Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kaleka, inwalida, ślepy  czy niepełnosprawny?

Przebywając w ostatnich latach w różnych miejscach zarówno z asystentką osobistą lub samemu mam styczność z osobami niepełnosprawnymi jak i również pełnosprawnymi”. Ktoś z moich znajomych, którzy mnie się nie bali w 2012 roku,  zadał mi na początku mojej niepełnosprawności pytanie” sorki jesteś teraz ślepy, kaleka czy niepełnosprawny? Pytanie to podcięło mi nogi. Nie wiedziałem co odpowiedzieć.

Na świecie żyje ponad miliard osób z niepełnosprawnością, to ok. 15% populacji. Co więcej, wiele osób doświadcza niepełnosprawności na jakimś etapie swojego życia nie wiedząc o tym. Zmyślą o takich osobach oraz ich asystentach powstał przewodnik „Słowa mają moc”. Jest to dokument z którego dowiemy się np. jak pisać i mówić o osobach z niepełnosprawnościami. Przewodnik zawiera wskazówki dotyczące przedstawiania osób z dysfunkcjami w sposób wyważony i pełen szacunku, bez uprzedzeń i stereotypów.

Jak więc powinniśmy zwracać się do osób niepełnosprawnych spotykając się z nimi? Ile dysfunkcji tyle odpowiedzi. Osobiście jako osoba ociemniała nie przykładam do tej terminologii większego znaczenia. Dla mnie niepełnosprawny, ślepy, niewidomy, ociemniały – nie ma to znaczenia. Znam jednak osoby dla których określenie „ślepy” jest obrażające. Woli taka osoba np. „osoba widząca inaczej”.

Oto kilka wskazówek z publikacji „Słowa mają moc”, które dotyczą właśnie tego tematu:
- Osoba z niepełnosprawnością to przede wszystkim człowiek. Etykietowanie osoby utożsamia ją z chorobą i może być lekceważące, odczłowieczające. Osoba nie jest niepełnosprawna. Osoba ma niepełnosprawność. Używaj języka, który stawia osobę na pierwszym miejscu.
- Wybieraj słowa, które podkreślają to, co ludzie mogą zrobić, zamiast tego, czego nie mogą zrobić. Jest to wzmacniające.
- Nie używaj słów, które przedstawiają osobę jako bierną lub uwypuklają jej braki: ofiara, inwalida, ułomna, kaleka”.

 To, jak mówimy i jak piszemy o osobach z niepełnosprawnościami, ma ogromne znaczenie. W naszym języku wciąż tkwią jednak pewne sformułowania, których nie należy używać. Moja podpowiedź to aby nie zaszkodzić i obrazić osobę z różną dysfunkcją proponowałbym używać „osoba z niepełnosprawnością”. Używając tego zwrotu na pewno nie obrazimy nikogo.

 Andrzej Koenig
Osoba z niepełnosprawnością

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-18 18:47:10
Darek Plinta: Również proponuję Osoba z niepełnosprawnością
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: