Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kapliczka Opatrzności Bożej w Kończycach doczeka się remontu?

Jak udało nam się dowiedzieć, znalazły się środki na remont Kaplicy Opatrzności Bożej, należącej do parafii w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach). W ramach projektu transgranicznego, na ten cel przeznaczone ma zostać 15 tysięcy euro. Jak się okazuje, wciąż brakuje około 60% wymaganej kwoty.

Kaplica Opatrzności Bożej to zabytkowa murowana kaplica, znajdująca się przy lokalnym pałacu. Została zbudowana w 1776 roku w miejscu drewnianej kaplicy. W 1893 roku została zmodernizowana z okazji ślubu hrabiny Gabrieli von Thun – Honenstein, znanej również, jako „Dobra Pani z Kończyc”. Wtedy też uzyskała klasycystyczny wystrój. Po wojnie kaplica została odebrana dotychczasowym właścicielom i upaństwowiona. Dopiero w XXI wieku powróciła do kończyckiej parafii.

- Jesteśmy mieszkańcami Kończyc Wielkich. Jest to nasza mała ojczyzna z licznymi pagórkami i lasami. Jest tu bardzo pięknie, szczególnie wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia lub jesienią, kiedy drzewa przebarwiają się w złoto-czerwone odcienie. Nie dziwi nas fakt, że przed wiekami właśnie to miejsce wybrała sobie na swoją siedzibę rodzina hrabiowska (…) Kaplica w bardzo zaniedbanym stanie powróciła do Kończyckiej parafii dopiero w roku 2002. Od tego momentu parafia stara się przywrócić jej dawny blask. Niestety nie jest to łatwe zadanie, gdyż wymaga ono poniesienia wielkiego nakładu finansowego – to tylko fragment apelu, który pojawił się w kwietniowym numerze Wiadomości Gminy Hażlach.

Kaplica wciąż wymaga remontu, mimo że jej mury zostały osuszone i otynkowane. Odnowiona została elewacja zewnętrzna oraz wymieniono pokrycie dachu. Dzięki wsparciu finansowemu wnuka hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein zostały wymienione okna, a parafianie postarali się o wymianę instalacji elektrycznej. Odnowiony został również ołtarz główny. Dopełnieniem remontu będzie odbudowanie wewnętrznej elewacji i malowanie.

W 2019 roku, przy trzecim podejściu, udało się pozyskać dotację na remont kapliczki. Kwota 15 tysięcy euro, którą udało się uzyskać, stanowi jednak około 40% kosztów inwestycji. W 2017 roku został opracowany kosztorys, który wskazywał, że remont kapliczki będzie kosztował około 125 tysięcy złotych. W związku z rosnącymi cenami przewiduje się, że aktualnie remont może kosztować nawet 160 tysięcy. Dodatkowym kosztem z pewnością będzie fakt, że nad pracami czuwał będzie konserwator zabytków, co wiąże się z dodatkowymi restrykcji dotyczącymi materiałów.

Dotacja wynosi 15 tysięcy euro. Gmina Hażlach w swoim budżecie zabezpieczyła 20 tysięcy złotych na ratowanie zabytków. Kwota ta może trafić do kończyckiej parafii. Wciąż jednak w budżecie będzie brakowało około 80 tysięcy złotych — Mamy nadzieję, że pozostałą do zgromadzenia kwotę ok. 80 tys. zł uda nam się zebrać dzięki ofiarności i zrozumieniu parafian i wszystkich ludzi dobrej woli. Tym mieszkańcom gminy Hażlach, którym nie jest obojętny los zabytków naszej ziemi, chcemy uzmysłowić, że za jakiś czas może nie będzie już czego ratować. Kto wie, czy za kilka lat nie spotkamy się wszyscy w tej kaplicy na koncertach, bowiem słynie ona ze wspaniałej akustyki. Liczymy, że odzyska swój dawny blask i stanie się też ważnym przystankiem na niejednym pielgrzymim szlaku. Mamy też marzenie, żeby za jakiś czas nasze wnuki czy prawnuki odwiedziły to piękne miejsce i doceniły naszą determinację i zaangażowanie – apelują mieszkańcy Kończyc.

Osoby, które są skłonne wesprzeć dzieło odnowienia kaplicy Opatrzności Bożej w Kończycach Wielkich, mogą dokonać wpłat na konto parafii (więcej informacji w Wiadomościach Gminy Hażlach i bezpośrednio w parafii) lub skontaktować się z parafią w celu uzyskania dalszych informacji.

 

JŚ/ red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-14 09:57:56
bronek91: Hiram, król Tyru, posłał do Salomona swoje sługi, bo dowiedział się, że namaszczono go na króla w miejsce jego ojca, a Hiram był stale w przyjaźni z Dawidem. Wtedy Salomon przesłał Hiramowi takie słowa: Wiesz, że Dawid, mój ojciec, nie mógł budować świątyni Imieniu Pana, Boga swego, z powodu wojen, jakimi go dokoła otoczyli [wrogowie], dopóki Pan nie położył ich pod jego stopy. A teraz Pan, Bóg mój, obdarzył mnie zewsząd pokojem. Nie ma przeciwnika ani też złego wydarzenia. Wobec tego zamierzam budować świątynię Imieniu Pana, Boga mego, stosownie do tego, co Pan rzekł Dawidowi, memu ojcu: "Twój syn, którego ci dam jako następcę na twoim tronie, on właśnie będzie budował świątynię dla mego Imienia". Teraz więc każ naścinać mi cedrów z Libanu. A moi słudzy niech będą razem z twoimi sługami. Dam ci zapłatę dla twoich sług, jakiej tylko zażądasz, bo wiesz, że nie mamy ludzi tak umiejących ciąć drzewa jak Sydończycy.
2019-04-14 10:06:06
krzysztof.mm: no proszę, na kościoły zawsze się znajdują pieniądze, i to nawet unijne - bo na dzieci niepełnosprawne tylko obietnice, a na nauczycieli - kij... to ciekawe, że kościół katolicki, który jest bodaj największym w Polsce poza rolnikami beneficjentem unijnych dotacji, jest jednocześnie instytucją kierowaną przez najbardziej na Unię plujących
2019-04-14 13:09:52
Herr Flick: OK, czy z grubsza wiem jaka jest historia tej kapliczki. Ja ostatnio podczas swoich wojaży natknąlem się na Kaplicę Opatrzności Bożej w Ogrodzonej. Jest na górce nad PGRem, tam gdzie stoją maszty Orange. Po za tym, że ta kaplica jest z 1893 roku- w internecie nie ma zadnych informacji. Wie ktoś z jakiego powodu ktoś ją wybudował?
2019-04-14 17:47:35
krzysztof.mm: a to ino pare klików... +++ "We wtorek, 17 maja 1898 roku założono na najwyższem miejscu naszej wioski, na „Zajoncowej górce” obok kościoła kamień węgielny pod kaplicę poświęconą Opatrzności Bożej, którą buduje według woli swego nieodżałowanego męża, śp. Jerzego Zajoncu, zacna wdowa, pani Anna Zajoncowa. Jest to już drugie większe dzieło, które zgasły w Panu ku pomnożeniu chwały Bożej swoim dziedzicom wykonać polecił. Kaplica ta będzie daleko i szeroko widziana i przyczyni się bardzo do upiększenia całej okolicy." Gwiazdka Cieszyńska
2019-04-14 17:48:06
krzysztof.mm: https://slaskie.fotopolska.eu/201692,foto.html
2019-04-14 23:14:51
Herr Flick: Te zdjęcia z fotopolsa.pl widziałem. Wiedziałem, tez, że to "Zajoncowa Górka" ale więcej informacji nie znalazłem. Dziękuję Krzysztof. Widać lepiej klikasz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: