Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jerzy Kronhold prezentował swoją poezję dla UTW

W poniedziałek (01.10) rozpoczęły się zajęcia na cieszyńskim Uniwersytecie III Wieku. Po uroczystym rozpoczęciu roku, które nastąpiło 24 września, zajęcia zaingerowało spotkanie z Jerzym Kronholdem, zrealizowane w ramach sekcji miłośników sztuk wszelakich cieszyńskiego UTW. Spotkanie odbyło się w kawiarni Kornel i Przyjaciele.

Jerzy Kronhold to urodzony w Cieszynie poeta i dyplomata. Dwukrotnie pełnił funkcję konsula generalnego w Ostrawie, następnie piastował stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie. Z wykształcenia polonista – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył także PWST w Warszawie na wydziale reżyserii dramatu. Od lat tworzy poezję, należał do krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”.

Jerzy Kronhold nie tylko tworzy poezję, ale również aktywnie działa na rzecz jej popularyzacji. Organizował w Cieszynie zjazdy poetyckie, w których uczestniczyli twórcy Nowej Fali – poeci debiutujący w latach 60., do których sam się zalicza. Jest autorem kilkunastu tomów poetyckich.

W czasie trwania wydarzenia prezentował swoje nowe utwory, jednak jak sam zaznaczał, nie spieszy się ze stworzeniem nowego tumu poezji – przedstawię trochę wierszy nowych, trochę wierszy starych, a później możemy rozmawiać o życiu. Zacznę od przeczytania wierszy nowszych — tłumaczył. Prezentowane były zarówno wiersze nowe, które nie znajdują się jeszcze w żadnym wydanym tomiku poezji, jak i starsze, z którymi słuchacze mieli szansę wcześniej się zapoznać. Utwory, odczytanie w otoczeniu książek znajdujących się w kawiarni głębokim głosem autora, sprawiły że pierwsze spotkanie cieszyńskiego UTW w nowym roku akademickim z pewnością miało niezapomniany klimat.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: