Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejne zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Pierwsze zmiany były na początku roku, kolejne weszły wczoraj (17.09) a kolejne zaplanowano już za klika dni - 21 września. Mowa o zmianach w prawie o ruchu drogowy,

Przypominamy, że obecnie maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie wynosi 10. Od 17 września liczba ta zwiększy się do 15 punktów. 

Przepisy przewidują taką karę tylko w przypadku najbardziej niebezpiecznych zachowań, takich jak m.in.: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

17.09. zmieniają się również zasady przydzielania punktów karnych dla kierowców jeżdżących zbyt szybko. O zmianach, które wchodzą w życie właśnie 17 września pisaliśmy więcej tutaj 

Natomiast już cztery dni później (21.09.) wchodzą kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów m.in. przejście przez drogę rowerową będzie dozwolone dla pieszych wyłącznie w wyznaczonych miejscach oraz będzie możliwe parkowanie na chodniku, którego definicja ulega zmianie.

Do tej pory było : "chodnik – część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych". Będzie: "chodnik – część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch". Jak wyłącznie, to wyłącznie – rozumie przeciętny czytelnik Kodeksu drogowego. Czy to oznacza zatem, że na chodnikach nie będzie można już parkować samochodów, nie będzie można na chodnik wjechać rowerem, hulajnogą elektryczną czy jednokołowcem? Otóż nie – zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, którzy tworzyli tę ustawę, w tych kwestiach nic się nie zmienia.  Można tak jak do tej pory parkować z zachowaniem wymaganych odległości dla pieszych, jeździć na rowerach i hu7lajnogach.

Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie właśnie 21 września przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury tłumaczą, że choć na chodnik wjechać autem według nowych przepisów nie można, to na drogę dla pieszych już tak. A jak zatem rozróżnić chodnik od drogi dla pieszych? Radzą, aby się nad tym nie zastanawiać. Można parkować i już. Oczywiście wyjątkowo tak jak dotychczas. Ministerstwo Infrastruktury:

W dalszym ciągu, jak ma to miejsce obecnie, będzie możliwe zatrzymanie lub postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t na drodze dla pieszych, m.in. pod warunkiem że szerokość chodnika (a więc części składowej drogi dla pieszych, która pozostaje do dyspozycji pieszych) jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Również na zasadach obowiązujących dziś będzie można wjechać na chodnik czterema kołami samochodu osobowego: auto musi mieć dmc do 2,5 t, musi być zarejestrowane jako osobowe, na danym odcinku drogi nie może być zakazu zatrzymywania się i postoju, szerokość pozostawionego chodnika dla pieszych to minimum 1,5 m.

Dalsze zmiany zostawmy może tym, którzy je przygotowali bo skoro sami mówią żeby robić jak było do tej pory to dlaczego wydawane są bezsensownie pieniądze, które można spożytkować na bardziej potrzebne cele, a nie przejścia przez „drogę dla rowerów:, których w praktyce nie będzie.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-18 18:34:37
pół_Sasina_z_Wiślicy: czemu wprost nie zapiszą w ustawie że partyjny aparat PiS nie podlega tym wszystkim przepisom, ludzie by się nie czepiali i nie denerwowali
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: