Kampania „Jesteśmy dorośli – traktujmy się poważnie”
Często w społecznym postrzeganiu nastolatkowie, nastolatki i dorosłe osoby z niepełnosprawnościami na zawsze pozostają dziećmi. Modelowanie głosu, obdarowywanie nieadekwatnymi do wieku prezentami, nadużywanie zdrobnień, zwracanie się po imieniu bez uwzględniania formuły pan/pani, kierowanie pytań do opiekunów, głaskanie po głowie przez obce osoby i inne formy skracania dystansu społecznego – to tylko niektóre przykłady sytuacji wywołujących poczucie dyskomfortu.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć trudności w wypowiadaniu się, komunikowaniu czy przemierzaniu przestrzeni. Mogą potrzebować wsparcia w niektórych, a czasem w prawie wszystkich obszarach życia. Jednak niepełnosprawność nie wyklucza dorosłości. Może w niektórych przypadkach hamować czy utrudniać dojrzewanie i rozwój, ale ich nie zatrzymuje. Właśnie o tym mówi kampania społeczna „Jesteśmy dorośli, traktujmy się poważnie”.
- Dostrzegajmy wiek osób, z którymi rozmawiamy bez względu na stopień ich sprawności. Pytajmy o potrzeby i wspierajmy wszędzie tam, gdzie jest to pożądane i konieczne, a pozostawiajmy wolność i decyzyjność tam, gdzie to tylko możliwe. Respektujmy obszary autonomii i niezależności, okazujmy szacunek, wzmacniajmy podmiotowość i wspierajmy działania emancypacyjne – mówi Paulina Skorupska kuratorka projektu „5 zmysłów”.
Każda osoba osiągając pewien wiek staje się osobom dorosłą i pragnie być tak traktowana przez społeczeństwo w którym mieszka czy się porusza. Dlatego nie traktujmy ich jakby były osobami specjalnej troski nie mającymi własnego zdania oraz zacznijmy widzieć w nich dorosłego człowieka.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.