Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kino na Granicy - czas start!

Już dziś rozpoczyna się XIX edycja ''Kina na Granicy''! Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się o godzinie 19.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, gdzie wyświetlony zostanie film w reżyserii Grega Zglinskiego pod tytułem ''Zwierzęta''.

Kino na Granicy nie jest wyłącznie małą imprezą lokalną, bowiem festiwal cieszy się już polską, czeską, a nawet europejską renomą. Dla mnie jest to bardzo ciekawe miejsce przede wszystkim dlatego, że stanowi spotkanie naszej kinematografii z czeską i słowacką, o których w Polsce bardzo mało wiemy.[...] Udało się przez te wszystkie lata wykształcić pewien rodzaj bardzo wrażliwej, inteligentnej widowni, co jest szalenie ważne, ponieważ filmy, które są na ekranie, przenikają do wyobraźni i umysłów młodych ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają. Jest to teraz szalenie cenne i rzadkie, bo młode pokolenie raczej odbija wartości, niż je przyjmuje. -  podkreślił gość festiwalu , Adam Sikora, reżyser, scenarzysta, fotograf i malarz.

Tegoroczny repertuar przeglądu jest jak zawsze starannie dobrany, ambitny i niezwykle ciekawy - jak na festiwal kina artystycznego przystało. Oprócz retrospektyw Allan Starskiego, Karoliny Gruszki, Milana Lasica, Karela Rodena oraz FAMU- Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze w programie umieszczone zostały trzy cykle: Buntownicy i chuligani, Emigranci-imigranci oraz temat nieco lżejszy - Fashionerzy i fashionistki. Podczas festiwalu wiele filmów będzie miało swoje premiery i prapremiery, a to dzięki temu, że twórcy filmowi darzą imprezę, jej markę oraz publiczność szczególnym zaufaniem. Przegląd został również doceniony przez HBO Polska, które zapowiedziało stałą współpracę z Kinem na Granicy.

W tym roku festiwal szczyci się obecnością niezwykłych gości. Jestem dumny, że udało się zaprosić 70 artystów z Polski, to jest olbrzymi progres w stosunku do poprzednich lat. Nawet w pewnym momencie mnie zamurowało, bo naprawdę nikt mi nie odmawiał![...] Zapowiada się najazd wspaniałych artystów, nie celebrytów, nie będzie paparazzi, nie rozwijamy czerwonego dywanu. - mówi dyrektor programowy festiwalu Łukasz Maciejewski. Wśród gości są między innymi: Allan Starski, Milan Jasica, Arkadiusz Jakubik, Karolina Gruszka, Agnieszka Holland i Andrzej Chyra.

Oprócz doskonałych filmów i arcyciekawych spotkań z wybitnymi artystami odbędą się również liczne imprezy towarzyszące i koncerty. Serdecznie zapraszamy na solidną dawkę kultury na najwyższym poziomie!
 

AH

źródło: ox.pl
dodał: AH

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: