Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kaczkomat nad Wisłą

Nie kawałkami chleba czy bułki, a specjalnie przygotowanym pokarmem - tak można karmić kaczki i łabędzie w Ustroniu. Nad Wisłą stanęło urządzenie do dystrybucji pokarmu dla ptaków.

Wśród spacerujących aleją Legionów w Ustroniu nie brakuje chętnych do dokarmiania ptactwa żyjącego nad Wisłą. Kawałki chleba, pokruszona bułka – to przechadzający się proponują kaczkom i łabędziom. Jednak, jak się okazuje, nie jest to menu zdrowe i bezpieczne dla tych zwierząt.

Jak informuje portal crazynauka.pl – dokarmianie białym pieczywem tych zwierząt może doprowadzić do różnych problemów, w tym schorzenia o nazwie „anielskie skrzydło.” Ta wada sprawia, że w wyniku deformacji ostatniego stawu skrzydła lotki ptaka odstają, zamiast leżeć blisko ciała. Gdy schorzenie rozwinie się, uniemożliwia latanie, co dla dzikiego ptaka kończy się śmiercią. Niewłaściwa dieta o zbyt wysokiej zawartości białek i węglowodanów prowadzi do takiego schorzenia.

Co w zamian? W Ustroniu można zaopatrzyć się w specjalny pokarm dla ptaków. Kupić go można w "kaczkomacie”. - To specjalne urządzenie, które ustawione zostało przy deptaku wzdłuż Alei Legionów. Wystarczy wrzucić do niego złotówkę a wypadnie z niego kapsułka zawierająca pokarm ze specjalnym zestawem ziaren - tłumaczy Katarzyna Czyż – Kaźmierczak szefowa wydziału promocji Ustronia.

Jak dodaje Kaźmierczak, karmiąc w tradycyjny sposób niechcący możemy zrobić krzywdę zwierzętom. - Gnijący chleb jest też przyczynkiem do rozwijania różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów i zagraża innym zwierzętom, nie tylko ptakom. Drugim powodem jest chęć uprzyjemnienia spacerowiczom, dzieciom tej czynności jaką jest karmienie zwierząt – mówi. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, więcej takich urządzeń powstanie wzdłuż rzeki Wisły.
 

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-11 08:07:46
Przepierón: Tak debilny pomysł, że aż dziw bierze że go Unia niedofinansowała.
2017-01-11 13:07:53
bronsky1964: jak już to taki kaczykomat powinien być darmowy,a tu jeszcze chcą zarabiać na tym że ktoś będzie miał radoche z dokarmiania.
2017-01-11 13:34:36
roman123: Prezes pewnie niedługo odwiedzi Ustroń i stąd taka inicjatywa.
2017-01-11 13:37:29
roman123: A tak na serio- \"gnijący chleb jest też przyczynkiem do rozwijania różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów i zagraża innym zwierzętom,\". Zastanawia mnie jak ta przyroda na Ziemi przetrwała tyle milionów lat bez tych \"profesorów\".
2017-01-11 18:55:57
Równo-mierny: Roman123, jakbyś się wysilił, to na forach akwarystycznych czy ogrodniczych znajdziesz mnóstwo wątków opisujących skutki nadmiernego przesadzenia z ilością chleba w wodzie, włącznie ze zdychaniem ryb. Ale po co \&quot;wiedzieć\&quot;, lepiej hejtować dla zasady.<br />bronsky1964 - faktycznie, zbiją na tej złotówce niesamowitą fortunę, już widzę jak pomysłodawca niebawem dorobi się na tej inicjatywie willi i mesia klasy S. A samo urządzenie i karma to oczywiście są za darmo... Kompletna drętwota mózgu...
2017-01-11 20:08:36
bronsky1964: To specjalne urządzenie, które ustawione zostało przy deptaku wzdłuż Alei Legionów. Wystarczy wrzucić do niego złotówkę a wypadnie z niego kapsułka zawierająca pokarm ze specjalnym zestawem ziaren - tłumaczy Katarzyna Czyż - Kaźmierczak szefowa wydziału promocji Ustronia.<br />no rzeczywiście równomierno drętwota mózgu.
2017-01-11 21:50:57
Przepierón: W Ustroniu to jest wszystko specjalne, nawet z wału nad Wisłą zrobili aleje Legionów.<br /><br />PS<br />Przyjadą hanysy i gorole, tfu co jo godóm, co jo godóm , przijadów turyści i po pijoku zdemolujóm.
2017-01-12 08:04:51
Równo-mierny: bronsky1964 i co tym postem wykazałeś? Przepraszam, że nie rozumiem.
2017-01-12 17:07:09
bronek91: @ Przepierón<br />też prowda, ale naszo bohatersko POLICJA i tak ich dopadnie i pochwoli się na ox;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: