Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jaworzynka inauguruje święto

'Utracone dziedzictwo' - pod takim hasłem odbywać się będą tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Wojewódzka inauguracja 'Dni' odbędzie się w sobotę (12.09.2015) w Jaworzynce.

Już w sobotę, 12 września 2015r.  o godzinie 14.00 w Muzeum Regionalnym "Na Grapie" w Jaworzynce rozpoczną się tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w województwie śląskim. Tegoroczne hasło przewodnie tych dni brzmi "Utracone dziedzictwo".

Mówi się, że Beskidzka Trójwieś, w skład której wchodzi m.in. Jaworzynka, to matecznik folkloru i żywych jeszcze tradycji. Mówi się również, że górale beskidzcy po dziś dzień „rzóndzóm, padajóm i gwarzóm”. Mówi się także o regionalnych strojach, które górale zakładają chociażby z okazji wesel odbywających się jeszcze według najstarszego scenariusza. Odwiedzając muzeum regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce, będzie okazja by sprawdzić, czy to prawda. Tradycje są podtrzymywane. Wiele jest osób,które niosą ze sobą wartości starodawne, od praojców. - komentuje Katarzyna Rucka – Ryś z Muzeum Regionalnego 'Na Grapie' w Jaworzynce.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykl wydarzeń kulturalnych w całym województwie. W Dniach Dziedzictwa, które potrwająod12-20 września bierze udział kilkaset miejsc z całej Polski, w tym kilkadziesiąt z naszego województwa. Kalendarz tej imprezy znajdziecie pod TYM linkiem


Jaworzynka zaprezentuje m.in. fragment „wiesielo we Wiśle”, które pokaże grupka dzieci ze szkoły z Wisły-Malinki. Pozostając w klimacie beskidzkiego wesela, skosztujecie również wiesielnickich potraw, czyli kołocza, kapusty ze ziymniokami i koniecznie wiesielowej gorzołki. - Katarzyna Ryś.

posłuchaj

Całe wydarzenie startuje 12 września o godz. 14.00 przy starej, kurlawej chałupie krytej gontem pokazane zostaną fragmenty tradycyjnego rzemiosła, tj. szczipani szyndziołów. W środku izby górale z zespołu "Zgrapianie" z Jaworzynki odtworzą zwyczaj „snymbów” czyli zaręczyn, jakie odbywały się w gróniach. Dalszy program skupiać się będzie wokół tematyki dawnego wesela.

Podczas EDD w Muzeum „Na Grapie” odbywać się będzie także przegląd gwary beskidzkiej. Usłyszycie oryginalny język, którym posługują się nie tylko ci najstarsi górale, ale również młode pokolenia mieszkańców Jaworzynki, Istebnej i Koniakowa.

Program wojewódzkiej inauguracji EDD:
godz. 14.00 – przywitanie gości, prelekcja nt. wystawy
godz. 14.15 – występ zespołu "Zgrapianie" – inscenizacja "Snymbów"
godz. 14.30 – inscenizacja fragmentu wesela wiślańskiego w wykonaniu uczniów z Wisły - Malinki
godz. 15.00 – poczęstunek
godz. 15.30 – pokaz wyrobu gontów
godz. 16.00 – przegląd gwary istebniańskiej
godz. 17.30 – zakończenie spotkania.

JB

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-09 20:05:11
VeniPiG: Przeczytałem \&quot;Utracone dziewictwo\&quot;.... Idę spać.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: