Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Judosz wymiecie zło

Słomiana kukła na szyi ma 30 srebrników. Za nią tłum dzieci krzyczących: ''Kle, kle, kle''- tak będzie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę w Skoczowie. Po raz kolejny ulicami Skoczowa przejdzie tradycyjny Judosz.

Jak co roku ulicami Skoczowa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę przejdzie słomiana kukła – Judosz.  Do kultywowania tej niecodziennej tradycji zachęca Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Ochotnicza Straż Pożarna.

Skoczów jest jedyną miejscowością w której zachował się zwyczaj wodzenia Judosza. Ta tradycja ma co najmniej kilkusetletnią tradycję w Trytonowym Grodzie. Słomiana kukła współcześnie chodzi centralnymi ulicami miasta w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dawniej Judosz swoją podróż rozpoczynał w poniedziałek, a kończył w sobotę. Kończył marnie, co nie zmieniło się do dziś – Judosz nadal jest palony, jednak jeszcze w 1958 roku palenie odbywało się na skoczowskiej Kaplicówce. Wierzono, że słomiana kukła najpierw wymiata całe zło z miasta, potem wraz znią zło zostaje spalone. 

Tradycyjny pochód z Judoszem odbędzie się i w tym roku. Początek wodzenia Judosza w Wielki Piątek w południe przy siedzibie Straży Pożarnej. Wspólnie z gromkim „kle,kle,kle” uczestnicy pochodu zmierzają na Rynek, potem ul. Bielską, Poprzeczną i Kościelną, by wrócić Cieszyńską do budynku straży. Kukła kłania się ratuszowi oraz władzom miejskim oraz miejscowej parafii. W Wielką Sobotę po przebytej trasie (początek również w południe) Judosz zostaje spalony, a wraz z nim całe zło.

 

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: