Jedni sprzątają inni śmiecą?
Uczniowie ruszyli w trzech grupach sprzątać trzy różne zakątki miasta. Jedni prowadzeni przez przewodnika i działacza KOP PTTK Piotra Stebla wysprzątali ścieżkę biegnącą przez rezerwat Kopce w Marklowicach i pobocza pobliskich uliczek, kolejni prowadzeni przez działaczką KOP PTTK Sabinę wyzbierali śmieci w Błogocicach, trzecia grupa prowadzona przez prezesa KOP PTTK Jana Machałę zajęła się Laskiem Miejskim nad Olzą.
Efektem pracy młodzieży było zapełnienie 35 pięćdziesięciolitrowych worów znalezionymi przy ścieżkach i dróżkach śmieciami. Przykre jest to, że podczas gdy jedni dbają o otoczenie i dwa razy do roku ruszają sprzątać otaczający ich najbliższy świat, inni wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Aż dziw bierze, że spacerowicze przysiadając w ładnym miejscu i jedząc „czipsy”, ciastka, popijając różne napoje opakowania z tego wszystkiego rzucają tam, gdzie siedzą, pod nogi, koło ławki czy zwalonego drzewa w rezerwacie, na którym przysiedli zapewne by odpocząć w czasie spaceru i delektować się pięknem otaczającej przyrody. Czy miło im siadać w miejscu, na którym przed nimi ucztowały równie jak oni bezmyślne osoby i pozostawiły swoje śmieci?
Młodzież zagłębiając się zaledwie kilka kroków od ścieżki w las była zdumiona nie tylko bezmyślnością spacerowiczów wyrzucających opakowania po tym, co właśnie zjedli czy wypili, ale w niebywałe zdumienie zbierających wprawiły niektóre znaleziska. Chłopcy sprzątający rezerwat Kopce przykładowo przy samej ścieżce, przy płocie motokrosu znaleźli trzy opony samochodowe. – Przecież kupując nowe stare zostawia się u wulkanizatora, po co więc ktoś przytaszczył je do lasu? – dziwili się uczniowie. Bardzo źle świadczącymi o naszym społeczeństwie były także znaleziska ewidentnie wskazujące na to, iż śmieci ktoś do lasu specjalnie przywiózł i tu wyrzucił. – Policja powinna złapać tego kogoś, kto przywozi tu śmieci i zamiast grzywny nakazać dokładne wysprzątanie całego lasku – zauważył prowadzący grupę uczniów sprzątających rezerwat Kopce Piotr Stebel. Natomiast grupa sprzątająca rejon Błogocic zauważyła, że śmieci będących wyraźnymi odpadami domowymi było mniej, aniżeli ubiegłego roku.
Po zakończanej akcji wszystkie grupy spotkały się w restauracji Ogrodowa na ZOR-ze, która współpracując z PTTK nieodpłatnie użyczyła miejsce i wrzątek na herbatę. PTTK natomiast poczęstowało wszystkich sprzątających pączkami. Prezes Oddziału PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jacek Tyczkowski oraz prezes Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jan Machała podziękowali młodzieży za zaangażowanie, za zrobienie dobrej roboty i wyrazili nadzieję, że uczestnictwo w akcji przełoży się na ich proekologiczny sposób życia na co dzień.
Przeprowadzono także konkurs wiedzy krajoznawczo-przyrodniczej. 1 miejsce zdobyła Dagmara Jaworska (ZST), 2. Szymon Bączek (ZSEG), 3. Kacper Cemor (I LO im. Osuchowskiego), 4. Krzysztof Stober (ZS im. Szybińskiego). Nagrody, ufundowane przez Nadleśnictwo Ustroń, wręczył przedstawiciel Nadleśnictwa Sławomir Kohut, prezes Oddziału PTTK Jacek Tyczkowski i prezes KOP PTTK Jan Machała.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.