Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kino na Granicy: Znamy pierwszych gości

Na przełomie kwietnia i maja po raz 19. w Cieszynie odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W sumie pokazanych zostanie ponad 100 filmów, w tym najważniejsze dzieła kina środkowo-europejskiego i rekordowa liczba nowości.

Swój udział potwierdzili Karolina Gruszka, Allan Starski i Milan Lasica.   - Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami - Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską. Z kolei Allan Starski to polski scenograf filmowy i teatralny, laureat kilkudziesięciu nagród, w tym Oscara za "Listę Schindlera" Stevena Spielberga. Współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim - Przegląd filmów tych właśnie twórców uzasadnia Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy:

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć Karolinę Gruszkę m.in. w „Szczęście świata“ (Michał Rosa), „Inaland empire“ (David Lynch) czy „Kochankowie z Marony“ (Izabella Cywińska). Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oskarowej „Liście Schindlera“ (Steven Spielberg), „Pannach z Wilka“ (Andrzej Wajda) czy „Pianiście“ (Roman Polański). Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.

O Milanie Lasicy tak mówi czeski dyrektor programowy Martin Novosad  - To nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu.  Milana Lasicę będzie można zobaczyć w „Obsluhoval jsem anglického krále“ (Jiří Menzel), „Vážení přátelé, ano!“ (Dušan Klein) czy „Srdečný pozdrav ze zeměkoule“ (Oldřich Lipský).

Przegląd odbędzie w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2017 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

(red/mat.pras.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: