Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Już 20 ślubów homoseksualnych

Śluby par homoseksualnych w Polsce wywołują wiele emocji i - jak dotąd - nie są dozwolone w polskim prawie. Jednak niespełna 50 kilometrów od Cieszyna w czeskiej Ostrawie tylko w tym roku ślubów takich było już 20.

W Czechach pary homoseksualne mogą stawać na ślubnym kobiercu już od siedmiu lat. Pierwszy taki związek partnerski zawarto właśnie w Ostrawie, jedynym takim miejscu w Morawskośląskim kraju (region administracyjny ze stolicą w Ostrawie), gdzie kobiety i mężczyźni o orientacji homoseksualnej mogą brać śluby (odpowiedni urząd stanu cywilnego funkcjonuje w każdym czeskim "kraju", czyli łącznie jest ich 14 w całych Czechach). Jak podaje w rozmowie z Terezą Krumpholzovą (denik.cz) Jana Pondělíčková, rzecznik prasowy Miasta Ostrawy, w 2010 roku zarejestrowanych związków było 11, w 2011 roku 12, a w tym roku już 20 par zdecydowało się związek małżeński. W całych Czechach ślubów homoseksualnych było już 177, częściej na zformalizowanie związku decydują się pary gejowskie niż lesbijskie.

Społeczeństwo czeskie należy do jednych z najbardziej liberalnych i tolerancyjnych wobec homoseksualistów społeczeństw na świecie. Aż 75% Czechów popiera związki partnerskie osób o tej samej płci (badania z 2008 roku). Już w 2001 zalegalizowano w Czechach konkubinaty tej samej i przeciwnej płci (dają m.in. prawo dziedziczenia). Piąty z kolei projekt ustawy o związkach partnerskich, mimo zawetowania ustawy przez prezydenta, został przyjęty przez parlament w marcu 2006 roku. Ustawa, która weszła w życie w lipcu 2006 stanowi, iż związek partnerski mogą zawrzeć dwie osoby tej samej płci, które są pełnoletnie i nie pozostają w związku małżeńskim ani w rejestrowanym związku partnerskim. Czeskie prawo przyznaje rejestrowanym partnerom tej samej płci m.in. prawo do alimentacji, dziedziczenia. Jeden partner może reprezentować drugiego w bieżących sprawach życia codziennego. Nie daje prawa do współwłasności majątkowej, ani tez prawa do adopcji dzieci.

(red.)

źródło: OX.PL/denik.cz
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: