Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jest podpis - czy będą konkrety?

Do Trzyńca przyjechał we wtorek (26.04.2011) minister środowiska naturalnego RC, Tomáš Chalupa. W Urzędzie Miejskim podpisał z burmistrz Věrą Palkovską memorandum dotyczące koordynacji działań w zakresie ochrony powietrza. Jednym z nich mają być starania dotyczące ograniczenia zanieczyszczeń produkowanych w Polsce.

Ministerstwo postara się o implementację efektywnych narzędzi ochrony powietrza do przygotowywanych przepisów prawnych, będzie współpracowało przy ich zastosowaniu, przede wszystkim przy aktualizacji lokalnego planu poprawy jakości powietrza w mieście Trzyniec, zrealizuje kampanię oświatową o negatywnych wpływach spalania odpadów i wykorzystywania nieodpowiedniego paliwa w przestarzałych piecach gospodarstw domowych" - takie i inne, ogólnikowo brzmiące sformułowania pojawiły się w tekście memorandum. Zarówno minister, jak i burmistrz, przekonywali natomiast dziennikarzy, że uzgodniono konkretne kroki. - Sedno memorandum polega na wzajemnej koordynacji działań - podkreślił Chalupa. - Memorandum wyraża wolę obu stron, żeby konkretnymi działaniami poprawić jakość powietrza nie tylko w Trzyńcu, ale i całym regionie - dodała Palkovská. Na pytanie, jakiej konkretnej pomocy spodziewa się w tej chwili miasto z resortu ochrony środowiska, odpowiedziała: - Naszym największym problemem jest pył zawieszony. W tej chwili jest niezmiernie ważne, by wsparto dotację dla Huty Trzynieckiej na odpylanie aglomeracji, następnie chodzi o pomoc w sfinalizowaniu projektu Rewitalizacji Olzy, w ramach którego kończą się już prace budowlane, natomiast czeka nas bardzo trudny etap opracowania raportu końcowego dla Brukseli. Minister Chalupa jako członek rządu może też pomóc w zdobyciu środków na budowę drogi I/11.

Minister zapowiedział, że w przyszłym sezonie grzewczym państwo zamierza przeznaczyć trzykrotnie więcej pieniędzy na wczasy zdrowotne dla dzieci (jedną trzecią mają tworzyć środki uzyskane od przedsiębiorstw przemysłowych) i tym samym wystarczy ich dla większej liczby miast i szkół. W sezonie, który właśnie się zakończył, Trzyniec nie otrzymał na ten cel dotacji państwowej, ponieważ został zakwalifikowany dopiero do trzeciej grupy miast pod względem zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska. Chalupa mówił również w Trzyńcu o transgranicznych wpływach na środowisko. - Niedawno spotkałem się z polskim ministrem ochrony środowiska. Mamy przygotowane memorandum do podpisu. Sytuacja jest jednak bardzo złożona. Polska wynegocjowała w ramach umów o przystąpieniu do Unii cały szereg wyjątków, jeśli chodzi o limity zanieczyszczeń. Obecnie normy w RC są już pięciokrotnie surowsze niż w Polsce i te nożyce coraz bardziej się rozwierają - powiedział minister. Możliwym rozwiązaniem jest przekonanie przedsiębiorstw przemysłowych, by w zamian za obietnicę dotacji z funduszy europejskich zobowiązały się do dotrzymywania norm bardziej rygorystycznych od tych, jakie określają przepisy. - Zastanawiamy się nad przygotowaniem wspólnego projektu transgranicznego dla obu aglomeracji przemysłowych - zapowiedział Chalupa.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: