Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaworze w liczbach. 160 nowych mieszkańców

W Jaworzu w ubiegłym roku odbyły się w sumie 83. śluby. Cywilnych było 45, w tym 22 poza Salą Ślubów. 38 uroczystości odbyło się w kościołach. O tych i innych ciekawych statystykach z ostatnich dwunastu miesięcy informuje tamtejszy Urząd Gminy.

Jak czytamy na portalu gminy, na stałe w Jaworzu mieszkają obecnie 7032 osoby. - Większość, bo aż 3655 osób, stanowią przedstawicielki płci pięknej, ku uciesze 3377 mężczyzn. Niewątpliwe uroki Jaworza i zapewne także… jego mieszkanek, stanowiły zachętę dla 111 panów, by zameldować się u nas na pobyt czasowy. Z tej samej możliwości skorzystały 83 panie, które czasowo zamieszkują naszą miejscowość - informuje magistrat dodając, że o 160 osób zwiększyła się liczba osób zameldowanych na terenie gminy.

Co ciekawe, z usług Urzędu Gminy Jaworze w 2020 roku skorzystało 68 obywateli innych państw. Największą grupę stanowili Ukraińcy, a ponadto pobyt czasowy załatwiała tam też jedna osoba z... Wenezueli.

Wśród 61. nowo narodzonych mieszkańców miejscowości, więcej odnotowano młodych Jaworzanek (33) aniżeli Jaworzan (28). Najbardziej popularnymi imionami były Wiktoria i Hania oraz Jan i Tymoteusz. Najrzadszymi z kolei były Melody i Gaja (wśród dziewczynek) czy Joel (u chłopców).

Urząd Stanu Cywilnego w Jaworzu udzielił 45 ślubów. -  Cały przebieg aktu zaślubin różnił się od dotychczas przyjętego porządku w kilku punktach. Udzielający ślubu urzędnik nie podawał dłoni na znak gratulacji, obowiązywała dezynfekcja dłoni, dystans społeczny, nakazane było noszenie maseczek. Same regulacje prawne co do limitu gości czy środków ostrożności  zmieniały się wielokrotnie, na przykład obowiązujące obecnie przepisy zwalniają narzeczonych z obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie składania przysięgi małżeńskiej. Także świadkowie, w związku z ograniczeniem do 5 ilości osób przebywających na sali ślubów, często brali na siebie rolę fotografów i kamerzystów - przyznaje Izabela Stwora, naczelnik urzędu.

KR/UG Jaworze

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-14 16:17:59
krzysztof mm: aż się prosi o podanie także liczby zmarłych - wyręczę redakcję, to 83 osoby; zdecydowana przewaga ślubów cywilnych nad 'kościelnymi' to dobry prognostyk na przyszłość, coraz ciężej się będzie utrzymać pasterzom z dojenia i strzyżenia
2021-01-14 21:19:24
krzysztof mm: przy okazji ciekawostka, najwięcej zgonów w 2020 ponad średnią z poprzednich 4 lat w podkarpackim, +23% - to bez wątpienia przede wszystkim efekt konsekrowanych dłoni kapłana, głębokiej wiary w dobrą nowinę z Torunia i bezgranicznego zaufania do rządowych zapewnień o pokonaniu coronawirusa +++ static.im-g.pl/im/1/26687/m26687681,WTEKS.png === tak trzymać, panie i panowie z ciemnogrodu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: