Karetka też dla CPR

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i Dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Jolanty Czaplińskiej-Jaszczurowskiej, poświęcona przekazaniu powiatom nowych karetek pogotowia ratunkowego. Jedną karetek otrzyma Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe

Decyzją Wojewody Śląskiego dysponenci pogotowia ratunkowego w województwie śląskim otrzymają 10 nowoczesnych, w pełni wyposażonych ambulansów, których zakup ma zostać sfinalizowany jeszcze w tym roku. Jest to możliwe dzięki zasobom finansowym zabezpieczonym z nierozdysponowanych środków przeznaczonych na ubezpieczenia zdrowotne. Podobna decyzja nie zapadła jednak od ponad dekady. We wcześniejszych latach tego typu nadwyżki finansowe przekazywane były bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. W tym roku, za zgodą Ministerstwa i dzięki staraniom Wojewody, udało się je zabezpieczyć. Całość dotacji wynosi 4 mln zł. Część środków otrzyma Marszałek Województwa Śląskiego, reszta trafi do poszczególnych starostów i to do nich będzie należał zakup ambulansów.

Ostatecznie nowoczesne karetki otrzymają główni dysponenci pogotowia ratunkowego w Katowicach, Bielsku-Białej, Sosnowcu i Cieszynie oraz jednostki z 6 powiatów – wodzisławskiego, lublinieckiego, myszkowskiego, kłobuckiego, żywieckiego i raciborskiego. W ubiegłą niedzielę także Miasto Częstochowa otrzymało nową, zakupioną w ramach Światowych Dni Młodzieży, karetkę, która została przekazana osobiście przez premier Beatę Szydło.

W 2015r. pogotowie ratunkowe interweniowało w województwie prawie pół miliona razy. Stanowi to średnio 8 wyjazdów każdego zespołu ratownictwa na dobę, czyli więcej niż średnia ogólnokrajowa wynosząca 6,17 wyjazdów. Na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego w województwie śląskim znajduje się 156 aktywnych ambulansów (z czego najstarszy pochodzi z 2002r.) oraz 65 pojazdów rezerwowych. Wszystkie z nich muszą spełniać wymogi zawarte w przepisach ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz odpowiednie normy techniczne i jakościowe.

 

red.

źródło: ox.pl/http://www.katowice.uw.gov.pl/
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją