popiół po prostu się opłaca. - Brak selektywnej zbiórki popiołu to nieporozumienie i działanie na szkodę mieszkańców - komentuje Sordyl.

A jak sprawa popiołu wygląda w gminach powiatu? Zapytaliśmy.


BRENNA
- W Gminie wywozimy popiół raz w miesiącu w sezonie letnim i dwa razy w sezonie zimowym. Popiołu nie mieszamy z innymi odpadami, jeśli zdarza się zmieszany, upominamy mieszkańców i mogą wystąpić problemy z odbiorem. Do popiołu przeznaczone są szare worki, które wydajemy w zimie, jeśli komuś zabraknie, może je też odebrać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej (ul. Wyzwolenia 34) - informuje nas pracownica Wydziału Ochrony Środowiska w Gminie Brenna.

CIESZYN
W Cieszynie nie ma zbiórki selektywnej, więc problem nie występuje: - Popiół jest odbierany jako odpad zmieszany, więc nie ma problemu - mówi nam naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Cieszyn, Aleksander Dorda.

CHYBIE
Z kolei w Chybiu Wójt Gminy Chybie wynegocjowała ostatnio z firmą zajmującą się wywozem odpadów dodatkową możliwość oddawania odpadów zmieszanych w terminie zbiórki popiołu w okresie letnim, tj. do końca września 2014 r. - Od tego roku wprowadziliśmy odbiór selektywny, to wielokrotnie mniejsze koszty dla mieszkańców niż w przypadku odpadów zmieszanych, tym bardziej, że 70-80 procent odpadów zmieszanych stanowi właśnie popiół - mówi nam Katarzyna Uchyła-Pocha z Urzędu Gminy Chybie: - W sezonie letnim - od lipca do września popiół jest wywożony raz w miesiącu, w trzecim tygodniu miesiąca. Mieszkańcy zbierają go w kubły, nie ma ograniczonej ilości kubłów, które odbiera firma. Oczywiście, jeśli ktoś ma potrzebę, to może zawieźć popiół samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki na ul. Bielskiej 23b. W zimie wywozimy popiół dwa razy w  miesiącu.


DĘBOWIEC

- Prosimy wszystkich mieszkańców, aby nie mieszali popiołu razem z innymi odpadami komunalnymi. Popiół należy umieszczać w osobnym pojemniku (bez odpadów) bądź w workach - pisze na gminnej stronie Dębowca Patrycja Fryda.

- W sezonie letnim popiołu nie odbieramy popiołu, dlatego, jeśli ktoś produkuje w tym czasie popiół może - albo magazynować go do października i wystawić przed pierwszym odbiorem, albo zawieźć w każdym czasie do Punktu Zbiórki Selektywnej w Dębowcu ul. Spółdzielcza 12 (na terenie firmy Dajuka) - mówi nam zastępca wójta Renata Michnik  z Referatu Gospodarki Wiejskiej w Gminie Dębowiec. - W październiku będzie odebrana każda ilość popiołu, według potrzeb.

GOLESZÓW

-  Popiół w Gminie Goleszów jest zbierany selektywnie. Mieszkańcy mogą zbierać go w workach lub kubłach. Popiół jest odbierany dwa razy w miesiącu również przy odpadach zmieszanych, ale innym pojazdem. Nie jest mieszany z innymi odpadami. Nie ma limitów na ilość popiołu, który odbieramy. W sezonie zimowym system wygląda tak samo. W Punkcie selektywnej zbiórki w Ogrodzonej jest też odbierana każda ilość odpadu komunalnego, prócz odpadów samochodowych, typu plastiki, ale opony jak najbardziej - mówi Danuta Tomiczek,  Inspektor ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Goleszów.

HAŻLACH
- Do końca roku popiół będzie odbierany tak, jak do tej pory - wraz z odpadami zmieszanymi. W okresie od 1 listopada do końca roku dwa razy, do listopada raz
- powiedziała nam Kierowniczka Referatu Gospodarki Komunalnej Stanisława Pelczar.
 
ISTEBNA
Jak poinformowała nas Karolina Goryczka z Referatu Usług Komunalnych Urzędu Gminy, mieszkańcy zbierają popiół do czarnych worków wraz z pozostałymi odpadami niesegregowanymi. Odbierany jest raz w miesiącu wraz z innymi odpadami.

SKOCZÓW
- Nie mamy żadnego problemu z popiołem, mieszkańcy mogą go oddawać zarówno w kubłach, jak i workach, zarówno ze śmieciami segregowanymi, jak i nie, czyli właściwie - jako, że odbieramy dwa razy w miesiącu śmieci segregowane i dwa razy niesegregowane - popiół można oddać co tydzień - mówi Waldemar Maryan, Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Środowiska.

STRUMIEŃ
W Gminie Strumień podobnie - popiół odbierany jest w okresie letnim raz w miesiącu jako odpad niezmieszany - w szarym worku. - Zimą odbierany jest dwa razy na miesiąc. Jeśli ktoś np. nie zdąży wystawić popiołu w dzień odbioru, może zawieźć go do punktu w Zabłociu (na terenie PUH EKOM, ul. Długa 33) - mówi Robert Mazgaj Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Gminy Strumień.

USTROŃ

Podobnie jak w Strumieniu, w Ustroniu popiół w sezonie grzewczym jest zbierany dwa razy: - Obecnie popiół jest zbierany razem z odpadami niesegregowanymi, choć jest prośba do mieszkańców, by go zbierali w osobnych, oznaczonych na czerwono kubłach lub w workach. Bez względu na to, czy jest z odpadami niesegregowanymi, czy selektywnie, jest zabierany przez firmę - mówi Natalia Kowalik z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Ustroniu.

WISŁA
W Referacie Rozwoju Gospodarczego i Środowiska UM Wisła poinformowano nas, że popiół jest odbierany wraz z odpadami zmieszanymi co dwa tygodnie.

ZEBRZYDOWICE
Odpady w tej Gminie wywożone są w sezonie letnim raz, dwa w zimowym. Jak poinformował nas Kazimierz Herman z UG Zebrzydowice, popiół w dowolnej ilości jest odbierany wraz z odpadami zmieszanymi.


Pisaliśmy też: Pampersy i popiół w WC

 

Natasza Gorzołka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: