Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileusz 110-lecia LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie

W sobotę 22 października I Liceum Ogólnokształące im Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie obchodziło 110-lecie swego istnienia. Uwieńczeniem obchodów była Gala Jubileuszowa, która miała miejsce w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.
Na scenie zaprezentowali się wychowankowie  - Karolina Andrzejewska z zespołem Beann'shie, Noemi Cis, Mateusz Iwański, Piotr Gruchel, Paulina Hławiczka, Paweł Kucypera, Joanna Kroczek, Filip Król, Paulina Król, Miriam Matyja, Wojciech Mróz,Weronika Płaza, Jacek Porzycki, Paweł Seligman, Bożena Strzałkowska. Cały koncert poprowadzili Agata Ogórek i Ludwik Rosner - nauczyciele z I LO im. A. Osuchowskiego.
Na zakończenie koncertu na scenie wystąpiła grupa licząca 110 obecnie uczących się w liceum uczniów...
W trakcie gali został zaprezentowany "Cieszyński reportaż" - przygotowany przez Jakuba Chmielarczyka z 2h i Macieja z 2h oraz uczniów klasy 1d i 2h. Reportaż w sposób humorystyczny miał odpowiedzieć na pytanie - co napotkani w Cieszynie ludzie wiedzą na temat LO im. Osuchowskiego...

              FOTOREPORTAŻ Z GALI

 
Historia Liceum


1885 r.powstała Macierz Szkolna dla Księstwa Cieszyńskiego, z inicjatywy której działalność rozpoczęło Pierwsze Gimnazjum Polskie w Cieszynie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 10 października 1895 r. W lecie 1903 r., po ośmiu latach pracy i borykania się z trudnościami, przyszło szkole przeżyć ważną chwilę: pierwszy egzamin dojrzałości. Pierwszych absolwentów było dziewiętnastu. Z dniem 1 września 1903 r. Gimnazjum Polskie w Cieszynie, mające dotąd charakter szkoły prywatnej, przeszło na etat państwowy. Po wybuchu pierwszej wojny światowej budynek szkoły został zajęty przez wojsko. Razem z klęską Austrii i upadkiem dynastii habsburskiej skończyły swój byt dawne władze szkolne. Powołano do życia nową władzę nad szkołami śląskimi: Komisję Szkolną. W roku 1919 zamknięto klasy od trzeciej do ósmej. Powodem było wkroczenie na Śląsk wojsk czeskich i masowe wstępowanie uczniów do wojska polskiego. Po zakończeniu sporu polsko-czeskiego sytuacja powoli wróciła do normy. 16 stycznia 1929 r. Państwowe Gimnazjum im. Antoniego Osuchowskigo zostało podzielone na dwie szkoły. W roku 1938 przeniesiono je do zachodniej części Cieszyna. Na czas drugiej wojny światowej budynek szkoły został zajęty przez niemieckie Towarzystwo Górniczo-Hutnicze. Po niemal pięcioletniej przerwie, w 1945 r. uruchomiono w szkole kursy przygotowawcze, aby nadrobić zaległości za lata okupacji. 15 czerwca 1945 r. rozpoczęto obchody 50-lecia istnienia szkoły. Jubileusz ten przypadł na rok 1945, ale ze względu na wyjątkową sytuację związaną z za- kończeniem działań wojennych obchody przesunięto na rok następny. W 1948 r. połączono szkołę podstawową ze średnią w nową jednostkę zwaną jedenastolatką. Jednakże już po czterech latach z jedenastolatki w gmachu dawnego Liceum Osuchowskiego wydzielono klasy od pierwszej do siódmej i przeniesiono je do budynku przy Placu Wolności, reszta zaś utworzyła Liceum Ogólnokształcące Męskie. Ponowne połączenie nastąpiło już w roku 1953, czyli rok później kiedy to powstała Pierwsza Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W roku 1958 szkole przywrócono imię Antoniego Osuchowskiego. Na rok 1960 przypadły uroczyste obchody 65-lecia szkoły, które zbiegły się z obchodami 1150-lecia Cieszyna. Nowa reforma szkolnictwa w 1965 r. przyniosła kolejny podział szkoły na dwie jednostki: Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego w Cieszynie oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. W 1979 r. Liceum połączono z Liceum Medycznym i utworzono Zespół Szkół im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Z okazji 90-lecia, w 1985 r. Zespół uhonorowany został odznaką "Za zasługi dla województwa bielskiego". Cztery lata później w Skoczowie utworzono filię Liceum, która w 1992 r. usamodzielniła się w niezależne liceum Ogólnokształcące.

Źródło: www.osuch.cieszyn.net.pl
źródło: własne
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: