CKPiZ od 1 kwietnia 2017 roku
Uchwała, w sprawie założenia placówki o nazwie Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Bażanowicach i utworzenia zespołu placówek o nazwie Centrum Kształcenia Praktycznego i Zawodowego w Bażanowicach z siedzibą przy ulicy Cieszyńskiej 11, pojawiła się na sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego już w listopadzie zeszłego roku.
Jak poinformował Starosta, Janusz Król, a także obecny na sesji dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Bażanowicach, Józef Świeży, uchwała ta jest konieczna w celu usprawnienia systemu kształcenia zawodowego dla pracowników młodocianych. Zaproponowano, by do istniejącego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bażanowicach dołączyć nowo powstały Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały obydwie placówki będą działać wspólnie w ramach nowotworzonego zespołu o nazwie Centrum Kształcenia Praktycznego i Zawodowego (CKPiZ) w Bażanowicach. Nowy zespół będzie zarządzany przez jednego dyrektora - wspólnego dla wymienionych powyżej placówek, nie zmieni się również ilość pracowników administracji i obsługi. Rozszerzenie działania CKPiZ poprzez prowadzenie na miejscu dokształcania i doskonalenia zawodowego pozwoli na organizowanie turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników.
W tym roku zaplanowano objęcie wyżej wymienioną formą kształcenia około 475 pracowników młodocianych z 6 szkół zawodowych z terenu powiatu cieszyńskiego. Powyższa uchwała, mimo wielu zastrzeżeń głównie do statutów wymienionych placówek, została przyjęta przez Radę. Na wiele błędów i niespójność zapisów wskazywał m.in. radny Stanisław Kubicius. O niepodejmowanie uchwały w zaproponowanym kształcie apelował radny, Jarosław Bodak. Ujmie to powagi Radzie, która będzie firmować bubel prawny – mówił w listopadzie.
Uchwałę podjęto przy 10 głosach za, 7 przeciwnych i 10 wstrzymujących, jednak już po miesiącu uchwała znów pojawiła się w porządku obrad. Zarząd, po przeanalizowaniu wniesionych uwag, a także po konsultacjach z radcami prawnymi, postanowił uchylić uchwałę podjętą miesiąc temu i wprowadzić kilka poprawek. Cieszę się, że zostaliśmy przeproszeni przez Zarząd – przyznał na ostatniej sesji rady Powiatu, Stanisław Kubicius. Radny jednak znów doszukał się pewnych niedociągnięć. Zakładamy dziś inną placówkę, niż założyliśmy miesiąc temu. To nie jest przeredagowanie tekstu statutu (…). Radny zadał również kilka pytań m.in. czy zajęcia będą organizowane tylko w Ośrodku w Bażanowicach, a także o skutek finansowy dla budżetu powiatu tego przedsięwzięcia. Ile nas to będzie kosztować w skali roku? Tego mi najbardziej brakowało w uzasadnieniu miesiąc temu i nadal mi tego brakuje – mówił.
Naczelnik Wydziału Edukacji przyznała, iż zajęcia będą odbywać się w Ośrodku w Bażanowicach. Wskazała również na wzrost kosztów. Radny Kubicius po wysłuchaniu odpowiedzi wyraził swoje obawy. Czy macie świadomość tego, co gotujemy młodym ludziom z terenu np. Gminy Istebna? Oni mieli te turnusy na miejscu, teraz będą jeździć do Bażanowic? Młodzież z całego powiatu będzie jeździć do Bażanowic? Radny przedstawił także swoje wyliczenia wskazujące na odmienny niż przedstawiony przez Naczelnik skutek finansowy.
Głos w tej sprawie zabrał Starosta, Janusz Król. Tworzymy tą samą jednostkę, co miesiąc temu (…). Najważniejsza jest jakość. Robimy to po to, by było lepiej. Zapewniam radnych z dalszych zakątków powiatu cieszyńskiego, że młodzież nie będzie miała gorszych warunków, a wręcz przeciwnie. Starosta odniósł się również do kosztów. Póki co, udało się temu Zarządowi zlikwidować niedobory w oświacie z poprzedniej kadencji. W tym momencie można powiedzieć, że oświata się bilansuje. Zapewniam, że aktualny Zarząd dba o finanse powiatowe. Po dyskusji uchwałę podjęto większością głosów.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
