Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Karel Roden bohaterem retrospektywy KnG

Do rozpoczęcia Kina na Granicy pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, jednak znany jest już kolejny bohater retrospektywy - Karel Roden. Wiadomo też, że tegorocznym programie KnG prześledzi losy niepokornych bohaterów filmowych w cyklu ''Buntownicy i chuligani'' i pokaże kultowe dzieła FAMU.

Niedawno pisaliśmy o gościach KnG – swój udział zapowiedzieli m.in. Karolina Gruszka, Allan Starski i Milan Lasica [Pisaliśmy: Pierwsi goście znani ] do grona bohaterów retrospektyw dołączy Karel Roden. Wśród gości także twórcy najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in.: Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: Sztuka kochania, Powidoki, Wołyń, Maria Curie czy Zjednoczone Stany Miłości. W programie nie zabraknie również najnowszych produkcji z Czech i Słowacji - Bába z ledu (Bohdan Sláma), Masaryk (Julius Ševčík) czy Piata loď (Iveta Grófová).

FAMU w roli głównej
Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości łódzkiej filmówki przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich – zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.

Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie „mocnych”, ale niezwykle aktualnych tematów. Organizatorzy zwracają uwagę na cykl „Buntownicy i chuligani”, stawiając pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? W cyklu pokazane zostaną m.in.: Skřivánci na niti (Jiří Menzel), Nóż w wodzie (Roman Polański) oraz Wojna polsko-ruska (Xawery Żuławski) i Mniejsze niebo (Janusz Morgenstern).

Wiadomo już także, że 19. Przegląd Filmowy Kino na Granicy zyskał wsparcie z czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu czesko-polskiego forum.

Przegląd odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2017 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Więcej informacji na www.kinonagranicy.pl
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: