Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jerzy Zelnik w Pogórzu

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Pogórzu serdecznie zaprasza na koncert pasyjny „Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu” już w najbliższą niedzielę o godz. 12.00 – wstęp wolny dla wszystkich.

Wyjątkowy koncert pasyjny odbędzie się w Pogórzu. W najbliższą niedzielę 10 kwietnia o godz. 12.00 tuż po Mszy Świętej w Pogórzu.
- Bezpośrednio po tej Mszy św., czyli o godz. 12.00, w ramach projektu 14 Katedr będziemy mieli  jedyną taką okazję do wysłuchania Koncertu Pasyjnego, prezentowanego w okresie  Wielkiego Postu w siedmiu katedrach i siedmiu świątyniach w Polce. Czujemy się naprawdę zaszczyceni tym, że w gronie wyróżnionych świątyń znalazł się również nasz kościół i dzięki temu będziemy mieli możliwość  zobaczenia i uczestniczenia w tym niecodziennym zarówno kulturalnym, jak i przede wszystkim - religijnym wydarzeniu. Koncert pasyjny „Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu” - na podstawie medytacji ks. Grzegorza Strzelczyka - wykonanie Jerzy Zelnik - muzyka Baltic Neopolis Ensemble. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy – zaprasza proboszcz Parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, ks. Ignacy Czader, dziekan dekanatu skoczowskiego.

Na program KONCERTU PASYJNEGO składa się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą – uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy – liderzy Baltic Neopolis Orchestra). - “Siedem słów? – Czy raczej ostatnie siedem nauczań cierpiącego człowieka – Boga. Liturgia umierania. Jego testament duchowy. Józef Haydn postanowił muzyką opisać Chrystusowe konanie. My, fragmentami filmu Gibsona „Pasja”, chcemy przybliżyć obraz tej męki. Rozważania księdza Grzegorza Strzelczyka, spisane w Lugano w roku 1996, w przejmujący sposób trafiają do serca każdego, kto czuje się w jakiś sposób współwinny tej męki krzyżowej naszego Zbawiciela.” - mówi Jerzy Zelnik, który zawita do Pogórza.


Jerzy Zelnik – aktor, reżyser

W 1968 roku ukończył PWST w Warszawie, na wydziale aktorskim. Miał już za sobą debiut w filmie Kawalerowicza „Faraon”. W latach1968-2005 współpracował jako aktor z wieloma polskimi scenami, m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie czy Teatrem Studio w Warszawie. Z bardziej znaczących ról wymienić warto: Mindowe w dramacie Słowackiego, Banco w sztuce Ionesco, Niechludow w „Zmartwychwstaniu” Tołstoja, conradowski Razumow, Jazon w „Medei” Eurypidesa, Książę Bołkoński w „Wojnie i pokoju”, Klaudiusz w „Hamlecie”, Trigorin w „Czajce” Czechowa.

Wystąpił też w roli Makbeta w spektaklu wyreżyserowanym przez siebie w teatrze białostockim w 2002 roku. Będąc dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008 wyreżyserował „Rozbity dzban” Kleista i „Wszystko z miłości” Ayckbourna oraz zagrał ostatnią główną rolę, Don Juana.

Jerzy Zelnik jest również popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym. W serialach i Teatrze Telewizji był często obecny grając m.in.: Dr. Murka w serialu o tym tytule, Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona”, Hrabiego w spektaklu „Nieboska komedia” Krasińskiego czy Heroda w „Pastorałce” Schillera . W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt filmów fabularnych: Jan „Kapucyn” w „Skorpionie, Pannie i Łuczniku”, Łukasz Niepołomski w „Dziejach grzechu”, Zygmunt August w „Epitafium dla Radziwiłłówny”,Hrabia Moritz w filmie „Cheat” – to tylko niektóre z wielu mniejszych lub większych ról.

W 1997 roku nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2006 roku otrzymał od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, odebrał w 2017 roku Złoty Medal „ Gloria Artis”

 

Baltic Neopolis Ensemble

To zespół muzyków- liderów Baltic Neopolis Orchestra (laureat Fryderyka 2015 w kategorii album roku Muzyka Kameralna).

Baltic Neopolis Orchestra jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Zespół nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach.

Orkiestra Baltic Neopolis założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Miasta Szczecin. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.
Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Opera House w Londynie).

Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016) oraz Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015). Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny).W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji.

Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carle Loewe.

Koncert odbywa się pod honorowym patronatem Stanisława Szweda, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-07 17:14:22
Anthony: W 2016 r. ukazała się informacja, że w IPN odnaleziono dokumenty świadczące o współpracy aktora z SB. Został zarejestrowany jako TW "Jaracz" i współpracował od 1964 do 1966 r. Początkowo Zelnik twierdził, że nie pamięta tego faktu, ale w końcu przyznał, że to prawda i poprosił o wybaczenie osoby, które "mógł skrzywdzić". W 2017 r. aktor został odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
2022-04-07 17:16:47
Anthony: Zelnik to od lat zdeklarowany PiS-ior, zaangażowany w kampanie prezydenckie Kaczyńskiego i Dudy itp, jego obecność w pogorskim kościele jest tak naturalna jak muchy na łajnie
2022-04-07 17:39:37
św. Patryk.: "Pragnę przekazać Panu osobiste, z głębi serca płynące podziękowanie za Pańską rolę w filmie 'Smoleńsk' w reżyserii śp. Antoniego Krauzego i za wyrażone w ten sposób poparcie dla tego ważnego projektu filmowego" — Andrzej Duda
2022-04-07 18:11:43
dystans: Pytanie jedno, a kiedy mógłby zostać odznaczony - jak do władzy doszły takie szmaty jak on.
2022-04-07 19:10:48
oxjas1: Maskotka PiS czyli wlasciwy czlowiek na wlasciwym miejscu.
2022-04-07 20:57:35
najśw.patyk: Słychać wycie ???? Z N A K O M I C IE :) psy pełowców w akcyji :) tusk ścierwo przybija piontki w budapeszcie z jakimś agentem i szpiegiem putina a psy milczą :)
2022-04-07 20:58:53
najśw.patyk: dystans pustaku przy władzy jest PiS , pustaki zostały odsunięte od władzy przypominam ci istoto bez mózggu
2022-04-08 09:43:01
alabe: W Egipcie zginęli polscy turyści , a faraon siedzi sobie beztrosko w Pogórzu
2022-04-08 17:41:02
Stary Wiarus: ?//
2022-04-08 22:03:17
dystans: jak patyk to wiadomo, nieczytaty , niepisaty - czy w 2017 był PIs u władzy i jest, a jak patyk i na dodatek święty - to wiadomo ,że bezmózgi.
2022-04-09 22:28:38
Kankee: Najlepszą reklamą PISu jest niejaki naj... Patyk.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: