Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kanalizacyjny trójkąt

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie kosztował nieco ponad 12 mln zł. Furę pieniędzy. Tymczasem już w przyszłym roku rozpocznie się inwestycja warta 113 mln zł, a zatem niemal dziesięciokrotnie więcej!
To ogromne przedsięwzięcie obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej na obszarach, które jej jeszcze nie mają, oraz rozbudowę i modernizację istniejącego systemu kanalizacyjnego. Będzie wykonywane na podstawie porozumienia, które zawarły trzy cieszyńskie gminy - Cieszyn, Dębowiec i Goleszów. Najpoważniejszy zakres prac przypada na Cieszyn, którego udział finansowy w całości zadania wyniesie ok. 107 mln. zł.
Przewiduje się wykonanie w nadolziańskim mieście 16 km nowej sieci sanitarnej i modernizację 7 km sieci ogólnospławnej. Dzięki modernizacji kanalizacji zostanie podzielona na sanitarną i deszczową. W dzielnicy Kalembice będzie zbudowanych ponad 12 km sieci sanitarnej, która umożliwi podłączenie 249 nieruchomości. Powstaną dwie nowe przepompownie. Na Mnisztwie dla 378 nieruchomości zbudowanych będzie 29,8 km nowej sieci sanitarnej wraz z przepompownią, a w Krasnej 26,9 km sieci dla 180 nieruchomości. Będzie również budowana kanalizacja w Gumnach, Puńcowie oraz w rejonie ulic Pikiety i Przeplińskiego.
Ścieki  z gmin Dębowiec i Goleszów, które również partycypują w inwestycji, będą pompowane do Cieszyna i kierowane do oczyszczalni w Boguszowicach. W związku z tym, że jej moce nie są w pełni wykorzystane, nie zajdzie potrzeba rozbudowy.
Inwestycja ma graniczące z pewnością szanse dofinansowania z tzw. Funduszu śpójności. Wniosek o przyznanie niezbędnych funduszy został skierowany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zakończenie prac ma nastąpić w 2-1- r. Zważywszy na ich zakres, nie ustanowiono zbyt odległego horyzontu czasowego.
źródło: olza.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: