„Kapela Maliniorze – dwacet roków na muzyce” – nowa płyta!
Pierwsze kroki. Jakie więc były początki? Związanych jest z nimi kilka nazwisk, które wspierały budowanie się stałej grupy muzyków. Pierwszą osobą, jaką należy wymienić jest znana wszystkim bryniokom Elżbieta Bauer, ówczesna kierowniczka Zespołu Regionalnego „Brenna” im. Józefa Macha. To ona zawsze starała się o to, by przy zespole była kapela, to ona również namówiła Damiana Nowaka, by zaczął uczyć się grać na gajdach. To ona też proroczo zapowiedziała, że taka kapela będzie się miała dobrze, będzie grać, koncertować i cieszyć się sympatią publiczności. A, że jej autorytet był ogromny, niebawem Brenna zyskała gajdosza, a kapela zaczęła stałą pracę.
Nazwa „Maliniorze” wyklarowała się w 2000 r., kiedy to kapela zagrała swój pierwszy oficjalny koncert podczas finału konkursu „Złota Miejscowość radia Katowice”, który Gmina Brenna zwyciężyła. Nawiązuje ona do góry Maliny, wznoszącej się nad centrum miejscowości, górującej nad Amfiteatrem. To wokół niej mieszkali założyciele kapeli.
Na przestrzeni lat kolejne pokolenia muzykantów rodem z Beskidu Śląskiego i całej Ziemi Cieszyńskiej odcisnęły swoje piętno na muzycznym charakterze kapeli.
Obecny skład stanowią: Damian Nowak – gajdy, Izabela Szabla – skrzypce-prym, Paweł Holeksa – altówka-sekund, Łukasz Orawski – kontrabas i Anna Musioł – akordeon. Wszyscy muzycy, oprócz gry, angażują się też w śpiew, budując wielogłosowe, porywające brzmienie.
Dziś przebogaty repertuar stanowią przede wszystkim pieśni Górali Śląskich, ale też wiązanki innych grup etnograficznych – żywieckie, śląskie, podhalańskie, orawskie, czeskie, słowackie oraz muzyka biesiadna.
Wydana z okazji dwudziestolecia płyta pod tytułem: Kapela Maliniorze – dwacet roków na muzyce, to zarówno sentymentalna podróż do wspomnień z początków istnienia grupy, jak i okazja do zaprezentowania świeżego, ożywionego spojrzenia na muzykę ludową. Jest na niej i nieśmiertelny Owięziok „Jechoł Jonek na choinie”, i porywająca do tańca „Hanka, czorne łoczka”, i nastrojowy walczyk „Zaświyć mi miesiączku”, a nawet zadziorna „Ballada o babuciu”.
Płyty można kupić w Informacji Turystycznej w Brennej, również wysyłkowo. Kontakt przez FB Gminy Brenna, Kapeli Maliniorze, mailowy it@brenna.org.pl lub maliniorze@brenna.pl.
KONKURS! (zakończony)
Jeśli chcesz wygrać płyte „Kapela Maliniorze – 20 roków na muzyce” – w komentarzu po artykułem spróbuj zgadnąć, ilu muzykantów przez te dwie dekady zagościło w składzie kapeli. 3 osoby, które będą najbliżej prawidłowej odpowiedzi dostaną płyty.
Konkurs zakończony - ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.