Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Kapela Maliniorze – dwacet roków na muzyce” – nowa płyta!

Mówienie o początkach działalności artystycznej jakiegokolwiek wykonawcy jest zwykle trudne. Głównie dlatego, że początki, choć wyraźnie klarujące się w pamięci założycieli, są płynne i nie jest łatwo wybrać konkretny dzień, czy nawet rok założenia. Nie inaczej jest w przypadku Kapeli „Maliniorze”, dla której 2020 r. jest rokiem jubileuszu 20 lat istnienia.

Pierwsze kroki. Jakie więc były początki? Związanych jest z nimi kilka nazwisk, które wspierały budowanie się stałej grupy muzyków. Pierwszą osobą, jaką należy wymienić jest znana wszystkim bryniokom Elżbieta Bauer, ówczesna kierowniczka Zespołu Regionalnego „Brenna” im. Józefa Macha. To ona zawsze starała się o to, by przy zespole była kapela, to ona również namówiła Damiana Nowaka, by zaczął uczyć się grać na gajdach. To ona też proroczo zapowiedziała, że taka kapela będzie się miała dobrze, będzie grać, koncertować i cieszyć się sympatią publiczności. A, że jej autorytet był ogromny, niebawem Brenna zyskała gajdosza, a kapela zaczęła stałą pracę.

Nazwa „Maliniorze” wyklarowała się w 2000 r., kiedy to kapela zagrała swój pierwszy oficjalny koncert podczas finału konkursu „Złota Miejscowość radia Katowice”, który Gmina Brenna zwyciężyła. Nawiązuje ona do góry Maliny, wznoszącej się nad centrum miejscowości, górującej nad Amfiteatrem. To wokół niej mieszkali założyciele kapeli.

Na przestrzeni lat kolejne pokolenia muzykantów rodem z Beskidu Śląskiego i całej Ziemi Cieszyńskiej odcisnęły swoje piętno na muzycznym charakterze kapeli.
Obecny skład stanowią: Damian Nowak – gajdy, Izabela Szabla – skrzypce-prym, Paweł Holeksa – altówka-sekund, Łukasz Orawski – kontrabas i Anna Musioł – akordeon. Wszyscy muzycy, oprócz gry, angażują się też w śpiew, budując wielogłosowe, porywające brzmienie.

Dziś przebogaty repertuar stanowią przede wszystkim pieśni Górali Śląskich, ale też wiązanki innych grup etnograficznych – żywieckie, śląskie, podhalańskie, orawskie, czeskie, słowackie oraz muzyka biesiadna.

Wydana z okazji dwudziestolecia płyta pod tytułem: Kapela Maliniorze – dwacet roków na muzyce, to zarówno sentymentalna podróż do wspomnień z początków istnienia grupy, jak i okazja do zaprezentowania świeżego, ożywionego spojrzenia na muzykę ludową. Jest na niej i nieśmiertelny Owięziok „Jechoł Jonek na choinie”, i porywająca do tańca „Hanka, czorne łoczka”, i nastrojowy walczyk „Zaświyć mi miesiączku”, a nawet zadziorna „Ballada o babuciu”.

Płyty można kupić w Informacji Turystycznej w Brennej, również wysyłkowo. Kontakt przez FB Gminy Brenna, Kapeli Maliniorze, mailowy it@brenna.org.pl lub maliniorze@brenna.pl.

KONKURS! (zakończony)
Jeśli chcesz wygrać płyte „Kapela Maliniorze – 20 roków na muzyce” – w komentarzu po artykułem spróbuj zgadnąć, ilu muzykantów przez te dwie dekady zagościło w składzie kapeli. 3 osoby, które będą najbliżej prawidłowej odpowiedzi dostaną płyty.

Konkurs zakończony - ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-07 19:06:02
peterole82: 8 członków - aktualny sklad plus Pan Alojzy Nowak, Józef Borgieł oraz Jan Nowaczek
2020-11-07 19:06:09
peterole82: 8 członków - aktualny sklad plus Pan Alojzy Nowak, Józef Borgieł oraz Jan Nowaczek
2020-11-07 19:42:45
strzałka: Osiem
2020-11-07 20:39:58
Iwan: Jakie to smutne że w całym artykule nie ma ani słowa o Alojzy Nowak. Nie będę pisał ile on ma lat ale to on z zespołem prowadzonym przez Elżbietę Bauer grał w zespole jak długo istnieje zespół Regionalny Brenna tak długo grał w zespole. Teraz zmogła go choroba i mam nadzieję że zobaczę go jeszcze grać. Dopiero później tworzyli się Maliniorze. Muszę zobaczyć na fotografie kto był w ich początkowym składzie. Na pewno Alojzy Nowak i Damian Nowak ojciec i syn to oni mieszkają na Malinie syn już nie a nie wokół niej. Tyle tu nieścisłości w tym artykule żeby zapomnieć o najważniejszej osobie tego zespołu proszę zapytać ile grał lat przy zespolę regionalnym Brenna 40 a może więcej. Wstyd wielki wstyd.
2020-11-07 22:13:20
gosiek85: 8
2020-11-08 00:06:58
peterole82: Chociaż jeśli doliczając osoby grające krótko i gościnnie to jest 11 muzyków
2020-11-08 20:09:39
peterole82: Po kolejnych przeliczeniach i sprawdzeniu ponad 30 muzyków :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: